مبارزه با سازمان های تروریستی مسئله ای مختص خاورمیانه نیست

نگام ، بین الملل _عمر چلیک وزیر مسئول از امور اتحادیه اروپا و سرپرست هیات نمایندگی ترکیه در مذاکرات عضویت در این اتحادیه طی سخنانی گفت: مبارزه با سازمان های تروریستی در سوریه موضوعی نیست که اتحادیه اروپا به عنوان یک مسئله خاورمیانه به آن پشت کند.

به گزارش ت ر ت فارسی عمر چلیک وزیر مسئول از امور اتحادیه اروپا و سرپرست هیات نمایندگی ترکیه در مذاکرات عضویت در این اتحادیه طی سخنانی گفت: مبارزه با سازمان های تروریستی در سوریه موضوعی نیست که اتحادیه اروپا به عنوان یک مسئله خاورمیانه به آن پشت کند. اینها موضوعاتی است که مستقیما به اروپا مربوط میشود.

چلیک در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با خوزه مانوئل گارسیا مارگالو وزیر خارجه اسپانیا در وزارتخانه اتحادیه اروپا، با اشاره به اینکه کشور فرانسه در پی کودتای نافرجام ۱۵ جولای توسط ساختار دولت موازی سازمان تروریستی فتح الله گولن (FETÖ/PDY) فورا حمایت خود از ترکیه را بیان کرده است، به خاطر این حمایت از مقامات اسپانیایی سپاسگزاری کرد.

وزیر اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه ترکیه و اسپانیا در داخل اتحادیه اروپا از روابط نزدیک و عمیقی برخوردارند گفت که این دو کشور در بسیاری از موضوعات از رویکرد نزدیکی برخوردارند.

چلیک با اشاره به اینکه اسپانیا از روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کرده است، اعلام کرد که نگرش این دو کشور به ویژه در زمینه موضوعاتی نظیر مبارزه با ترور و پناهجویان به یکدیگر نزدیک میباشد.

چلیک ضمن تاکید به اینکه باید از رویکرد های جدیدی در خصوص موضوع مهاجرین پیروی شود گفت: در پی توافق ۱۸ مارس بین ترکیه و اتحادیه شمار ۷ هزار پناهجویی که روزانه به مقصد اروپا راهی دریای اژه میشدند، به ۲۰ الی ۳۰ کاهش یافته است. مفاد قرارداد ۱۵ مارس که ترکیه با موفقیت آن را به مورد اجرا درمی آورد، نقش بسیار مهمی در مدیریت تراژدی انسانی در منطقه ایفا میکند.

عمر چلیک ضمن یادآوری بیانات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در مورد “پروژه احداث مناطق مسکونی برای مهاجرین در داخل خاکهای سوریه” گفت: این پروژه از جنبه مدیریت بحران پناهجو مکانیزم موثری خواهد بود.

وزیر اتحادیه اروپا ضمن اشاره به اهمیت پروژه اتحاد تمدن ها بین ترکیه و اسپانیا از جنبه مبارزه با منابع تغذیه سازمان های تروریستی و تقویت ارزشهای مشترک گفت: موضوع مبارزه با سازمان های تروریستی در حلب، رقعه، موصل، عراق و سوریه یک مسئله خاص خاورمیانه نیست که اتحادیه اروپا بدان پشت کند. اینها به مسائلی تبدیل شده اند که مستقیما به اتحادیه اروپا مربوط میشود. هر تحولی در این منطقه، پایه و اساس دستور کار اتحادیه و به همین دستور کار سیاسی مشترک همه ما را تشکیل میدهد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: