حادثه ۱۵ ژوئیه اولین اقدام فرقه فتو برای کودتا نبود

نگام ، بین الملل _ رئیس جمهور ترکیه گفت حادثه ۱۵ ژوئیه اولین اقدام فرقه خائن فتو برای انجام کودتا نبود، بلکه اعضای این گروه تروریستی در ۲۵-۱۷ دسامبر نیز برای کودتا در دستگاه قضایی و امنیتی کشور تلاش کردند.
به گزارش آناتولی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم انتخاب قضات و دادستان های کشور در کاخ بش تپه آنکارا گفت: “حادثه ۱۵ ژوئیه اولین اقدام گروه خائن فتو برای انجام کودتا نبود، بلکه این فرقه تروریستی در ۲۵-۱۷ دسامبر نیز توسط عناصر خود در دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی اقدام به کودتا کرده بود که اگر تدابیر لازم را در آن زمان انجام نمی دادیم، کودتای ۱۵ ژوئیه شکل دیگری می‌داشت. با درایت و شجاعت ملت غیورمان، ترکیه از این چالس سربلند و پیروز بیرون آمد.”

ادامه سخنان رئیس جمهور ترکیه در نشست مذکور به شرح زیر است:

تاکنون ۳۴۵۶ قاضی، دادستان و کارمند دستگاه قضایی اخراج شده اند. تعداد ۱۹۸ قاضی و دادستان هم که از کار معلق شده بودند، پس از انجام تحقیقات و اثبات نادرستی ادعاها در مورد آنها، به سر کار خود بازگشتند.
کسانی در دنیا می خواهند به ما درس بدهند و می‌پرسند شما این اسامی را از کجا پیدا می کنید. چگونه به این سرعت اسامی آنها را پیدا کردید. من در پاسخ، می گویم ما دولت هستیم. نمی شود که یک دولت و دستگاه اطلاعات آن، این مسائل را نداند.

گفته می شود در رابطه با پرونده فتو به برخی اجحاف شده است. خیلی ببخشید ولی اجحاف، قربانی و مظلوم در این زمینه نداریم. تا زمانی که دستگاه قضایی و اجرایی با یکدیگر همکاری داشته باشند، در حق کسی اجحاف نخواهد شد. در این زمینه برخی خطاها صورت می گیرد، اما فراموش نکنید که ما ۲۴۱ شهید و ۲۱۹۴ مجروح داشتیم.

اس.اند.پی می گوید “ترکیه کشوری غیرقابل سرمایه‌گذاری است”. این یک اظهارنظر سیاسی و ایدئولوژیک است. کسانی که به ترکیه آمده و از آن بازدید کرده اند به خوبی می‌دانند که اینجا چه کارهایی می توان کرد. ای اس.اند.پی، آیا شما اصلا می‌دانید که ترکیه در کجا قرار دارد؟ قبل از هرچیزی تحقیقی در این باره انجام دهید.

فرقه تروریستی فتو، آلت دست است و سعی می شود با استفاده از امکانات آن در کشور و تمام دنیا، علیه ترکیه اقدام شود. چه کار کردند؟ سرکرده گروه تروریستی جدایی طلب را تسلیم کرده و به جای آن سرکرده یک گروه تروریستی دیگر را تحویل گرفتند. بازی موذیانه‌ای است. باید به این مسائل با دقت توجه کنیم. اگر روند عدم استرداد (گولن) طولانی شود، مسائل بسیار حساس و مهمی وجود دارد که می توانیم بیان کنیم.

آنها هنگامی که تروریستی را از ما می خواهند ما فرد مورد نظر را تحویل می دهیم، اما الان ببینید که آنها که تروریست مذکور را مسترد نمی کنند. چرا؟ مثلا حقوقی وجود دارد و بدون حکم دادگاه امکان استرداد وجود ندارد. بسیار خوب، اما امروز فردایی نیز هست. امکان تکرار عکس این موضوع وجود دارد. وقتی شما نیز چنین طلبی از ما داشتید، ما این موضوع را به شما (خطاب به قضات) محول خواهیم کرد. مادامی که شما تصمیمی در این باره نگیرید، ما نیز عمل نخواهیم کرد. از این پس به این شکل خواهد بود. یعنی ما هم، متحدین استراتژیک خواهیم بود و هم، حرف‌های متفاوتی خواهیم زد. نخیر چنین چیزی امکان ندارد.

اظهارنظر کلینتون نامزد دموکرات‌ها مایه تاسف است. او می‌گوید که به حمایت خود از پ.ی.د و ی.پ.گ ادامه خواهیم داد. به نظر من چنین سخنی در دنیای سیاست معنای بسیار متفاوتی دارد. من این را یک سیاست ناشیانه می‌دانم. تا زمانی که چنین حساسیت‌هایی در منطقه وجود دارد نباید چنین اقدامی صورت گیرد.

تهدیدهایی که از سوی عراق و سوریه متوجه ما شده بسیار حساس‌اند. قضیه برد و باخت و مرگ و زندگی مطرح است و باید متوجه این مساله باشیم. پیام من به کسانی که موضوع روابط ترکیه با منطقه را با حساب و کتاب های خود قاطی می کنند، این است که همکاری با گروه های تروریستی مانند بازی با آتش است. این آتش شاید از کنار ما با کمی ضرر عبور کند، اما می ترسم کسانی که با این آتش‌ بازی می کنند، خود در آن بسوزند.

ملت غیور ترکیه هزاران سال در این منطقه جغرافیایی با جان و دل از وطن خود حمایت کرده اند. اگر کمی به گذشته نگاه کنیم جنگ استقلال را می‌بینیم؛ در چناق‌قلعه را می بینیم و اخیرا در ۱۵ ژوئیه به تمام جهان نشان دادیم که چگونه از استقلال، آینده، دموکراسی و مقدسات خود دفاع می کنیم. با این‌حال باز هم اگر کسی جرات سرکشی دارد بیاید که ما اینجا هستیم.

با دیگران به اشتراک بگذارید: