جزئیات دیدار اردوغان و پوتین

نگام ، بین الملل _ ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه که جهت شرکت در کنفرانس جهانی انرژی به استانبول سفر کرده است، در پی این کنفرانس با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در “عمارت مابین” دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ت ر ت فارسی در پی این دیدار وزرای انرژی دو کشور قرارداد جریان ترک را امضا کردند.

این دو رهبر پس از دیدار یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک ترتیب دادند.

رئیس جمهوری ترکیه در این کنفرانس مطبوعاتی طی سخنانی گفت: مطمئنم که روند عادی سازی روابط ترکیه و روسیه از این پس نیز به همین منوال ادامه خواهد یافت. مذاکرات موجود منطقه ای موضوع بسیار مهمی است. فرصت خوبی جهت بررسی کامل موضوع سوریه به دست آوردیم. به بررسی و ارزیابی همکاری هایی پرداختیم که میتوانیم در این زمینه داشته باشیم. در خصوص همکاری ها و اجرای استراتژی هایی که میتواند در ارسال کمکهای انسانی به حلب، انسانها را به صلح و آرامش برساند، مذاکره کردیم. موضوع پروژه جریان ترک را نیز مورد ارزیابی قرار دادیم. با امضای قرارداد ذیربط با این پروژه نیز به این روند تسریع بخشیدیم.

ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه نیز طی سخنانی گفت: امروز دولت روسیه تصمیمی اتخاذ کرد. تصمیم به از میان برداشتن محدویت ها در خصوص صادرات برخی اقلام از ترکیه گرفتیم. تصمیم به لغو محدودیت ها در خصوص صادرات مرکبات و میوه و سبزیجات از ترکیه به روسیه گرفتیم. در زمینه کاهش قیمت گاز طبیعی نیز با ترکیه به توافق رسیدیم.

پوتین با اشاره به اینکه در زمینه ارسال کمکهای انسانی به حلب نیز با ترکیه اتفاق نظر دارند گفت: ما نیز خواهان ارسال کمکهای انسانی به حلب هستیم ولی آمریکا پیشنهاد ما را قبول نمیکند.

وزارت امور خارجه نیز با صدور اطلاعیه ای در زمینه این دیدار یک ساعت و چهل دقیقه ای اعلام کرد، در زمینه معافیت ویزا نیز واحدهای اطلاعاتی دو کشور مذاکرات لازمه را انجام میدهند. معافیت ویزا در وحله اول در مورد کارفرمایان اجرا خواهد شد.

بر اساس این اطلاعیه توافق‌نامه جریان ترک که طی آن قرار است گاز روسیه به ترکیه انتقال یابد، از سوی وزرای انرژی ترکیه و روسیه با حضور رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه در عمارت مابین در مجموعه کاخ های تاریخی یلدیز در استانبول به امضا رسید. دو کشور همچنین در زمینه سیستم دفاع هوایی نیز با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: