پرستار در ایران هیچ حرمتی ندارد

نگام ، سرویس گفتگو در فهرست مشاغل سخت جهان قرار می گیرد و این سختی زمانی طاقت فرسا می شود که در کشورهای در حال توسعه نظیر ایران با ساعات کار مضاعف و درآمد نسبتأ پایین که در اصطلاح به آن بیگاری می گوییم همراه باشد. کشوری که پرستاری در آن به شغل زنانه تبدیل شده و مردان کمتری به سراغ آن می روند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایران می گوید سالانه هزار پرستار از ایران مهاجرت می کنند و مقصد اغلب آنها آمریکای شمالی یعنی دو کشور کانادا و ایالات متحده آمریکا است. این در حالی است که بیمارستانها و مراکز درمانی ایران با کمبود بیش از پنجاه هزار پرستار روبرو است و به دلیل کمبود بودجه، به جای جذب نیرو، اغلب پرستاران شاغل مجبور هستند با حقوقهای نا متناسب ساعات طولانی و در چند شیفت کار کنند.عاملی که به افزایش خطای پزشکی و نارضایتی بیماران دامن می زند.

به همین منظور وبسایت خبری-تحلیلی نگام به سراغ یکی از این پرستاران مهاجر رفته. “فریماه میرزازاده” که حدود بیست سال پرستار مراکز درمانی مختلف و از جمله بیمارستان دکتر شریعتی و بیمارستان مفید در تهران بوده، دو سال است که در یکی از بیمارستانی در ویرجینیای آمریکا به شغل خود ادامه می دهد. او کم و کیف اخبار منتشره را تأیید می کند و اشاره می کند که پرستاری در آمریکا هم کار ساده ای نیست و چه بسا در مواردی بسیار از شرایط ایران هم دشوارتر باشد اما پرستاری در آمریکا درآمد نسبتأ بالایی دارد و مهمتر از آن از جایگاه و احترام ویژه ای در بین مردم برخوردار است. گفت و گوی ما با او شرح مفصلی از شرایط پرستاری، جوانب آن و همینطور مزایا و معایب مهاجرت پرستاران است

 

با دیگران به اشتراک بگذارید: