برنامه اصولگرایان براى انتخابات: کشاندن روحانى به “دور دوم”

نگام ، سیاسی _ تصور می‌کنم احتمال اینکه اصولگرایان با دو یا سه کاندیدا در انتخابات حاضر شوند زیاد است. برای اینکه با چند کاندید احتمال شکستن رای آقای روحانی بیشتر می‌شود. رای آقای روحانی در انتخابات پیشین شکننده بود. اگر اصولگرایان بتوانند به نحوی انتخابات را به دور دوم بکشانند شانس آقای روحانی کم خواهد شد.
به گزارش اعتماد ، «احتمال اینکه اصولگرایان با دو یا سه کاندیدا در انتخابات حاضر شوند زیاد است.» این گفته ناصر ایمانی، تحلیلگر و فعال سیاسی اصولگرا است که معتقد است با این مدل اصولگرایان می‌توانند انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ را به دور دوم بکشانند. همچنین این فعال سیاسی اصولگرا اشاره می‌کند که چهره‌های تراز اول اصولگرا برای حضور در انتخابات ۹۶ تمایل چندانی ندارند و برای حضور در این انتخابات ریسک نمی‌کنند. چرا که امکان پیروزی رییس‌جمهور مستقر بیش از دیگر نامزدها است. او البته این پیشنهاد را به جریان سیاسی متبوعش نیز دارد که با توجه به تجربه انتخابات ۹۴ اصولگرایان باید بیشتر به شاخصه رای آوری نامزدها توجه کنند.

آیا اصولگرایان باید مدل انتخابات ۹۴ را در سال ۹۶ برای رسیدن به وحدت اجرایی کنند یا باید تفاوت‌هایی را در آن لحاظ کنند؟
نفس مدلی که در سال ۹۴ به کار گرفته شد مدل مناسبی بود. چهره‌های مختلف جریان اصولگرایی هم اعلام کردند که تلاش می‌کنند به همان مدل برسند. مدلی که همه طیف‌های مختلف جریان اصولگرا گرد هم بیایند؛ تصمیم‌گیری کنند؛ این تصمیمات به تایید جامعتین برسد و بعد از میان راهکارهای موجود و طبق همان مدل ۹۴ بتوان راهکار حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری را تعیین کرد و نهایتا با استفاده از همین راهکار به مصادیق برسند. این فرآیندی است که در حال حاضر نیز در اردوگاه اصولگرایی در حال طی شدن است.

اصولگرایان چه اشتباهاتی را نباید در این انتخابات تکرار کنند؟
عمده نقدی که وجود دارد نه به مدل انتخابات ۹۴ بلکه به آنچه در عمل اتفاق افتاد، مربوط می‌شود. اصولگرایان در انتخابات آتی باید به شاخص محبوبیت و مقبولیت مردمی توجه بیشتری کنند. صرفا نباید افراد را بر اساس معیارها و شاخصه‌هایی مطابق با گفتمان و هویت اصولگرایی انتخاب کنند بلکه علاوه بر این نکته باید به مساله مقبولیت و رای آوری کاندیدای مورد حمایت اصولگرایان توجه شود.

در انتخابات ریاست‌جمهوری اصولگرایان باید چهره‌های جدیدی را در انتخابات معرفی کنند؟
نمی‌توان گفت که حتما باید چهره جدیدی معرفی شود یا حتما فردی که در ادوار پیشین نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده است. لیکن باید به این نکته توجه داشت که به طور طبیعی چهره‌های جدید دارای رای آوری بیشتری در بین مردم هستند. آنها این حُسن را دارند که در مقابل انظار مردم نبوده‌اند. از این رو چون مردم با پدیده‌ای جدید مواجه می‌شوند، توجهشان بیشتر به آن فرد جلب می‌شود. در سال ۷۶ و ۸۴ انتخابات ریاست‌جمهوری نیز چنین اتفاقی را شاهد بودیم. چهره‌های جدیدی آمدند که انتظاری نبود که بتوانند پیروز شوند اما آنها توانستند آرای مردم را جلب کنند. من فکر می‌کنم چهره‌های جدید این مزیت را دارند اما این به این معنا نیست که حتما باید چهره جدیدی معرفی شود. فقط معتقد هستم که چهره‌های جدید در جلب رای مردم یک قدم جلوتر از چهره‌های قدیمی هستند.

آیا باید چهره‌های تراز اولی از سوی اصولگرایان در انتخابات معرفی شود یا باید با نامزدهای رده دوم یا سوم در انتخابات شرکت کنند؟
لزومی به شرکت چهره‌های تراز اول در انتخابات نیست. اتفاقا گاهی می‌بینیم چهره‌های کاملا نو قدرت جلب رای بیشتری دارند تا چهره‌های قدیمی که در دوره‌های قبل در انتخابات نامزد شده‌اند. کسی که مسوولیت داشته ممکن است اشتباهاتی را در کارنامه خود داشته باشد که یک نکته منفی برای او محسوب می‌شود. شاید با چهره‌های جدید هم بتوان در انتخابات ۹۶ پیروز شد. درست است که تجربه ما در کشور این بوده که روسای جمهور دو دوره‌ای بوده‌اند اما به این معنا نیست که در این دوره هم لزوما چنین اتفاقی رخ خواهد داد. شاید با چهره‌های جدیدی که حرفی برای گفتن داشته باشند بهتر بتوان به نتیجه رسید.

فرض کنید در جریان اصولگرایی چهره‌هایی مدنظر باشند که به نظر مجموعه اصولگرایی رای بالایی بتوانند کسب کنند. آیا اصولگرایان باید این نوع چهره‌ها را برای انتخابات ۱۴۰۰ نگه دارند یا خیر؟
معمولا چنین چهره‌هایی که تراز اول هستند و مقبولیت بالایی دارند ترجیح می‌دهند در انتخابات میان دوره‌ای ریسک نکنند و در انتخابات حاضر نشوند. صرف نظر از این موضوع که در انتخابات میان دوره‌ای که احتمال پیروزی رییس‌جمهور مستقر بالا است، ممکن است با چهره‌ای جدید یا چهره‌ای که یک حرف تازه در عرصه انتخابات دارند بتوانیم پیروز شویم. این سنت نیز در چنین حالتی ممکن است شکسته شود.

چقدر احتمال می‌دهید اصولگرایان در انتخابات ۹۶ با چند نامزد وارد عرصه شوند؟
تصور می‌کنم احتمال اینکه اصولگرایان با دو یا سه کاندیدا در انتخابات حاضر شوند زیاد است. برای اینکه با چند کاندید احتمال شکستن رای آقای روحانی بیشتر می‌شود. رای آقای روحانی در انتخابات پیشین شکننده بود. اگر اصولگرایان بتوانند به نحوی انتخابات را به دور دوم بکشانند شانس آقای روحانی کم خواهد شد.

اصولگرایان با چه تدابیری باید برای عدم تکرار تجربه ۹۲ و تمکین نکردن نامزدها به انصراف اقدام کنند؟
در حال حاضر اصولگرایان تلاش می‌کنند تا تدابیری برای همین موضوع بیندیشند. برای اینکه افراد از تصمیمات جمعی اصولگرایان تمکین کنند. البته اصولگرایان تجربه خوبی از انتخابات مجلس دهم دارند و آن اینکه واقعا توانستند مخالفت درون اردوگاه خود را کاهش دهند. بنابراین با اتکا به آن تجربه تلاش می‌کنند در سال ۹۶ افراد را به انصراف از کاندیداتوری راضی کنند. البته این مشکلی است که همه جناح‌های سیاسی به دلیل نبود حزب فراگیر و پایدار در کشور با آن مواجه هستند.

پیشنهاد شما به عنوان یک فعال اصولگرا برای حرکت موفق اصولگرایان در سال ۹۶ چیست؟
به نظر من اصولگرایان نباید در بند معروفیت افراد به عنوان یک چهره اصولگرا باشند بلکه باید به افراد گمنام‌تر میدان دهند. کافی است که معیارهای اصولگرایی را در افراد بسنجند. همچنین مساله رای آوری نامزدی که اصولگرایان معرفی می‌کنند بسیار اهمیت دارد و اصولگرایان باید به مقبولیت مردمی توجه بیشتری کنند.
اگر به هر دلیلی اصولگرایان باز هم در انتخابات ۹۶ موفق نشوند چه آینده‌ای پیش روی این جریان سیاسی خواهد بود؟
آینده بسیار روشنی در انتظار اصولگرایان است. اصولگرایان در حال حاضر نیز در مجلس دهم حرف جدی برای گفتن دارند و دور بودن‌شان از صحنه سیاسی ریاست‌جمهوری در ۴ سال گذشته برای آنها تجربیات خوبی را به وجود آورده است. یک جناح سیاسی همواره نباید در قدرت باشد. خیلی وقت‌ها می‌تواند در زمانی که از قدرت دور است به بالندگی و توسعه خود کمک کند.

با دیگران به اشتراک بگذارید: