انتقادها از مداح معروف به دلیل نسبت دروغ دادن به امام حسین ادامه دارد

نگام ، سیاسی _ انتقادها از مداح مشهور به دلیل نسبت دروغ دادن به امام حسین هم چنان ادامه دارد ، این در حالی است که تا کنون هیچ عکس العملی از سوی مراجع و محافل رسمی دینی و به خصوص رهبری که این مداح هم چنان در مراسم عزاداری بیت او حضور چشمگیری دارد ، نشان داده نشده است.

سخنان منصور ارضی مداح مشهور مبنی بر اینکه امام سوم شیعیان نیز به دشمنان خود فحش می‌داده، واکنش شماری از روحانیون از جمله مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهور ،عباس حسینی قائم مقامی، مدیر سابق مرکز اسلامی هامبورگ ، سید محمد غروی عضو جامعه مدرسین را به دنبال داشته است.
منصور ارضی مداح مشهور در یک برنامه تلویزیونی با عنوان «بدون تعارف» در پاسخ به انتقاد‌ها مبنی بر «ناسزا» گفتن به افراد در مداحی‌ها گفته است «چرا از من ایراد می‌گیرید باید از امام حسین ایراد بگیرید».

این مداح مدعی شده که امام سوم شیعیان از کلمه «یابن الدعیه» به معنای (حرام‌زاده) درباره ابن‌زیاد، حاکم کوفه استفاده می‌کرده است.

آقای ارضی پیش از این نیز در واکنش به انتقاد‌هایی گفته بود «می‌گویند مگر مداح فحش می‌دهد؟ بله. مداح این کار را می‌کند، ولی کجا؟ آنجایی که باید بگوید، می‌گوید.»

مهدی مسائلی از جمله روحانیونی است که به سخنان آقای ارضی واکنش نشان داده و ترجمه او و برخی از افراد دیگر از کلمه «یابن الدعیه» به معنای (حرام‌زاده) را صحیح ندانسته و گفته که «دَعى به‌معناى پسرخوانده است و همچنین فرزندى که به پدر دیگرى نسبت داده می‌شود».

وی تاکید کرده که «جای تأثر و تأسف بسیار است که چگونه عده‌ای با تفسیر‌های سطحی و عوام‌پسندِ خویش از یک روایت، ائمۀ شیعه علیه‌السلام را افرادی دشنام‌گو معرفی می‌کنند».

mehdimasaeli-negaam

سیدعباس حسینی قائم‌مقامی در واکنش به اظهارات توهین‌آمیز یک مداح مشهور گفت: شب گذشته یک مداح با توهین و جسارت به ساحت اهل بیت عصمت و طهارات (ع) گفت «امام حسین (ع) هم فحش می‌داد».

رئیس هیأت مؤسس اتحادیه اروپایی علمای شیعه گفت: شب گذشته قطعه فیلمی از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد که باید به آن گریست. حالم از دیدن این فیلم بد شد. در این فیلم ساحت اهل بیت توسط یک مداح که بیش از ۴۰ سال است می‌شناسمش مورد جسارت قرار گرفت. این بنده خدا فردی متدین و سرشناس و خالص است و خیلی از حرف‌هایی که به وی نسبت می‌دهند به او نمی‌چسبد اما به مفهوم واقعی کلمه، بی‌سواد است.

رئیس انستیتو اروپایی الهیات صلح ادامه داد: در این فیلم مصاحبه‌گر به وی می‌گوید گاهی شما در جلسات خود انتقاد می‌کنید، که وی پاسخ می‌دهد بله، بعد از او می‌پرسد شما در جلسات خود فحش هم می‌دهید؟ این مداح بی‌سواد جواب می‌دهد بله خود امام حسین (ع) هم فحش می‌داد.

بنیانگذار مجلس اعلای شیعیان آلمان با ناراحتی و اندوه فراوان، گفت: باید همه انا لله و انا الیه راجعون بگویند. این سخن در ایام ماتم و سوگواری اباعبدالله بیان شد آیا مراجع و مدعیان دینداری این فیلم را ندیدند؟ چرا هیچ واکنشی از خود نشان ندادند؟ آیا حاج اکبر ناظم و حاج مرشد و آقای شجاعی اینگونه بودند؟ به کجا می‌رویم؟ چرا از هیچ‌جا صدایی بلند نشد؟

این عالم برجسته شیعه ادامه داد: آیا اباعبدالله ناسزا می‌گفت و فحش می‌داد و حُر فرمانده لشکر یزید ناسزا نمی‌گفت؟ این تناقض چطور قابل توجیه است؟ حر چون در برابر امام ادب کرد اهل نجات شد و ارتقاء پیدا کرد؛ آن وقت امام حسین(ع) ناسزا می‌گفت؟ تصور این حرف هم سخت و شرم‌آور است. اگر بنده و امثال بنده نسبت به این توهین واکنش نشان ندهیم و اعتراض نکنیم لباسمان را باید آتش زد و امام زمان (عج) این کار را می‌کنند و با هیچ فردی مدعی هم شوخی ندارند.

رئیس انستیتو الهیات صلح آلمان ضمن ابراز تأسف از چنین اظهاراتی گفت: وقتی یک عمر معیارها شناخته نشود اینچنین به ساحت معصوم توهین می‌شود.

وی با طرح این پرسش که جوانانی که سخن این مداح را می‌شنوند چه احساسی پیدا می‌کنند؟ گفت: معتقدم اینها دو سته می‌شوند؛ یک دسته جوانانی که در حالی که عمل دینی دارند، مسخ شده‌اند و گروه دوم می‌گویند ما اصلا دین نمی‌خواهیم و به والله به تالله به امام زمان (ع) به جده اطهرم سوگند بنده خودم به چشمم چنین جوانانی را می‌بینم در حالی به خود خدا قسم این جوانان از دین فراری نیستند بلکه به به دلیل توهمی که امثال بنده در ذهنشان می‌سازیم از دین‌گریزان شده‌اند.

رئیس سابق مرکز اسلامی هامبورگ ادامه داد: اخیرا به جوان تحصیلکرده‌ای گفتم نور ایمان در نهان جان تو نهفته است. اگر من هم جای تو بودم شاید هزار بار بیشتر از فراری می‌شدم اما فرق من با تو این است که من چند نفر آدم دیده‌ام.

حسینی قائم‌مقامی در حالی که از شدت ناراحتی می‌گریست، گفت: خدایا اگر من سیدعباس حسینی قائم مقامی چیزی به دین تو نمی‌افزایم، در این شب عزیز یک لحظه به من فرصت نده.

این استاد حوزه و دانشگاه با گرامیداشت یاد رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری، اظهار کرد: خدا آقای مهدوی‌کنی را رحمت کند. ایشان شاگرد مرحوم برهان بود. مرحوم برهان وقتی فردی به لباس روحانیت ملبس می‌شد می‌گفت خدا از شر این لباس حفظت کند. بلکه به تن کردن این لباس مسئولیت سنگینی دارد. باید دائم الاضطرار بود همان‌طور که حضرات معصومین این‌گونه بودند. باید از خدا خواست تدبیر امر ما را خودش انجام دهد و ما را به حال خود رها نکند. ما به خیر و شر خود آگاه نیستیم. باید مضطرانه به امام حسین(ع) متوسل شویم. این شب‌ها متمم شب‌های قدر است. کاستی‌هایمان را باید با شب قدر حسین (ع) جبران کنیم.

abbasghaemmaghami-negaam

سیدمحمد غروی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به منصور ارضی به دلیل اظهاراتش درباره امام حسین(ع) اعتراض کرده است.

او با تاکید بر اینکه «این حرف غلطی است که امام هم فحش می‌داد؛ ائمه حتی برای حرف درشت زدن هم حد و حدودی قائل بودند»، گفت: «نباید بدعملی و بدزبانی خود را با نسبت دادن به ائمه توجیه کنیم و آن را دینی جلوه دهیم.»

غروی به صداوسیما هم انتقاد کرد و گفت: «پخش این برنامه از رسانه ملی را نمی‌پسندم و رسانه ملی باید این بیانات را اصلاح کند.»

او تاکید کرد: «باید به آقایان مداح تذکر داد و آقایان هم باید توجه کنند؛ هرچند تاکنون توجهی به تذکرها نداشته‌اند و امپراتوری برای خود به راه انداخته‌اند.»

gharavi-negaam

مجید انصاری معاون حقوقی رئیس‌جمهوری ایران نیز در جریان یک مراسم رسمی غروب عاشورا، بدون نام بردن از منصور ارضی، از گفته‌های او در این مورد که او فحش می‌دهد چون امام سوم شیعیان هم این‌کار را می‌کرد، شدیدا انتقاد کرده‌است.
جید انصاری در واکنش به این سخنان می‌گوید این «تهمت و گناه بسیار بزرگی‌است». او از این مداح پرسیده «چرا به خاطر اشتباه خود از مردم عذرخواهی نمی‌کنید؟»

این مقام دولت حسن روحانی می‌گوید پیامبر اسلام نه تنها ناسزاگویی به مردم را رد کرده بود، بلکه خواسته بود به «باد و کوه و ساعت و لحظه هم فحش ندهید». به گفته انصاری «نسبت دادن فحاشی به امام معصوم، گناهی کبیره است و آثاری فقهی و حقوقی همراه دارد».

ansari.negaam
فاطمه ذوالقدر نماینده تهران در مجلس نیز در واکنش به سخنان آقای ارضی گفته است که «قطعا اعضای ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما و همچنین کمیسیون فرهنگی مجلس در اولین جلسه کاری مجلس به این مساله می‌پردازند».

این نماینده مجلس افزود: «نه فقط این‌ مورد، ‌ بلکه موارد زیادی بوده که به دلیل بی‌دقتی شاهد چنین اتفاقاتی در برنامه‌های صدا و سیما بودیم که پس از آن نیز حتی عذرخواهی انجام نشده است».

fatemezolghadr-negaam

منصور ارضی پیش از این انتقادهای شدیدی را از چهره‌هایی چون محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی یا فائزه هاشمی رفسنجانی مطرح کرده بود.

او روز ۲۸ مرداد ۹۰ نیز اسفندیار رحیم مشایی را «یهودی امت» خوانده و گفته بود که «هر کس او را بکشد، پولش را من می‌دهم».

منصور ارضی در سال ۹۲ اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را «پیر کفتار» خوانده و گفته بود که «ان شالله خداوند مرگ او را برساند».

او درسال‌های ابتدایی دهه ۷۰ نیز پس از مطرح شدن شعار دوچرخه‌سواری زنان از سوی فائزه هاشمی او را «عایشه» خوانده بود.

عایشه همسر پیامبر اسلام است که براساس روایت‌های شیعیان از سازماندهی‌کنندگان جنگ جمل علیه امام اول شیعیان بود.

منصور ارضی در سال‌های ابتدایی دهه ۸۰ نیز هاشم آغاجری از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و روشنفکران دینی را پس از سخنرانی‌های او درباره موضوعات دینی «حرام‌زاده» خوانده بود.

این مداح پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و اعتراضات گسترده به آن، بار‌ها به میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی حمله و برای آنان آرزوی مرگ کرد.

«توهین» مداحان به مقام‌های و چهره‌های سیاسی در ایران، طی سال‌های گذشته با انتقادهای شماری از فعالان سیاسی همراه شده است ، اما شماری از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی نیز از این اقدامات دفاع کرده‌ و در مراسم‌ دفتر رهبری ایران از آن‌ها برای اجرای برنامه‌های سوگواری دعوت شده‌است.

mansoorarzi2-negaam

با دیگران به اشتراک بگذارید: