سومین دیدار اردوغان و پوتین در دو ماه گذشته

نگام ، بین الملل _ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود ۱۰ اکتبر در استانبول دیدارخواهد کرد.

به گزارش آناتولی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود برای سومین بار در دو ماه گذشته، ۱۰ اکتبر در استانبول دیدار و گفتگو خواهد کرد.

اردوغان و پوتین که به دنبال عادی شدن روابط دو کشور دیدارهایشان افزایش یافته است در ۶۰ روز گذشته دو بار رو در رو و چهار بار نیز به صورت تلفنی دیدار و گفتگو کرده اند.

رؤسای جمهور دو کشور در این دیدارها علاوه بر بررسی کامل و همه جانبه روابط ترکیه – روسیه٬ پیرامون مسایل منطقه ای به ویژه سوریه نیز به بحث و تبادل نظر پرداختند.
دیدار اردوغان و پوتین در ۱۰ اکتبر علاوه بر اهمیت از لحاظ روابط دو جانبه٬ از منظر تحولات منطقه ای و بین المللی نیز حایز اهمیت است. زیرا که در دیدارهای فشرده رؤسای جمهور ترکیه و روسیه مسایل منطقه ای و سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

انتظار می رود گفتگوهای مستقیم سران دو کشور درباره مسایل منطقه ای و سوریه در استانبول نیز ادامه یابد. این گفتگوها بعد دیگری به دیدار اردوغان و پوتین از منظر تحولات منطقه ای و بین المللی خواهد بخشید.

پیش بینی می شود در این دیدار مسایلی مانند روابط اقتصادی و تجاری دو کشور٬ مسئله ویزا و محدودیت‌های اعمال شده در زمینه تجارت که روسیه آن را به صورت یک ‌جانبه اجرا می‌کند و خط لوله گاز «جریان ترک» مورد بحث قرار گیرد.

احتمال داده می شود که دیدار ۱۰ اکتبر اردوغان و پوتین به روند عادی سازی روابط دو کشور هم تسریع ببخشد.
گفتنی است این سفر به دلیل اینکه نخستین سفر پوتین به ترکیه پس از سقوط جنگنده روسی در پی نقض حریم هوایی ترکیه در ۲۴ نوامبر سال گذشته است نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: