“حدود نیم میلیون مدرک در پرونده‌های مرتبط با فتو به آمریکا ارائه دادیم”

نگام ، بین الملل _ معاون نخست وزیر ترکیه با اشاره به روند استرداد فتح الله گولن، سرکرده فتو از آمریکا، خاطرنشان کرد در پرونده هایی که برای استرداد وی به آمریکا ارائه شده است، حدود نیم میلیون مدرک جرم وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی محمد شیمشک، معاون نخست وزیر ترکیه طی سخنانی در سی و پنجمین کنفرانس سالانه شورای همکاری آمریکا و ترکیه در واشنگتن، پایتخت آمریکا با اشاره به کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه گفت: “مدارک و شواهد بسیار قوی مبنی بر این که عامل اصلی کودتا فتح الله گولن است وجود دارند. در این موضوع هیچ شکی نیست. در پرونده های مرتبط با این موضوع که به آمریکا فرستاده ایم بیش از نیم میلیون مدرک، شواهد و گزارش وجود دارد”.

شیمشک در ارتباط با عملیات ضد تروریستی نیروهای امنیتی در مناطق شرقی ترکیه با اشاره به کرد بودن خود، اظهار داشت: ” خانواده من ثرتمند نبودند، پدر و مادرم هر دو کشاورزانی بودند که حتی یک کلمه از زبان ترکی نمی دانستند. ترکیه هیچ مشکلی با کردها ندارد. در اصل ترکیه با وجود کردها نیرومندتر است. مشکل ما با گروه تروریستی پ.ک.ک است که در لیست تروریستی ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل قرار دارد”.

او در مورد بهبودی سریع بازارهای ترکیه پس از اقدام به کودتای گروه تروریستی فتح الله گولن به اهمیت پایه های اقتصاد کلان، انضباط مالی و رشد مقاومتی تأکید کرد و گفت: “میزان نسبت کسری بودجه ترکیه بر تولید ناخالص داخلی نزدیک به یک چهارم کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و یک سوم کشورهای منطقه یورو است”.

معاون نخست وزیر ترکیه ادامه داد: “احتمالا تمایز در دیدگاه‌های سیاسی و ترس از دسترسی به بازار پس از این اقدام، دچار اغراق شده بود. عدم تعلیق در امکان دسترسی و حمایت تمامی مردم اعم از دیدگاه های متفاوت برای رفع این ترس ها کمک کرد. دلیل دیگر نیز نحوه برقراری ارتباط ماست. در پس این اقدام در تاریخ ۱۷ ژوئیه با ۸۰۴ سرمایه گذار طی کنفرانسی دیدار و در مورد وضع موجود و آینده ای که در انتظار ماست صحبت کردم”.

او همچنین افزود: “پس از اعلام وضعیت فوق العاده نیز با نزدیک به هزار سرمایه گذار دیدار کردم. تنها راه ایجاد دوباره اعتماد و کاهش ریسکهای سرمایه‌گذاری، اعمال اصلاحات است. به همین دلیل به اصلاحاتمان در ماه های ژوئیه و اوت سرعت دادیم”.

وی پ.ک.ک را معضل اصلی رفاه و ثبات منطقه دانست و تصریح کرد: “مسئله خاورمیانه با کشیدن مرزهای جدید و تجزیه کشورهای این منطقه و ایجاد کشورهای متکی بر زبان، دین و قوم قابل حل نیست. این اقدامات موجب درگیری های دائمی می شود. راهکار اصلی مشکلات منطقه مذکور را می توان با بردباری، رفاه، دموکراسی و ثبات بیشتر به حل رساند. اما اکنون فاقد این موارد هستیم”.

معاون نخست وزیر ترکیه همکاری آمریکا با پ.ی.د/ی.پ.گ، شاخه گروه تروریستی پ.ک.ک در سوریه برای منطقه «زهرآلود و سمی» خواند و خاطرنشان کرد: ” پ.ک.ک مشکل بزرگی برای ماست و این امر برای شاخه نظامی آن در سوریه نیز صدق می کند. داشتن دیدگاه های متفاوت با آمریکا بر سر این موضوع ناراحت کننده است. معتقدم که دوستان آمریکایی نیز عقیده شان در این مورد تغییر خواهد کرد”.

با دیگران به اشتراک بگذارید: