برای پیشرفت ایران منتظر معجزه نباشیم

  نگام ، سرویس گفتگو _ حسن روحانی در دیدار از شهر قزوین از مردم کشور خواست وضعیت ونزوئلا و عربستان سعودی را ببینند و شکر نعمت کنند و در حمله ای دیگر به منتقدان داخلی اش گفته آنها از راحتی مردم ناراحتند. همزمان با بازگشت او از اجلاس سالانه سازمان ملل متحد به تهران احکام سنگینی از سوی قوه قضائیه صادر شد که از جمله مهمترین آن می توان به تآیید شانزده سال حبس برای نرگس محمدی سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر ایران اشاره کرد. امسال روحانی خلاف سالهای گذشته در نیویورک بازداشتها و زندانها را انکار نکرد و از پذیرش مسئولیت نیز شانه خالی نکرد. بسیاری این موضع او را که گفت به عنوان رئیس جمهور مسئول اجرای کامل قانون اساسی در کشور است، سخنان انتخاباتی تلقی کردند که می توانست یک روی آن به سوی رآی دهندگان داخلی باشد و سوی مقامات قدرتهای بزرگ جهانی و سرمایه داران خارجی.

هاشمی رفسنجانی که یکی از عاملان پیروزی، حامی و پدرخوانده این دولت خوانده می شود در سال ۹۲ به روحانی گفت که دولت یازدهم فرصتی است که اگر از دست برود امید و اعتماد مردم قابل بازگشت نخواهد بود. امروز که تنها چند ماه به پایان چهار سال اول این دولت باقی مانده توافق بر جام انجام شده کشور از مرحله خطر جنگ و فروپاشی عبور کرده اما همچنان قفل اقتصاد کشور باز نشده و عادی سازی روابط با جهان به سرانجام نرسیده. وعده های داخلی در زمینه آزادی های سیاسی-اجتماعی هم که بعد از برجام موکول شده بود همچنان بر زمین مانده. یکی ار پایه های مهم رآی حسن روحانی حمایت معترضان انتخابات ۸۸ بود که سطح مطالباتشان از آنچه امروز این دولت به دست آورده خیلی بالاتر بود و از سویی بخشهایی از اپوزیسیون خارج از کشور به امید گشایش در پی حل بحران هسته ای و باز شدن درهای کشور از روحانی حمایت کردند، در حالیکه با گذشت بیش از سه سال از عمر دولت و بیش از یک سال از توافق برجام، وضعیت حقوق بشر در ایران به مراتب بدتر از قبل شده است.

در ماههای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری برای دولت دوازدهم وبسایت خبری-تحلیلی نگام به سراغ دکتر “مهرداد خوانساری” تحلیلگر و فعال سیاسی مقیم لندن رفته تا با او درباره وضعیت کنونی، نهی احمدی نژاد از کاندیداتوری، مشارکت مشروط، تحریم و چشم انداز دولت آینده به گفت و گو بنشیند که در ادامه تماشا می کنید.

 

 

با دیگران به اشتراک بگذارید: