بخش عمده‌ای از فاضلاب‌های خانگی وارد شبکه اصلی تصفیه فاضلاب نمی‌شود

نگام، اجتماعی- رئیس اداره محیط زیست شهر تهران با بیان اینکه محصولات کشاورزی که به بازار عرضه می‌شوند باید مرتبا تحت نظارت و پایش معاونت غذایی وزارت بهداشت قرار گیرند گفت: در صورتی که این محصولات مشکل بهداشتی داشته باشند و یا با فاضلاب آبیاری شده باشند معدوم می‌شوند حتی اگر به بازار عرضه شده باشند.

محمد حسین بازگیر در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب گفت: این کار غیر اصولی و غیرقانونی است و علاوه بر آلودگی آب و خاک سبب آلودگی محصولات غذایی شده و مشکلاتی را برای سلامت مردم ایجاد می‌کند.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران ادامه داد: اگر منشاء فاضلابی که با آن مزارع را آبیاری می‌کنند فاضلاب صنعتی یا فاضلاب یک واحد خدماتی، تولیدی باشد وظیفه برخورد و پیگیری آن با اداره محیط زیست است ولی اگر منشأ آن فاضلاب‌های انسانی و خانگی باشد شرکت آب و فاضلاب باید پیگیری کند.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از فاضلاب‌های خانگی شهر تهران تصفیه نمی‌شود گفت: متاسفانه به علت عدم تکمیل طرح جامع فاضلاب تهران بخش عمده‌ای از فاضلاب‌های خانگی وارد شبکه اصلی تصفیه فاضلاب نشده و این سبب بروز مشکلاتی برای سلامت مردم می‌شود.

بازگیر گفت: همکاران ما در وزارت جهاد کشاورزی استان تهران باید آب کشاورزی را از فاضلاب جدا کرده و نوع و الگوی کشت هر زمین را اعلام کرده؛ همچنین در مکان‌هایی که امکان آمیخته شدن فاضلاب با آب کشاورزی وجود دارد الگوی کشت را عوض کرده و با مزرعه‌دار برخورد کنند.

وی با بیان اینکه مواد غذایی که در مزارع کشاورزی تولید می‌شوند مانند تمام مواد غذایی دیگر باید تحت پایش  و نظارت معاونت غذایی وزارت بهداشت قرار گیرد، گفت: در صورت تایید وزارت بهداشت مبنی بر آلوده بودن مواد غذایی کشت معدوم شده و با تولیدکننده برخورد خواهد شد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: