ارتش عراق وارد موصل شد

نگام ، بین الملل _ حیدر العبادی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق پیشتر به نیروهای داعش هشدار داده بود: «از همه طرف‌ها به داعش نزدیک خواهیم شد و سر مار را خواهیم برید. راهی برای خروج یا فرار ندارند یا تسلیم شوند یا کشته خواهند شد» .

به گزارش کلمه  نیروهای ویژه ارتش عراق که درگیر نبردی سنگین با پیکارجویان گروه داعش هستند، از شرق وارد محدوده شهر موصل شده‌اند. به نظر می‌رسد که تلاش تروریست‌های داعش که با استفاده از خمپاره، نارنجک و سلاح سبک و انجام عملیات انتحاری با خودروهای بمبگذاری شده می‌خواهند جلوی پیشروی نیروهای ارتش را بگیرند، بی‌نتیجه مانده است.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق پیشتر به نیروهای داعش هشدار داده بود: «از همه طرف‌ها به داعش نزدیک خواهیم شد و سر مار را خواهیم برید. راهی برای خروج یا فرار ندارند یا تسلیم شوند یا کشته خواهند شد».

نیروهای دولتی عراق، پیشمرگ‌های کرد، شبه نظامیان شیعه و مردان مسلح قبایل سنی که هم‌پیمان دولت هستند، از جهات مختلف مواضع داعش در موصل را تحت فشار قرار داده‌اند.

هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا در حمایت از نیروهای ارتش عراق چند حمله هوایی به مواضع داعش انجام داده‌اند.

از سوی دیگر، خبر تسلط نیروهای ویژه عراق بر ساختمان تلویزیون دولتی موصل می‌رسد. بسیج مردمی عراق (حشد شعبی) نیز اعلام کرد که حدود ۳۰ کیلومتر از محور غرب موصل را در ساعات گذشته آزاد کرده است. در پی تشدید درگیری‌ها روی زمین، ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا مواضع تروریست‌های داعش در کوکجلی را بمباران کرده است. اسکای نیوز عربی گزارش کرده که نیروهای ویژه عراق بر ساختمان تلویزیون دولتی موصل در «کوکجلی» تسلط یافته‌اند. به گفته‌ ژنرال حیدر فضیل، فرمانده یگان ویژه ضد ترور عراق در عملیات موصل، هنگامی که نیروهای عراقی و خودروهای نظامی سحرگاه سه‌شنبه به طرف مرکز شهر حرکت کردند، نیروهای داعش با پرتاب موشک‌های ضد تانک واکنش نشان دادند. از روستای تازه آزاد شده بزوایا در همسایگی کوکجلی می‌توان دود ناشی از بمباران را مشاهده کرد. در روستای بزوایا که روز دوشنبه به تصرف ارتش عراق درآمد، مردم به تدریج از خانه‌های خود خارج می‌شوند، ریش‌هایشان را می‌تراشند و از آزاد شدن پس از دو‌سال زندگی تحت حکومت داعش ابراز شادمانی می‌کنند.

آخرین خبرها در شانزدهمین روز عملیات موصل حکایت از درگیری شدید بین نیروهای مبارزه با تروریسم و نیروهای داعش در ورودی شرق موصل دارد. شبکه المیادین نیز از حملات توپخانه‌ای شدید نیروهای عراقی به مواضع داعش از محور شرقی موصل خبر داده است. در همین حال، سخنگوی کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل گفته است که خبرهایی از قتل گروهی توسط داعش می‌رسد. کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد: داعش ۴۰ تن از نیروهای امنیتی سابق عراق را در نزدیکی موصل به ضرب گلوله کشته است. او افزود: داعش این کشتار را روز شنبه در نزدیکی موصل انجام داده و اجساد آنها را به رود دجله انداخته است. همچنین یک منبع عراقی در استان نینوا گفته است که اتوبوس‌هایی ده‌ها زخمی داعش را از بیمارستان‌های موصل به مکانی نامعلوم انتقال دادند. وی گفت: این افراد در تاریکی شب از چند بیمارستان در موصل به مکانی نامعلوم انتقال داده شدند. به نظر می‌رسد که داعش طرح تخلیه کامل بیمارستان‌ها از افراد زخمی خود و انتقال آنها به مکانی نامعلوم چه بسا در موصل یا در رقه سوریه را آغاز کرده است. این منبع ادامه داده است: داعش همچنین کادرهای پزشکی را به سرعت به مکان‌های نامعلوم برده و تردیدهایی نسبت به این امر وجود دارد که داعش بیمارستان‌های صحرایی را در محله‌هایی که مقر محکمی برای داعش به شمار می‌آیند، انتقال دهد.

از سوی دیگر، ائتلاف بین‌المللی تحت امر آمریکا دیروز پیامی را به مردم موصل فرستاد و تأکید کرد که این ائتلاف با هماهنگی و موافقت دولت عراق، به اقدامات خود ادامه می‌دهد.

جان دوریان، سخنگوی ائتلاف در کنفرانس مشترک فرماندهی عملیات مشترک گفت، بیش از ۶۰ کشور حمایت لجستیک به نیروهای عراقی در نبرد بازپس‌گیری موصل از داعش ارایه می‌دهند. وی خطاب به ساکنان موصل گفت: شهر شما از داعش آزاد خواهد شد.

این مقام آمریکایی عنوان داشت: ما به پیشروی گسترده نیروهای مشترک و پیشمرگ‌ها مفتخر هستیم. ائتلاف نیز در پیشروی این نیروها از طریق حمایت هوایی در محورهای مختلف، نقش کارآمدی ایفا می‌کند.

وی افزود: از زمان آغاز عملیات بازپس‌گیری موصل، بیش از ۳۰۰ بمب به روی مقرهای داعش انداخته شده و این عملیات بسیار کارآمد بوده است و از جان غیرنظامیان نیز محافظت می‌شود. تمامی اقدامات ائتلاف با هماهنگی و موافقت دولت عراق صورت می‌گیرد.

با این حال اما روز گذشته، گاردین، گزارش داده است که حمله هواپیماهای آمریکایی به مواضع داعش در چند کیلومتری موصل، موجب مرگ ٨ نفر از اعضای یک خانواده شده و نگرانی‌هایی را در میان خانواده‌های دیگر به وجود آورده است. ٨ غیرنظامی که سه تن آنها کودک بوده‌اند. این حمله هوایی در روستایی در اطراف موصل رخ داده است. جایی که نیروهای عراقی و کُردها از طرف حملات هوایی نیروهای ائتلاف، حمایت می‌شوند تا با داعش بجنگند. تصاویری که از این حمله منتشر شده، روستاییانی را نشان می‌دهد که اجساد را از میان آوار و سنگ‌های خرد شده خانه، بیرون می‌کشند. «قسیم» برادر یکی از افراد کشته شده می‌گوید: «بیش از ٢‌سال است که ما در این منطقه، در میان جنگ، محاصره شده‌ایم. گرچه نیروهای هوایی عراق نیز سهوا چندین غیرنظامی را در بمباران از بین برده‌اند، اما حمله سهوی جنگنده‌های ائتلاف به رهبری آمریکا، نخستین باری است که مرتکب چنین اشتباهی از آغاز نبرد موصل می‌شود. در هر حال جنگ به موصل رسیده است و حملات هوایی محدودتر و دشوارتر خواهند شد. چراکه تشخیص تروریست‌ها از غیرنظامیان در یک جنگ شهری، آن‌هم از نگاه خلبانان هواپیماهای جنگی، بسیار دشوار است.

مقامات آمریکایی مسئولیت این اشتباه را برعهده گرفته‌اند. آنها گفته‌اند: «ائتلاف، تمامی تلفات غیرنظامیان را جدی می‌گیرد و برای دستیابی به حقایق بیشتر، تحقیق خواهد شد».

همزمان، یکی از مقامات عفو بین‌الملل اعلام کرده است که استفاده از بمب‌های فسفری در مناطق تحت کنترل داعش در موصل خطری بزرگ برای غیرنظامیان به شمار می‌روند چراکه زخم‌های ناشی از این ماده می‌تواند منجر به سوختگی‌های عمیق شود.

دوناتلا روورا یکی از مقامات عفو بین‌الملل دراین‌باره می‌گوید: ما می‌دانیم که غیرنظامیان با خطر بزرگی چون داعش مواجه‌اند و امکان به دام افتادن آنها در میان درگیری‌ها وجود دارد. درحالی‌که در این شهر مین‌های کار گذاشته متعددی وجود دارد اما نگرانی ما این است که غیرنظامیانی که از شرق درحال ترک موصل هستند از وجود مهمات حاوی فسفر سفید آسیب ببینند.

وی توضیح می‌دهد که فسفر سفید می‌تواند سوختگی‌های عمیقی بر جای بگذارد و به پوست، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها نیز نفوذ کند. روورا خاطرنشان کرد که استفاده از این سلاح شیمیایی در ظاهر توجیه‌پذیر است اما نحوه استفاده از این مواد موجب نگرانی است. وی افزود: فسفر سفید در مناطقی که غیرنظامیان حضور دارند استفاده نشده است. نگرانی ما احتمال ورود غیرنظامیان به این مناطق است.

پیش از این در روز جمعه پس از انتشار اطلاعاتی مبنی بر استفاده از این ماده در موصل و خارج آن دیده‌بان حقوق بشر از دولت عراق و ائتلاف ضد داعش خواست تا استفاده از فسفر سفید را نه‌تنها در مناطق خالی از غیرنظامیان بلکه همچنین در سایر مناطق مگر در شرایط اضطراری متوقف کنند و به‌طور کامل به غیرنظامیان نسبت به استفاده از این ماده اطلاع داده شود. «ریک فرانکونا» تحلیلگر نظامی سی.ان.ان با توجه به پیشروی نیروهای عراقی به سمت موصل و ورود در برخی از بخش‌های این شهر به این شبکه تلویزیونی گفته است: عملیات موصل جلوتر از زمان برنامه‌ریزی شده پیش می‌رود. نیروهای ضد تروریست عراقی از سه محور به سوی موصل پیشروی کرده‌اند. این تحلیلگر نظامی که بازنشسته ارتش آمریکاست، در مورد کامل شدن محاصره موصل گفته است: نیروهای عراقی از سه محور به سوی موصل پیشروی کرده‌اند اما محور غربی همچنان باز است و نیروهای الحشد الشعبی تلاش دارند با گرفتن «تلعفر» در فاصله ۶٠ کیلومتری غرب موصل راه فرار تروریست‌های داعش را به سوریه ببندند، آنگاه محاصره موصل کامل می‌شود.
این تحلیلگر نظامی سی.ان.ان افزوده است: با ورود نیروهای عراقی به داخل موصل، نبرد شدید‌تر می‌شود، حملات هوایی محدود شده و جنگ هوایی به جنگ زمینی تبدیل می‌شود که این امر حرکت نیروهای عراقی را کند می‌کند. فرانکونا ادامه داد: آنگاه نیروهای عراقی باید خیابان به خیابان و خانه به خانه بجنگند که آنها از قدرت و مهارت لازم برخوردار هستند. عملیات باز‌پس‌گیری موصل از ۱۷ اکتبر شروع شده است. تصور می‌شد که سه تا پنج‌هزار نفر از اعضای داعش در موصل باشند. جمعیت شهر هم ۱.۵‌میلیون نفر تخمین زده می‌شد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: