مطالبات مسئولان از طرف‌های خارجی اعتراف به شکست تعبیر نشود

نگام ، سیاسی _ به گزارش ایلنا، علی شمخانی نماینده رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی صبح امروز در هجدهمین همایش صنایع دریایی در جزیره کیش گفت: بهره‌مندی توسعه محور از ظرفیت‌های گسترده دریا، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در حوزه تامین امنیت، شکوفایی اقتصادی و تعالی علمی است. 

امروز تهدیدات ترکیبی دریا پایه منافع حیاتی ایران را هدف گرفته است

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اهمیت راهبردی کریدورهای آبی و موقعیت ویژه ژئوپلتیکی کشورمان در دسترسی به آب‌های آزاد و قرار گرفتن در کانون انرژی جهان اظهار داشت: ارزیابی مولفه‌های موازنه قدرت نشان می‌دهد که امروز تهدیدات ترکیبی دریا پایه در بخش‌های نظامی، اقتصادی و توسعه‌ای منافع حیاتی جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفته است.

وی با تاکید بر ضرورت تبدیل تهدیدات جدید به فرصتی برای منسجم کردن ظرفیت‌های بالقوه کشور در حوزه دریا تصریح کرد: برای مدیریت شرایط موجود و ایجاد تغییرات متناسب با تامین منافع کشور، باید تمامی نهادها و سازمان‌های ذیربط با درک شرایط جدید راهکارهای مواجهه هوشمند با متغیرهای نوین را در دستورکار خودقرار دهند.

نهادهای اقتصادی باید در پسابرجام استفاده بیشتری از ظرفیت‌های دریا داشته باشند

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به سبک بومی ایجاد شده در صنایع دریایی بخش دفاع که موجب شکل گیری قدرت منحصر بفرد دریایی برای جمهوری اسلامی ایران شده است، خاطرنشان کرد: پیوند هدفمند میان نیروهای مسلح و مجموعه توان علمی، صنعتی و دانشگاهی در بخش‌های دولتی و خصوصی امکان بهره‌گیری از مسیرهای میانبر برای پشتیبانی از راهبردهای دریایی کشور را فراهم می‌کند.

شمخانی با بیان اینکه سازمان‌ها و نهادهای اقتصادی باید در شرایط پسابرجام استفاده بیشتری از ظرفیت‌های گسترده دریا داشته باشند، ابراز داشت: منابع دریا این فرصت را به اقتصاد ملی می‌دهد تا با وجود محدودیت منابع و کمیابی آن در زمین، تولید کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی افزایش یافته و از این مسیر ایجاد اشتغال و تولید ثروت شود.

تامین منافع کشور تحت تاثیر رقابت‌های سیاسی قرار بگیرد

وی شرایط پسابرجام را واجد فرصت‌های جدید برای بهره‌گیری از قابلیت‌های دریاپایه کشور عنوان کرد و یادآور شد: صاحبان تریبون‌ها، رسانه‌های گروهی و صاحب‌نظران کشور باید با نگاه ملی و غیرسیاسی از فضای نقدهای دوران مذاکرات به سمت پشتیبانی از دولت برای پیگیری مصرانه حقوق برجامی کشور حرکت کنند.

شمخانی افزود: نباید مطالبات مسئولان سیاسی و اقتصادی کشور از طرف‌های خارجی به اعتراف کردن به شکست تعبیر شود و با متهم‌سازی کارگزاران خدوم کشور زمینه پیگیری مطالبات قانونی کشور از طرف‌های مذاکره‌کننده محدود و تامین منافع کشور تحت تاثیر رقابت‌های سیاسی قرار بگیرد.

وی افزود: به شهادت تاریخ، کشور ایران همواره تمدن دریایی بوده و در دریا با اهداف اقتصادی حضور معنی‌دار داشته است.

در برخی سواحل ما وضعیت معیشتی مردم دچار مشکل است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: سواحل، ثروت‌های بالقوه هستند که نیازمند توجه و سیاستگذاری صحیح برای مدیریت توانمندی‌ها و بکارگیری استعدادها است.

شمخانی افزود: جای تاسف دارد که در برخی سواحل ما وضعیت معیشتی مردم دچار مشکل است و این به معنای عدم بهره‌گیری مناسب از فرصت‌ها و هدر رفتن ثروت ملی است.

وی با اشاره به اینکه پرداختن حقیقی به توسعه همه جانبه دریا محور، موجب برون‌رفت جامعه ما از وضعیت دشوار فعلی می‌شود، تاکید کرد: آبادانی سواحل جنوبی و توسعه آنها به تنهایی پاسخگوی بسیاری از تهدیدات و تضمین‌کننده منافع و امنیت ملی خواهد بود.

حضور نظامی ایران در خلیج فارس موجب تردد ایمن نفت‌کش‌ها شده است

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: منافع دریا برای همه است و از امکانات و فرصت‌های آن در عرصه‌های علمی، اقتصادی، تجاری، دفاعی باید استفاده شود و هر نهاد، سازمان و دستگاهی که در این زمینه پیشگام باشد و به کشور و مردم نفع بشتری برساند در اقتصاد مقاومتی پیشگام است.

شمخانی با یادآوری قدرت و دستاوردهای نیروهای دریایی ارتش و سپاه پاسداران در دفاع از مرزهای آبی کشور از ساحل تا آب‌های آزاد بین‌المللی تاکید کرد: حضور نظامی ایران در خلیج فارس موجب تامین و تضمین امنیت و ایجاد زمینه‌های گسترش تجارت و تردد ایمن نفت‌کش‌ها شده است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: