انتقاد مشاور میرحسین موسوی از بی‌توجهی مسوولین نسبت به تداوم حصر ظالمانه

نگام ، سیاسی _ با آنکه مسوولیت اصلی حصر و ادامه آن متوجه شخص آقای خامنه‌ای است ولی این نافی مسوولیت دیگران نیست از جمله دولت و رئیس‌جمهور و حتی همه ما که در جامعه مدنی و حوزه سیاسی فعالیت می‌کنیم.‬ 

به گزارش کلمه انتشار نامه دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در آستانه عاشورا و تاسوعای حسینی یک بار دیگر توجه‌ها را معطوف به همه کسانی که در جامعه مدنی یا حوزه سیاسی فعال هستند کرد که در این سال‌ها تعهدات و وظایف‌شان را در قبال حصر یا به دست فراموشی سپرده یا از سر ناتوانی کنار گذاشته‌اند.

دختران موسوی و رهنورد در نامه خود از لحظاتی گفتند که یادآور ایستادگی و مقاومت حسین‌گونه و زینب‌وار پدر و مادرشان بوده است.

در بخشی از نامه آنان آمده است: «باید عاشورایی نگاه کنیم، هر روزی روز عاشوراست و هر زمینی کربلا، حتی اگر قسمتی از پاستور باشد در یک خانه صد ساله در آستانه فرو ریختن از کهنگی، پشت دیوارهای بلند و گذران ۶ سال شبانه روز عاشورایی تنها و دور از فرزندان و خانواده و یاران و مردم که ثبت می‌شود در تاریخ این دیار،‌‌ همان‌گونه که تاریخ جفایی را که به حسین(ع) و خانواده‌اش رفت در تمامی لحظات و دلایل آن سفر حق طلبانه و دلایلش هرگز از یاد نبرد. تمام این مصائب و رنج‌ها را در راه آزادی خواهی تحمل کردند و ما نیز تحمل می‌کنیم و اقتدا می‌کنیم به حسین (ع).»

دلنوشته دختران موسوی که خطاب به تاریخ نوشته شده انتقاداتی درباره سکوت و بی‌توجهی‌ها دارد و از مسوولانی که در این مدت به تعهدات و وعده‌های‌شان در قبال حصر عمل نکرده‌، گلایه داشته‌اند.

این همان نکته‌ای است که اردشیر امیرارجمند مشاور ارشد میرحسین موسوی در انتخابات ۸۸ نیز در گفت‌و‌گو با رادیو فردا بر آن تأکید کرده است.

امیرارجمند با تأکید بر اینکه در وضعیت حصر تغییر اساسی صورت نگرفته گفت: «با آنکه مسوولیت اصلی حصر و ادامه آن متوجه شخص آقای خامنه‌ای است ولی این نافی مسوولیت دیگران نیست از جمله دولت و رئیس‌جمهور و حتی همه ما که در جامعه مدنی و حوزه سیاسی فعالیت می‌کنیم.»

امیرارجمند تأکید کرده: «نباید دولت و آقای روحانی و همه آنان که در منصب‌های دولتی هستند فراموش کنند که آنچه را که امروز دارند مدیون فداکاری افرادی هستند که در سال ۸۸ و بعد از آن مقاومت کردند. متحمل رنج و زندان شدند، شهید شدند و همچنین رهبران جنبش سبز. باید توجه داشت اگر آن مقاومت‌ها نبود، حاکمیت به هیچ رییس‌جمهور یا دولتی غیر از یک رئیس دولت اقتدارگرا که کاملاً با حکومت همسو بود، رضایت نمی‌داد.»

مشاور میرحسین موسوی همچنین با توجه به ایامی که در آن قرار داریم گفت: «این ایام، ایام معناداری است و قابل توجه اقتدارگرایان و آن‌هایی که کانون‌های اصلی قدرت در ایران را در دست دارند. همه کشور عزادار کسی است که شاخصه آن ایستادگی مقابل ظلم بوده و همه آنچه که می‌خواست شناختن حقش در اعتراض بوده و اگر برای اصلاح جامعه حرکت کرده برای آن بوده است که حاکمان می‌خواستند او را مجبور به اطاعت کنند، از همین‌رو مقابل آنان ایستاد. حال باید ببینیم کسانی که این سه تن را در حصر کردند و مورد ظلم قرار دادند چه کاری که مغایر با عمل‌کرد امام حسین بوده، انجام داده‌اند. آقایانی که ادعا دارند به امام حسین اعتقاد دارند نباید چنین رفتارهایی را با رهبران جنبش سبز می‌کردند.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: «تنها کافی نیست در هنگام روضه‌خوانی و سخنرانی در مجالس از امام حسین و رفتار ایشان سخن گفت، بلکه باید از کسانی که در جغرافیای خودشان عملکردی حسینی و زینبی داشتند حمایت کنیم.»

اردشیر امیرارجمند در این گفت‌وگو با تاکید بر اینکه روحیه محصوران مانند همیشه بسیار خوب و قوی است و بر استقامت خود اعتقاد کامل دارند گفت: «با وجود روحیه عالی اما به هرحال از نظر جسمی فرسوده شدند و در شرایط سختی به سر می‌برند. به‌خصوص اینکه قبل از حصر از سلامت کامل برخوردار بودند، اما امروز بیماری‌های متعددی دارند که بعضی از آن‌ها نیازمند مداوا و مراقبت مستمر دارند که در شرایط زندان خانگی و حصر امکان آن وجود ندارد. علاوه بر این‌ها تحمل و تنش‌های ناگهانی که به دلیل شرایط حصر به وجود می‌آید سلامت آنان را به خطر انداخته است.»

مشاور میرحسین موسوی تأکید کرد: «هرچند وزیر بهداشت اقدام‌های مثبتی انجام داده و حسن نیت زیادی در این باره وجود دارد، ولی با توجه به مجموع شرایط، به هیچ عنوان کفایت نمی‌کند.»

با دیگران به اشتراک بگذارید: