کاندیداهای محتمل جبهه پایداری برای انتخابات ریاست جمهوری

نگام، سیاسی _ مهم‌ترین چهره آنها سعید جلیلی است که در ماه‌های اخیر انتقادات بی‌پرده و عریانی را به دولت روحانی عرضه می‌کند. او اگرچه یک‌بار در زورآزمایی انتخاباتی با حسن روحانی کمتر از یک چهارم آرای روحانی را کسب کرده است اما امیدوار است با تمرکز بر نقد دولت این‌بار رقیب را به زیر بکشد.

به گزارش اعتماد، علی باقری، معاون سعید جلیلی در مذاکرات نافرجام هسته‌ای دیگر گزینه‌ای است که احتمالا جبهه پایداری او را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. او چهره‌ای کمتر شناخته شده برای عامه مردم است و در کارنامه‌اش عملکرد اجرایی دیده نمی‌شود. به همین دلیل نیز ممکن است به عنوان رجل سیاسی شناخته نشده و با دست رد شورای نگهبان مواجه شود.
عزت‌الله ضرغامی، رییس اسبق صدا و سیما نیز این روزها بر فعالیت‌های خود افزوده و دیدارهای سیاسی و غیرسیاسی‌اش را افزایش داده است. او در هفته‌های گذشته اعلام کرد فعلا به کاندیداتوری فکر نمی‌کند. قید «فعلا» که در جمله ضرغامی به کار رفته است، نشان می‌دهد ممکن است روزی برسد که او به این موضوع فکر کند و وارد فاز عملیاتی نیز بشود.

کامران باقری لنکرانی، یک بار پیش از اعلام نظر رسمی شورای نگهبان از کاندیداتوری برای انتخابات ریاست‌جمهوری کناره‌گیری کرد. او نیز می‌تواند یکی از گزینه‌های پایداری باشد.
باقری لنکرانی تنها کسی است که آیت‌الله مصباح‌یزدی در وصفش گفت روی زمین و زیر آسمان کسی را اصلح‌تر از او نمی‌شناسد. با این حال ممکن است نظر شورای نگهبان چندان به نظر آیت‌الله مصباح نزدیک نباشد و باقری لنکرانی بار دیگر از رقابت انتخاباتی باز بماند.

صادق واعظ‌زاده نیز می‌تواند در میان گزینه‌های پایداری بگنجد. او چهره‌ای است کمتر شناخته شده و به همان نسبت کمتر تخریب شده! واعظ‌‍‌‌‌زاده معاون علمی محمود احمدی‌نژاد بود و در حال حاضر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. او البته هرگز در مناصب سیاسی نبوده و همواره جزو مدیران علمی کشور بوده است.

با این حال در سال ٩٢ از سوی عده‌ای از اساتید دانشگاه برای کاندیداتوری دعوت شد. او با ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری سودای جانشینی محمود احمدی‌نژاد را در سر می‌پروراند اما با دست رد شورای نگهبان مواجه و از حضور در عرصه انتخابات بازماند. به همین دلیل نیز احتمال حضور دوباره او در این عرصه بسیار کم ارزیابی می‌شود.  فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی در دولت احمدی‌نژاد شاید سیاسی‌ترین رییس این سازمان در طول تاریخ ایران باشد. او یکی از تندترین منتقدان و مخالفان دولت روحانی است که تلاش می‌کند از هر فرصتی برای منکوب کردن دولت روحانی استفاده کند. او یکی از اصلی‌ترین امیدهای نیروهای مخالف دولت است. با این حال هنوز معلوم نیست آیا رییس سازمان انرژی اتمی می‌تواند مصداق رجل سیاسی باشد یا خیر؟

با دیگران به اشتراک بگذارید: