پایان بیست و سومین کنگره جهانی انرژی در استانبول

نگام ، بین الملل _ بیست و سومین کنگره جهانی انرژی پس از برگزاری مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید شورای برگزاری این کنگره در مرکز کنگره استانبول ترکیه پایان یافت.

به گزارش آناتولی بیست و سومین کنگره جهانی انرژی که امسال خبرگزاری آناتولی نیز همکار ارتباطات جهانی آن بود، پس از برگزاری مراسم تودیع و معارفه ماریا خوزه نادو و یونگ‌هون دیوید کیم روسای قدیم و جدید شورای برگزاری این کنگره، در مرکز کنگره استانبول ترکیه به کار خود پایان داد.

در این مراسم، ماریا خوزه نادو با اشاره به اینکه به رغم تمامی ابهامات، با تلاش بی وقفه می توان به یک جهان بهتر دست یافت، از دولت ترکیه و برات البیراک وزیر انرژی و منابع طبیعی کشور برای میزبانی و برگزاری موفقیت‌آمیز این کنگره قدردانی کرد.

یونگ‌هون دیوید کیم نیز از رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور، بنعلی یلدیریم نخست‌وزیر و برات البیراک وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه برای پشتیبانی از وی تشکر کرد و گفت: ”باید همه ما به دنبال تکنولوژی های پایدار باشیم. همچنین باید به موضوعات مربوط به عرصه غذا، انرژی و آب اهمیت ویژه‌ بدهیم”.

سهیل محمد المزروعی وزیر انرژی امارات متحده عربی که قرار است از بیست و چهارمین کنگره جهانی انرژی میزبانی کند، نیز از دولت ترکیه برای برگزاری بیست و سومین دوره این کنگره تشکر کرد و افزود: با برگزاری موفقیت آمیز این دوره کار ما را سخت تر می کنید و سطح توقعات را بالا می برید.

وی همچنین خرسندی امارات متحده عربی از میزبانی کنگره آینده را ابراز کرد و گفت: عهده‌داری این مسئولیت افتخار بزرگی برایشان است.

– برخی جزئیات این دوره از کنگره

یکی از نقاط عطف این کنگره امضای توافق نامه خطوط انتقال گاز «جریان ترک» بود. این توافق نامه بین دولتی که براساس آن گاز روسیه از طریق ترکیه به اروپا منتقل می شود پس از حدود ۲ سال فعالیت بر روی آن، در استانبول به امضا رسید.

پروژه جریان ترک که نخستین بار در ۲۵ مه ۲۰۱۴ از سوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که گفت ‘با این پروژه جریان جنوب را از کشوری که عضو اتحادیه اروپا نیست عبور خواهیم داد’، در دستور کار قرار گرفت و به امضای برات آلبیراک وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه و الکساندر نوواک همتای روسی وی رسید.

در حاشیه کنگره بیست و سوم، آلبیراک همچنین با سونات آتون وزیر اقتصاد و انرژی قبرس شمالی قرارداد همکاری در زمینه برق امضا کرد.

از سوی دیگر، شرکت سعودی آرامکو (شرکت ملی نفت عربستان سعودی) با ۱۸ شرکت ترکیه ای به صورت جداگانه یادداشت تفاهم امضا کرد و بدین ترتیب شرکت های ترکیه ای حق آن را خواهند داشت تا در مزایده پروژه های مختلف سعودی آرامکو شرکت کنند.

بیست و سومین کنگره جهانی انرژی که اعضای مهم بازار انرژی جهانی را گرد‌هم آورد و همچنین معروف به “المپیاد انرژی” است، با حمایت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برگزار شد.

در این کنگره علاوه بر رئیس جمهور ترکیه، بنعلی یلدریم نخست وزیر، نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر و برات البیراک وزیر انرژی و منابع طبیعی کشور، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان، آلکساندر نواک وزیر انرژی روسیه، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، محمد بارکیندو دبیر کل سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک (OPEC)، محمد بن صالح الساده وزیر صنعت و انرژی قطر، نورالدین بوطرفه وزیر انرژی الجزایر، اتیان دیودون انگوبو وزیر نفت گابن، ائولوخیو دل پینو وزیر نفت ونزوئلا و آلدو فلورس کویروگا معاون وزیر انرژی و هیدروکربن مکزیک حضور داشتند.

همچنین مدیران بلند پایه شرکت‌های مهم جهان در نشست‌های مختلف این کنگره سخنرانی کردند.

با دیگران به اشتراک بگذارید: