کم کاری دوباره روابط بین الملل؟

نگام، ورزشی – زنگ آغاز رقابتهای کاراته قهرمانی جهان درحالی چهارم آبان ماه در اتریش به صدا درمی آید که در فاصله کمتر از ۱۵ روز به آغاز این رقابتها ملی پوشان اعزامی کشورمان موفق به اخذ روادید نشده اند.

برنامه بیست و سومین دوره رقابتهای کاراته قهرمانی جهان از سوی WKF نزدیک به دوسال قبل اعلام شده بود. از همان زمان هم شهر لینز در شمالشرقی اتریش برای میزبانی این رقابتها معرفی شد و کشورهای مختلف برای حضوری موفق در این دوره از مسابقات از همان زمان برنامه ریزی کردند.

از یک سال قبل نیز تابلو شمارش معکوس برای آغاز این رقابتها روی سایت فدراسیون جهانی فعال شد تا اهمیت برگزاری این رقابتها برای کشورهای مختلف روشن شود. از دو ماه قبل که در جریان یکصد و بیست و نهمین جلسه کمیته بین المللی المپیک (IOC) حضور این رشته در المپیک ۲۰۲۰ به تصویب رسید، جنب و جوش کشورها برای حضوری موفق در «لینز» دو چندان شد.

متاسفانه در چنین شرایطی کاراته ایران دستخوش حواشی متعدد داخلی بود و به تنها چیزی که توجه نشد رقابتهای جهانی و حضور تیم ملی در این مسابقات بود. تا اینکه وزارت ورزش نزدیک به یکسال قبل تصمیم به استعفا دادن علیرضا سمندر گرفت و دو روز بعد از رفتن وی نیز، سید حسن طباطبایی به عنوان سرپرست انتخاب و کار خود را آغاز کرد.

با ورود طباطبایی به فدراسیون کاراته بسیاری از حواشی از بین رفت و کاراته دوران آرامی را سپری کرد. وی در گفتگوهای متعدد خود از تلاش برای برگزاری مجمع انتخاباتی و تعیین رئیس آینده این فدراسیون خبر داده و با وجود ثبت نام از نامزدها و به زعم همه تلاشها این کار به دلایل متعدد محقق نشد.

بعد از ثبت نام از نامزدهای نشستن روی صندلی ریاست فدراسیون کاراته، کمیته فنی فدراسیون انتخاب کادر فنی تیم ملی را در دستور کار قرارداد و علی رغم انتقادات زیاد به انتخاب کادر فنی بواسطه برگزاری مجمع و انتخاب رئیس، شهرام هروی هدایت تمی ملی را برعهده گرفت و کار خود را آغاز کرد.

برنامه های تیم ملی به صورتی منظم و طبق نظر کادر فنی اجرا شد اما در این بین برنامه های برون مرزی کادر فنی برای آماده سازی هر چه بهتر تیم ملی در راه موفقیت در رقابتهای جهانی یکی بعد از دیگری و به دلایل مختلف از جمله صدور دیرهنگام روادید یا همکاری نکردن سفارت یا مشکلات امنیتی لغوشد. از رقابتهای دانشجویان جهان در پرتغال گرفته تا کاراته وان ترکیه و آلمان! که اگر نبود رقابتهای بین المللی ارومیه و تورنمنت سوئیس معلوم نبود تیم ملی با چه شرایطی راهی اتریش می شد.

بعد از لغو سفرهای تدارکاتی، داستان تکراری نرسیدن روادید به مسابقات جهانی هم رسید و اکنون از فدراسیون کاراته خبر می رسد تیم ملی برای رفتن به اتریش و حضور در مسابقات جهانی هم به مشکل روادید برخورد کرده است. مشکلی که در طول سالها حضور در رقابتهای قهرمانی جهان، بعد از آلمان، برای دومین دوره متوالی در حال مشکل ساز شدن است. برای مسابقات جهانی آلمان چند عضو تیم کاتا روادید دریافت نکردند و در این دوره به نظر می رسد حتی اعضای کومیته هم برای اخذ روادید به مشکل برخورده اند.

اینکه سفارت اتریش در تهران سنگ اندازی می کند یا کم کاری روابط بین المللی فدراسیون را باید دلیل بروز این مشکل بدانیم، طی روزهای آتی بیشتر مشخص شود، ولی به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست که سرپرست تیم اطلاع نداشته باشد یکی از مدعیان اصلی تیم ملی در فاصله ۲۰ روز تا مسابقات متوجه شود که زمان گذرنامه اش پایان یافته؟

ولی سئوال اصلی اینجاست که چرا تیم ملی برای حضور در مسابقات جهانی باید چنین شرایطی را تحمل کند؟ مگر نه این است که تیم ملی کاراته بعد از موفقیت های سالهای اخیر برای درخشش در مسابقات جهانی فاکتورهای لازم را دارد. آیا نباید از ماه ها قبل برای اخذ روادید اقدام و اکنون ملی پوشان بدون دغدغه روادید آماده اعزام به مسابقات جهانی شوند؟ آیا وزارت امورخارجه در این خصوص ورود کرده و فدراسیون کاراته را برای رفع این مشکل یاری می کند؟

تیمی که قرار بود در چند رویداد مهم بین المللی شرکت کند، تصمیم دارد چند روز زودتر راهی اتریش شود و فدراسیون کاراته باید در اولین فرصت با اخذ روادید، ملی پوشان با برپایی اردوهایی پایانی در محل برگزاری مسابقات تا حدود زیادی مشکل غیبت در رویدادهای بین المللی را رفع کند.

بیست و سومین دوره رقابتهای کاراته قهرمانی جهان طی روزهای چهارم تا نهم آبان ماه به میزبانی اتریش در شهر لینر برگزار خواهد شد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: