خبر دیدار قالیباف با شهردار مونترآل امریکا که لو رفت؟

نگام ، سیاسی _ گویی قرار نیست قالیباف از تیتر اخبار رسانه‌ها حذف شود! روزی موضوع واگذاری املاک شهرداری و روزی دیگر خبر دیدار شهردار تهران با شهردار مونترال و امضای یک قرار داد!

به گزارش آرمان این دیدار که ظاهرا «محرمانه» اصل مهم آن بوده است در شرایطی انجام شده است که سوالات زیادی در اذهان پدید آورده است. نخست اینکه روابط ایران و کانادا پس از اقدام دلواپسان هنوز به روال سابق بازنگشته است و معمولا دولت‌ها هستند که پس از فراهم آمدن شرایط بازگشت به دوران عاری از اختلاف، با یکدیگر دیدار و برای آینده روابط تصمیم می‌گیرند بنابراین این سوال بی‌پاسخ مانده است که آقای قالیباف بر اساس چه تصوری کلید ارتباط با کانادا را زده است و البته اگر دلیل موجهی بوده باشد باز هم سعی بر «محرمانه» بودن دیدار شهردار پایتخت با شهردار مونترال خود یک ابهام مضاعف می‌شود.

برخی چنین عنوان می‌کنند که این دیدار شاید در ذهن قالیباف به مثابه یک برگ برنده تبلیغاتی برای او تصویر شده بود یعنی او می‌توانست با پنهان نگه داشتن این دیدار و قراردادی که با مسئول کانادایی امضا کرده است، در زمان تبلیغات با فاش کردن این دیدار چنین وانمود کند که در عرصه دیپلماسی نیز توانمند است. اما اگر چنین گمانه‌ای صحیح باشد باز هم باید اذعان داشت امضای قرار داد با شهردار مونترال کانادا قابل مقایسه با توافق هسته‌ای و موفقیت های دیگر مردان دیپلمات روحانی نیست.

ماجرا چطور فاش شد؟

«دنیس کودر» ماموریت آرامی را در ایران انجام داد و اکنون همگان متوجه سفر او به تهران شده‌اند. این تیتر نشریه «نشنال پست» است که به سفر مهم اخیر شهردار مونترال کانادا به ایران اشاره کرده است. آفتاب نوشت؛ این نشریه با اشاره به هیاهوی ایجاد شده درباره این سفر می‌نویسد:«برخی از ایرانیان مخالف ایران عصبانی هستند و می‌گویند که چرا شهردار مونترال به ایران سفر کرده است؟ آنان مدعی هستند که شهردار مونترال از جانب دولت کانادا نباید با مقام‌ها و نمایندگان دولت ایران دیدار می‌کرد». این نشریه در ادامه اشاره می‌کند که با وجود جنجال‌ها در کانادا، کودر توافقنامه‌ای را با شهردار تهران امضا کرده است. این نشریه اشاره می‌کند که این سفر می‌تواند مورد استفاده تبلیغاتی قالیباف نیز قرار گرفته باشد و در این باره می‌نویسد:«او در انتخابات سال ۲۰۱۳ میلادی در ایران شکست خورد و رئیس‌جمهور نشد. او اکنون می‌تواند بگوید من را یک چهره تندرو قلمداد نکنید، من میانه‌رویی عملگرا هستم».

با دیگران به اشتراک بگذارید: