کودکان حلب مهمات منفجرنشده را با اسباب‌بازی اشتباه می‌گیرند

نگام ، بین الملل _  یک ماه پیش انتشار عکس‌های عمران کودک سوری که در جریان بمباران هوایی زخمی شده بود، غوغایی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. توییتر بنا العابد دختر ۷ ساله سوری نیز خبرساز شد بنا در شرق حلب زندگی می‌کند، هر روز از بمباران شدید این شهر خبر می‌دهد و توییت‌های شبانه بنا معمولا جمله با این مضمون است: شب به خیر دنیا، امیدوارم که فردا زنده باشم.

اما دنیای سیاست انگار در خوابی عمیق فرورفته، اخبار در شبکه‌های اجتماعی می‌آید و می‌رود عکس‌ها و فیلم‌های دردناک به همان سرعت انتشار به فراموشی سپرده می‌شوند، و باز امثال بنا و عمران می‌مانند با صدای گلوله و بمب، با شب‌های هولناک و روزهای خونین.

امروز صدها نفر در لندن، پایتخت بریتانیا با تظاهرات در مقابل دفتر نخست وزیری خواستار تلاش بیشتر این کشور برای پایان دادن به حملات مرگبار علیه شهر حلب سوریه شده‌اند. تظاهرکنندگان که ده‌ها کودک هم در میانشان حضور داشتند با قرار دادن عروسک در مقابل دفتر نخست وزیر بریتانیا یاد کودکان قربانی جنگ در حلب را گرامی داشتند.

کودکان حلب در خطرند

به گزارش کلمه طبق گزارش جدید «مرکز نقض مستندات» که درباره نقض‌های حقوق بشری در سوریه تحقیق می‌کند، کودکان سوری در معرض بیشترین خطر از سوی مهمات خوشه‌ای قرار دارند؛ کودکانی که مهمات منفجر نشده را با اسباب‌بازی اشتباه می‌گیرند.

براساس این گزارش، حملات هوایی در شرق حلب با بمب‌های خوشه‌ای تهدید جدید و مرگباری علیه کودکان این منطقه محسوب می‌شود. طبق آمار پزشکان و اداره بهداشت حلب، از ماه گذشته تاکنون دست‌کم ۱۳۷ حمله با بمب‌ خوشه‌ای در شرق حلب صورت گرفته است. ارزیابی دقت این آمار به دلیل شرایط چالشی حلب غیر ممکن است اما طبق آن، متوسط استفاده از بمب‌های خوشه‌ای نسبت به هشت ماه اول سال، ۷۹۱ درصد افزایش داشته است.

استفاده از بمب‌های خوشه‌ای طبق قوانین بین‌المللی ممنوع است. پس از شلیک بمب‌های خوشه‌ای مهمات و بمب‌های کوچکی از آنها به جای می‌ماند. سازمان امدادی “نجات کودکان” معتقد است که از زمان آغاز تلاش‌های جدید برای پس گرفتن حلب، مهمات خوشه‌ای و سایر ادوات دست‌کم جان ۱۳۶ کودک را گرفته و ۳۹۷ تن دیگر را زخمی کرده است.

حدود ۱۰۰ هزار تن از جمعیت ۲۵۰ هزار نفری شرق حلب را افراد زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دهند.

به گزارش روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، سخنگوی سازمان نجات کودکان گفته است: معتقدیم که مهمات خوشه‌ای در هیچ کجا کاربرد ندارند. پزشکان شرق حلب می‌گویند که کودکان بسیاری با جراحات ناشی از انفجار بمب‌های خوشه‌ای به آنها مراجعه می‌کنند و آنقدر جمعیت زیاد است که نمی‌توان به همه رسیدگی کرد.

قطعات منفجر نشده از بمب‌های خوشه‌ای غالبا براق است و برای کودکان کنجکاو جالب است. اوایل همین ماه یک دختربچه در شرق حلب با برداشتن یک تکه منفجر نشده به خیال آنکه اسباب بازی است، کشته شد. این کودک دو پایش شکست و ترکش‌های زیادی وارد شکمش شد.

به گفته یکی از فعالان مرکز پزشکی حلب، استفاده از بمب‌های خوشه‌ای اخیرا زیاد شده است. دیده‌بان حقوق بشر هم گفته است که از این نوع بمب‌ها در سراسر سوریه به وفور استفاده می‌شود.

کودکان محروم از تحصیل

دو روز پیش یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد اعلام کرد که با آغاز سال تحصیلی در سوریه، همچنان ۱.۷ میلیون کودک در خارج از مدارس هستند و ۱.۳ میلیون کودک دیگر نیز با خطر مردود شدن مواجهند. این سازمان در بیانیه‌ای مطبوعاتی بابیان این مطلب اعلام کرد، چندین عامل در مجبور شدن کودکان برای ترک مدارس و محرومیت آنها از حقشان برای آموزش دخیلند که از جمله این عوامل، تشدید خشونت و مهاجرت و تشدید فقر و همچنین کمبود منابعی است که نظام آموزشی به آن نیاز دارد.

سازمان ملل: حکومت سوریه در ۳ حمله شیمیایی دست دارد

کارشناسان سازمان ملل می گویند که ارتش سوریه ۱۶ مارس ۲۰۱۵ حمله شیمیایی را به شهرک قمیناس در استان ادلب انجام داده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، کارشناسان سازمان ملل و سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی پس از تحقیقاتی که حدود ۱۳ ماه طول کشیده است، در گزارشی به شورای امنیت اعلام کردند که نیروهای دولتی سوریه ۱۶ مارس ۲۰۱۵ از هلیکوپترهایی برای انداختن بشکه‌های حاوی مواد منفجره استفاده کرده و حملات شیمیایی را در شهرک قمیناس در استان ادلب انجام دادند.

کمیته تحقیقات سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که بالگردهای سوری از گاز کلر در حمله به شهرک‌های “تلمنس” و “سرمین”در استان ادلب استفاده کرده بودند.

با دیگران به اشتراک بگذارید: