بحران آب مسئله ملی است

نگام ، سرویس گفتگو _ آب مایه حیات است و امروز حیات ایرانیان در شرایط بحرانی قرار گرفته. علاوه بر آمار و ارقام رسمی، گزارشهای میدانی از شهرها، روستاها، رودخانه ها و دشتها خصوصآ در نیمه جنوبی کشور تکان دهنده است. کشاورزی که از صنایع قدیمی و عمده مردمان فلات ایران محسوب می شود، در پی کم آبی به جایی رسیده که ادامه آن مقرون به صرفه نیست. کارشناسان بخشی از این وضعیت را ناشی از تغییرات اقلیمی زمین می دانند و باقی ماجرا به سوء مدیریت -آشنا در همه حوزه ها- مربوط می شود.

در این میان صدا و سیما به عنوان بزرگترین ارگان تبلیغاتی کشور تنها به فرهنگ مصرف خرده می گیرد و مردم را به یادگیری آن فرا می خواند. در حالی که اضافه مصرف خانگی در برابر حجم آبی که هزاران چاه غیر مجاز از آبهای زیرزمینی کشور استخراج می کنند نا چیز است. همانند بسیاری از مشکلات دیگر ایران در مسئله آب و حل این بحران نیز رد پای سیاست پر رنگ است. عده ای اظهار نظرها و هشدارهای دولتمردان فعلی و یا کارشناسان همفکر با دولت را بزرگنمایی و شانتاژ به منظور مسئولیت گریزی و مقصر قلمداد کردن مدیران دولتهای قبلی می دانند و دسته ای هم نشانه دادن و اظهار نگرانی برای بحران آب را نقشه اپوزیسیون برای تضعیف جمهوری اسلامی و دستمایه ای برای ضربه زدن به حکومت می شمارند. هر چه هست مهاجرت ناشی از بی آبی در کشور به شهر اصفهان رسیده. بودجه سازمان محیطی زیست تنها ۱۳۷ میلیارد تومان است و در سر فصلهای برنامه پنج ساله ششم توسعه که به دولت ابلاغ شده هم هیچ توجه ویژه ای به این مسئله نشان داده نشده.

“نیک آهنگ کوثر” کارتونیست مشهور ایرانی است که این روزها به روزنامه نگاری در رشته تحصیلی خود زمین شناسی مشغول است. وبسایت خبری-تحلیلی نگام به سراغ او رفته و آقای کوثر در این مصاحبه توضیح می دهد که وقتی پای منافع ملی در میان باشد او هیچ خط قرمزی ندارد. ادامه این گفت و گوی تصویری درباره بحران آب در کشور و راههای مهار آن را در زیر تماشا کنید.

با دیگران به اشتراک بگذارید: