واکنش‌ها به شکایت شهرداری از رسانه‌ها؛ چرا شهرداری از آگاهی‌ مردم می‌ترسد؟

نگام ، سیاسی _ مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس با انتقاد از برخورد غیرعادلانه با رسانه‌ها تصریح کرده است که اگر شهرداری همچنان مانع انتشار اخبار شود به تخریب خود و نظام دست زده است. همچنین سیدابوتراب فاضل، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه از شورای شهر می‌خواهیم سیاست مشت آهنین را کنار بگذارد، خطاب به رییس جمهور گفته است: شما از شفاف‌سازی رسانه‌ها سخن می‌گوید. رسانه‌ها شفاف‌سازی کردند و با شکایت روبه‌رو شدند. شما چه می‌کنید؟

واکنش‌ها به برخورد قهری قوه قضاییه و شهرداری تهران با رسانه‌ها و خبرنگارانی که در جهت شفاف‌سازی تخلفات شهرداری و گزارش سازمان بازرسی اقدام کرده بودند، ادامه دارد. در این میان مسعود پزشکیان، نایب رییس مجلس با انتقاد از برخورد غیرعادلانه با رسانه‌ها تصریح کرده است که اگر شهرداری همچنان مانع انتشار اخبار شود به تخریب خود و نظام دست زده است. همچنین سیدابوتراب فاضل، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه از شورای شهر می‌خواهیم سیاست مشت آهنین را کنار بگذارد، خطاب به رییس جمهور گفته است: شما از شفاف‌سازی رسانه‌ها سخن می‌گوید. رسانه‌ها شفاف‌سازی کردند و با شکایت روبه‌رو شدند. شما چه می‌کنید؟

بیش از یک‌ماه از رسانه‌ای‌شدن نامه سازمان بازرسی کل کشور به ٧٠ نفر از مدیران ارشد شهرداری و برخی اعضای شورای شهر می‌گذرد؛ نامه‌ای برای پاسخگویی دریافت‌کنندگان املاک از شهرداری و بررسی تخلف احتمالی صورت‌گرفته در این واگذاری. اگرچه هنوز نظر نهایی سازمان بررسی‌کننده این پرونده اعلام نشده، اما انتشار این موضوع شکایت و تعطیلی برخی رسانه‌ها را همراه داشته است. پس از فیلترشدن وب‌سایت «معماری‌نیوز» و بازداشت مدیرمسئول این پایگاه خبری، اکنون مسئولان ١۴ پایگاه خبری و کانال تلگرامی باید پاسخگوی شکایت ۵ عضو شورای شهر در دادسرای فرهنگ و رسانه باشند.

به گزارش کلمه، این احضارها در حالی صورت می‌گیرد که هنوز هیچ خبری از بازخواست یا برخورد با شهرداری و دیگر رانت‌خواران نقش اول این پرونده اعلام نشده است و دستگاه قضایی برخورد با منتشرکنندگان این فسادها را در اولویت کاری خود قرار داده است.

شهرداری تهران مانع از انتشار اخبار شود، بیشتر خود را خراب می‌کند

نایب رییس نخست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم برخورد مجلس با برخورد قهرآمیز شهرداری با رسانه‌های منتقد، گفت که به هیچ عنوان بروز تخلف در شهرداری را تکذیب نمی‌کنم.

مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با ایلنا، با انتقاد از برخورد شهرداری تهران با رسانه‌های منتقد این سازمان، گفت: مطمئن باشید که جامعه بهترین ناظر و قاضی است و اگر کسی با رسانه‌ها برخورد غیرمنصفانه و غیرعادلانه کند، بیشتر به خود آسیب می‌رساند.

برخورد غیرمنصفانه و غیرعادلانه به نفع جامعه نیست

او گفت: رفتارهای غیرمنصفانه و غیرعادلانه به نفع جامعه نیست و اگر کسی بخواهد خارج از چارچوب‌های قانونی با یک گروه برخورد کند، بیش از تضعیف طرف مقابل، خود را تضعیف می‌کند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نتیجه انتخابات مجلس دهم در پایتخت و برخی دیگر از کلانشهرها یادآور شد: نتیجه چنین رفتارهایی را در انتخابات در سراسر کشور و به‌ویژه تهران دیدیم. در واقع مردم در این انتخابات به‌خوبی نشان دادند که متوجه می‌شوند که تخریب و رفتار غیرمنصفانه چیست.

نماینده مردم تبریز در مجلس دهم خاطرنشان کرد: کسانی که با افکار عمومی و به‌ویژه رسانه‌ها غیرمنصفانه برخورد می‌کنند، بیشترین ضربه و آسیب را به نظام و انقلاب وارد می‌کنند؛ چراکه وحدت و انسجام و اجرای کامل قانون زمانی امکان‌پذیر است که با مردم برخوردی صادقانه داشته باشیم.

او گفت: مردم بیش از این‌که به گفته‌ها ما توجه کنند،‌ رفتارمان را در نظر دارند و متوجه رفتارهای غیرصادقانه ما هستند؛ در نتیجه درصورتی که حرفی بزنند اما غیرصادقانه برخورد کنیم، مردم از ما متنفر می‌شوند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به سوالی درباره برخورد دوگانه با رسانه‌های منتقد حقوق‌های نامتعارف و املاک نجومی شهرداری گفت: درصورتی که شهرداری تهران مانع از انتشار اخبار شود، بیشتر خود را خراب می‌کند؛ حتی اگر هیچ تخلفی انجام نشده باشد، وقتی مردم می‌بینند که شهرداری با رسانه‌ها برخورد قهرآمیز دارد و در مقابل چرخش آزاد اطلاعات مقاومت می‌کند، گمان می‌کنند لابد تخلفی وجود داشته که شهرداری دست به این برخوردها می‌زند.

عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که احتمال وجود تخلف در هر سیستمی وجود دارد، گفت: درصورتی که مانع از صحبت درباره چند تخلف یک سیستم شویم، مردم گمان می‌کنند تخلف‌ها چندین برابر بود که این‌گونه با برخورد قهرآمیز مانع از صحبت درباره تخلف‌ها شده‌اند.

لزوم ورود مجلس با برخورد قهرآمیز شهرداری با رسانه‌ها

او یادآور شد: در مجلس کمیسیون فرهنگی دارد، نماینده ناظر مجلس در هیات نظارت بر مطبوعات و همچنین نمایندگان بر سیستم قضایی نظارت می‌کنند و با دستگاه قضا در ارتباط هستند، بنابر این، درصورت نیاز باید این برخوردها مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان موظف هستند که اگر چنین برخوردهایی با رسانه‌ها انجام می‌شود، با آن برخورد کند.

او در واکنش با برکناری یکی از دبیران خبر یک شبکه رادیویی به دلیل انتشار تذکر یکی از نمایندگان در صحن علنی مجلس که به عملکرد شهرداری تهران انتقاد کرده بود، گفت: چندی پیش پس از آن‌که چندین‌بار از بنده برای حضور در برنامه نبض صداوسیما دعوت شد، تمام مسئولان برنامه را تغییر دادند که دیگر از بنده دعوت نشود و متاسفانه چنین مسائلی اتفاق می‌افتد.

تخلف‌های شهرداری تهران را تکذیب نمی‌کنم

پزشکیان در پایان در واکنش به این‌که آیا تخلف‌های شهرداری تهران که ازسوی برخی از نمایندگان در حال پیگیری است، گفت: به هر حال بروز تخلف در شهرداری غیرممکن نیست و من نیز به هیچ‌وجه این مسئله را تکذیب نمی‌کنم.

شورای شهر سیاست مشت آهنین را کنار بگذارد/ رسانه‌ها شفاف‌سازی کردند، آقای روحانی شما چه می‌کنید؟

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه از شورای شهر می‌خواهیم سیاست مشت آهنین را کنار بگذارد، خطاب به رییس جمهور گفت: آقای روحانی شما از شفاف‌سازی رسانه‌ها سخن می‌گوید. رسانه‌ها شفاف‌سازی کردند و با شکایت روبه‌رو شدند. شما چه می‌کنید؟

سید ابوتراب فاضل در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به شکایت تعدادی از اعضای شورای شهر تهران از ۱۴ رسانه از جمله خبرگزاری کار ایران -ایلنا- و همچنین اظهارات ابوالفضل قناعتی مبنی بر اینکه اگر این رسانه‌ها گزارش‌های منتشرشده را تکذیب کنند، ما نیز شکایتمان را پس خواهیم گرفت، گفت: نکته نخستی که در این رابطه باید به آن اشاره کرد، این است که رسانه‌ها چه چیزی را باید تکذیب کنند؟ رسانه‌ها گزارش تهیه‌شده توسط سازمان بازرسی کل کشور که عالی‌ترین مرجع بازرسی و نظارتی در کشور است را منتشر کرده‌اند.

گزارش سازمان بازرسی به معنای بروز احتمالی تخلف است

او با بیان اینکه تهیه این گزارش از سوی سازمان بازرسی کل کشور و ابلاغ آن به شهرداری تهران به معنای بروز احتمالی تخلف و انحراف در جریان مالی و اداری شهرداری است، اظهار داشت: پس کسی نمی‌تواند آن را تکذیب کند و تکذیب آن به معنای انکار بدیهیات است.

شورای شهر باید از رسانه‌ها تشکر می‌کرد نه شکایت

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: ما از قوه محترم قضاییه می‌خواهیم براساس اختیارات و وظایف خود عمل کند و نگذارد حق کسی پایمال شود.

فاضل با بیان اینکه تلاش برای شفاف‌سازی از سازمان عریض و طویلی به نام شهرداری توسط رسانه‌های مستقل نیاز به تشویق و تشکر دارد یا تنبیه و شکایت؟ تصریح کرد: رسیدگی به روال شهرداری در مسائل مختلف جزو وظایف اصولی شورای شهر است. در این راستا، رسانه‌ها برای شفاف‌سازی بیشتر شهرداری گامی را برداشته‌اند و به شورای شهر کمکی کرده‌اند. انتظار ما آن بود که شورای شهر از رسانه‌ها به این خاطر تشکر کند و آن‌ها را تشویق کند نه آنکه از رسانه‌ها شکایت کند.

اظهارات قناعتی تلاشی برای انحراف در موضوع است

عضو هیات مدیره ایلنا با بیان اینکه ما نمی‌گوییم فسادی رخ داده است، بلکه گزارش سازمان بازرسی کل کشور را درباره امکان وقوع فساد منتشر کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: ما از شورای شهر می‌خواهیم تا سیاست مشت آهنین خود را کنار گذاشته و به تعامل با رسانه‌ها بپردازد.

این فعال رسانه‌ای و فرهنگی افزود: گزارش منتشرشده یا وجود دارد؛ که در این صورت، نیازی به تکذیب ندارد و تکذیب بی‌معناست، یا آنکه وجود ندارد که قوه قضاییه باید در این باره اظهارنظر کند. فکر می‌کنم اظهارات آقای قناعتی تلاشی برای انحراف در موضوع است.

موضع ایلنا فسادستیزی و شفاف‌سازی است

فاضل با اشاره به مشی خبرگزاری کار ایران ابراز داشت: موضع ایلنا به عنوان یک رسانه مستقل در خصوص مسائل این‌چنینی، فسادستیزی و شفاف‌سازی در تمامی روال اداری کشور است چراکه هر نوع فسادی چه سیاسی، چه اقتصادی و چه اخلاقی می‌تواند بنیادهای نظام را با مشکل روبه‌رو سازد.

رسانه‌ها شفاف‌سازی کردند، آقای روحانی شما چه می‌کنید؟

او با بیان اینکه کسانی که از رسانه‌ها شکایت می‌کنند ما در زمین دولت بازی کرده‌ایم اما ما از دولت محترم یازدهم گلایه داریم که چرا از رسانه‌های مستقل حمایت نمی‌کند، یادآور شد: آیا حمایت از رسانه‌ها فقط در مقوله پرداخت یارانه مختص مانده است؟ رسانه یک جریان فرهنگی و روشنگر است که فقط و صرفا نیاز به حمایت مالی ندارد هرچند که در این باره تبعیض‌هایی وجود دارد.

این فعال رسانه‌ای و فرهنگی افزود: دولت به ما هو دولت براساس وظایفش و آقای روحانی به خاطر سوگندش درخصوص دفاع از قانون اساسی و حقوق شهروندی باید از رسانه‌ها دفاع کنند، ولی ما گلایه داریم چرا دولت از رسانه‌های مستقل حمایت نمی‌کند؟ اگر از روزنامه ایران نیز شکایت شده بود آیا آن‌ها همین موضع را در پیش می‌گرفتند؟

فاضل با یادآوری سخنان رییس جمهور در قزوین مبنی بر اینکه چرا رسانه‌ها شفاف‌سازی نمی‌کنند؟ بیان کرد: آقای روحانی شما از شفاف‌سازی رسانه‌ها سخن می‌گوید. خب رسانه‌ها شفاف‌سازی کردند ولی با شکایت روبه‌رو شدند. در این مقطع شما چه می‌کنید؟

با دیگران به اشتراک بگذارید: