برای انتخابات ریاست جمهوری پدرم را نگه داشته اند

نگام ، سیاسی _ همرماه سال گذشته بود که ’عیسی سحرخیز‘ روزنامه نگار، فعال سیاسی و مدیر کل مطبوعات داخلی در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی برای چندمین بار و این بار همزمان با چهار روزنامه نگار دیگر بازداشت شد تا پروژه نفوذ دشمن که توسط آیت الله خامنه ای ظرح شده بود نمود عینی به خود بگیرد.

یکی از خصوصیات زبانزد آقای سحرخیز شجاعت و ایستادگی اوست، صفتی که این بار نیز به کمکش آمد و او در مقابل آنچه ’فشار برای اعتراف به کار نکرده‘ خواند، دست به اعتصاب غذا زد. همزمان رسانه های حکومت اعلام می کردند که سحرخیز از طریق همکاری با رسانه های خارج از کشور با نوشتن مقالات و ارائه تحلیل و همچنین جذب نیرو برای آنها از بین روزنامه نگاران داخل کشور به پروژه نفوذ کمک می کرده است.

حالا بعد از حدود یکسال آقای سحرخیز در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه به اتهام توهین به رهبری با درج عنوان ’کازینو سید علی‘ در خاطرات زندانش به بیست و یک ماه حبس محکوم شده. دادگاهی که علی رغم اعلام وکیل علیزاده طباطبایی که به عنوان اولین دادگاه جرائم سیاسی در کشور برگزار خواهد شد، غیر علنی و بدون حضور هیأت منصفه برگزار شده است. آقای سحرخیز هم اعلام کرده به زودی اعتصاب غذای خود را از سر می گیرد.

در این باره وبسایت خبری-تحلیلی نگام با “مهدی سحرخیز” پسر این روزنامه نگار و فعال سیاسی منتقد حکومت، که در نیویورک به سر می برد همراه شده تا از وضعیت این پرونده بگوید. مهدی به نگام می گوید که پدرش بیشتر این یکسال را در انفرادی و یا در بیمارستان گذرانده و ماهیانه مبالغ هنگفتی بابت هزینه بیمارستان و دستمزد دو سرباز نگهبان می پردازد. این گفتگو را در ادامه می خوانید.
*بعد از مدت طولانی بی خبری متوجه شدیم که سپاه پاسداران پدرم را بازداشت کرده.
*با وجود شرایط جسمانی وخیم پدرم مدت طولانی در انفرادی نگهداری می شد و بارها به او صدمات جسمی وارد شد.
*با قدغن کردن خودکار و کاغذ سعی کردند از پدرم اعترافات دروغین بگیرند.
*پدرم مدت زیادی است که در بلا تکلیفی نگه داشته شده و هزینه بالای بیمارستان و دو سرباز نگهبان بر عهده اوست.
*دادگاه پدرم غیر علنی، بدون حضور هیأت منصفه و به شکلی برگزار شده که پدر حتی نتوانسته دفاعیات خود را ارائه دهد.
*قاضی به وکلا گفته اگر شما به حکم اعتراض نکنید من مدت زمان حکم حبس را کمتر می کنم اما بعد از گذشت فرصت اعتراض مدت زمان حکم را بیشتر کرده است.
*قاضی چندین اعلام جرم علیه پدرم مطرح کرده که تنها یک مورد را جرم سیاسی اعلام کرده که باید در دادگاه جرم سیاسی رسیدگی شود.
*دسترسی ما به پرونده پدر سخت و امکان نا پذیر است.
*حکومت دیکتاتوری در ایران حتی روحانی و ظریف را هم قبول ندارد و آنها را خائن می خواند.
*آقای ظریف گفته است تعداد زیادی به ایران سفر می کنند و تعدادی هم دستگیر می شوند. این حرف نشان دهنده این است که وزارت خارجه دولت روحانی در این زمینه هیچ قدرتی ندارد.
*اتفاقأ در دوره روحانی برخورد نهادهای مخالف دولت با فعالان منتقد شدیدتر شده چون دولت را از دست داده اند.
*نهی احمدی نژاد از کاندیداتوری، دخالت در رأی مردم است و این اتفاق در مورد همه مسئولان و در همه سطوح به صورت روزانه در کشور رخ می دهد.
*حسن روحانی از فیلتر شورای نگهبان گذشته و بعد با رأی مردم انتخاب شده اما همچنان قدرت تصمیم گیری ندارد.
*طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی هم آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور وظیفه دارد که تا حد ممکن از پایمال شدن حقوق همه شهروندان جلوگیری کند.
*بر اساس نظر پزشکی قانونی عیسی سحرخیز مشمول قانون آزادی مشروط است حقی که تا این لحظه از او سلب شده و باعث به خطر افتادن جانش شده است.
*دونالد ترامپ از حقوق بشر چیزی نمی داند و صلاحیت پیگیری آن را ندارد.
*اگر هیلاری کلینتون بتواند روابط آمریکا و ایران را گسترش دهد می تواند به تغییر رفتار ایران و بهبود حقوق بشر در ایران کمک کند.
*آقای خامنه ای علاقه دارد روابط ایران و آمریکا هر چه محدودتر باشد تا با انزوای کشور بتواند بیشتر بر مردم فشار بیاورد.
*حسن روحانی دوباره انتخاب می شود چون هیچ رئیس جمهوری در ایران چهار ساله نبوده.
*به هر حال آقای روحانی کشور را از انزوا خارج کرده.
*مردم به خاطر دارند که احمدی نژاد با حمایت خامنه ای چه بلایی بر سر کشور آوردند.

با دیگران به اشتراک بگذارید: