نباید پشت علی جنتی را خالی می‌کردند

نگام ، سیاسی _ نماینده مردم تهران در مجلس دهم بابیان این به‌احتمال‌ قوی دلیل اصلی این اتفاق فشارهای بیرونی بوده است، گفت: با همه دلخوری‌هایی که این اتفاق برای نمایندگان پیش آورده است، وزرای پیشنهادی دولت از مجلس رأی اعتماد می‌گیرند.

نماینده مردم تهران در مجلس دهم بابیان این به‌احتمال‌ قوی دلیل اصلی این اتفاق فشارهای بیرونی بوده است، گفت: با همه دلخوری‌هایی که این اتفاق برای نمایندگان پیش آورده است، وزرای پیشنهادی دولت از مجلس رأی اعتماد می‌گیرند.

غلامرضا حیدری در گفت‌وگو با جماران، در خصوص دلایل معرفی نشدن محمدعلی نجفی به‌عنوان وزیر پیشنهادی وزارت آموزش‌وپرورش به مجلس از طرف دولت گفت: در جلسه صبح یکشنبه که آقای نوبخت و آقای امیری با اعضای فراکسیون امید داشتند، مطرح این بود که آقای نجفی در کنار آقای صالحی امیری و سلطانی فر به‌عنوان کاندیداهای دولت برای این سه وزارت خانه معرفی شوند، اما چند ساعت بعد گفتند که آقای دانش آشتیانی به‌جای آقای معرفی می‌شوند.

حیدری ادامه داد: من به‌عنوان خبر دقیق عرض نمی‌کنم اما آن چیزی که در مجلس بین نمایندگان ردوبدل می‌شد حاکی از این بود که فشارهای بیرونی باعث این تصمیم شده است، صحبت دیگر این بود که آقای نجفی شروطی را برای بودجه این وزارت خانه مطرح کرده است که مورد موافقت آقای روحانی قرار نگرفته است؛ البته من روز پنجشنبه شنیده بودم که نظر آقای روحانی بر روی آقای آشتیانی است منتها می‌گفتند که هنوز آقای آشتیانی راضی به پذیرش پست نشده است؛ اما به‌احتمال‌قوی دلیل اصلی این اتفاق فشارهای بیرونی بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اتفاقات دیروز این سه وزیر چه قدر امکان رأی آوری از مجلس را دارند، اظهار کرد: در یک نگاه کلی به این سه نفر رأی موافق می‌دهم، من جزو کسانی بودم که موافق جابجایی در این چند ماه باقی‌مانده عمر دولت نبودم؛ البته خیلی از دوستان دیگر موافق جابجایی بودند. در حال حاضر هم با یک نگاه کلان و به خاطر این دستگاه‌ها بدون وزیر نمانند به این سه نفر رأی می‌دهم، چراکه بدون وزیر ماندن این وزارتخانه‌ها اولین ضرر را به خود مجموعه آن‌ها می‌زند و وضعشان را بدتر می‌کند؛ بنابراین پیش‌بینی می کنم که کلیت نماینده‌ها با این واقع‌بینی به این نمایندگان بارأی موافق بدهند.

عضو فراکسیون امید مجلس دهم در مورد موافقت اکثر نمایندگی فراکسیون امید با وزارت محمدعلی نجفی گفت: در مورد آقای نجفی هم باید بگویم اگر می‌گذاشتند آقای نجفی در دولت اصلاحات در وزارت آموزش‌وپرورش بماند، واقعاً اقتصاد آموزش‌وپرورش که در حال حاضر از مشکلات اصلی این وزارت خانه است، روی ریل درست قرار می‌گرفت. در حال حاضر هم اگر می‌شد ایشان معرفی شوند این امید برای آموزش‌وپرورش وجود داشت.

وی ادامه داد: اما آقای دانش آشتیانی را هم می‌شناسم، ایشان نیز انسان قابلی است به‌خصوص از جنبه آموزشی، رویکرد آموزشی ایشان یک رویکرد شناختی است. چون آموزش پرورش هم از بعد اقتصادی و هم از بعد شیوه‌های آموزش معضلات سنگینی دارد. امیدوار هستم که آقای دانش آشتیانی از لحاظ شیوه‌های آموزش بتواند تحولی را در آموزش‌وپرورش ایجاد کند.

حیدری در خصوص زمزمه‌هایی که در مورد امکان رأی نیاوردن آقای سلطانی فر شنیده می‌شود، عنوان کرد: این حرف که افراد بهتری که در بطن ورزش و جوانان هستند می‌توانستند به‌جای ایشان معرفی شوند، قطعاً همین‌گونه است؛ اما آقای سلطانی فر هم سوابق مدیریتی زیادی دارند و من امیدوار هستم که ایشان هم بتواند در تصدی وزارت ورزش و جوانان خدماتی را انجام دهد.

نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: نکته مهم در این سه وزارت خانه این است که ما باید از تکیه صرف بر بودجه‌های دولتی دوری‌کنیم. وزارتخانه‌ها باید به سمتی بروند که از بودجه‌های دولتی خودشان را نجات دهند، این به معنای رهایی مطلق از دولت نیست؛ منظور این است که باید درجاهایی که لازم است خصوصی‌سازی شود و در خیلی موارد همکاری با سازمان‌ها، تشکل‌ها و … صورت گیرد، به‌عنوان‌مثال ما در این وزارتخانه‌ها از سازمان‌های مردم‌نهاد خیلی بیشتر از این‌ها می‌توانیم استفاده کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود کنار گذاشتن آقای نجفی باعث به وجود آمدن دلخوری‌هایی از دولت در فراکسیون امید شده است، گفت: این دلخوری‌ها وجود دارد، خود من هم نسبت به عملکرد آقای روحانی انتقاد دارم. جا داشت آقای رئیس‌جمهور که در این مورد رایزنی‌های بیشتری را با نمایندگان مجلس و حداقل فراکسیون امید داشته باشد. چرا که فراکسیون امید تنها فراکسیونی است که واقعاً حامی دولت است.

غلامرضا حیدری یادآور شد: یادم است که در دوره‌های دوم و سوم مجلس، نخست وزیر وقت برای انتخاب وزرایشان، شخصاً به مجلس می‌آمدند و در مورد انتخاب وزرا با نمایندگان رایزنی می‌کردند. در این موضوعات شایسته است که با نمایندگان رایزنی شود؛ چون بحث رأی دادن نمایندگان است. نمی‌شود که دولت با نمایندگان رایزنی نکند و بعد هم که وزرا رأی نیاوردند ناراحت شود؛ بنابراین عقلانی این است که است که آقای رئیس‌جمهور برای معرفی وزرایش به مجلسی که قرار است از آن‌ها رأی اعتماد بگیرد با نمایندگان و فراکسیون‌ها رایزنی بیشتری انجام دهد.

وی در پایان در مورد تغییرات در وزارت ارشاد و شایعاتی که پیرامون دلایل برکناری علی جنتی شنیده می‌شود گفت: من معتقد نیستم که تغییر آقای جنتی سیاسی و انتخاباتی بوده است، آقای جنتی یکی از شناسنامه‌های مسلم جمهوری اسلامی است و قبل از انقلاب زحمات زیادی برای این انقلاب کشیده است، اما جا داشت از آقای علی جنتی در وزارت ارشاد حمایت می‌شد و به این صورت پشتش خالی نمی‌شد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: