در ۱۳ آبان شاخه گلی به دست با سکوت خود صلح را فریاد کنیم

نگام ، سیاسی _ در آستانه‌ی سیزدهم آبان‌ماه سالروز تصرف سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام، مهدی‌ خزعلی از مردم درخواست کرد که «با شاخه گلی در دست، لبخندی بر لب، با سکوت خود صلح را فریاد کنند.»

متن بیانیه‌ی مهدی خزعلی که برای انتشار در اختیار «نگام» قرار گرفته، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
در سیزده آبان حماسه‌ای دیگر بیافرینیم!
«سیزده آبان شاخه گلی به دست، لبخندی بر لب، با سکوت خود صلح را فریاد کنیم.»

سیزده آبان همواره برای ما مصیبت بار بوده است، در سال ۴۳ رهبر انقلاب را تبعید و نفی بلد کردند، در سال ۵۷ دانش آموزان را به خاک و خون کشیدند و در سال ۵۸ دانشجویانی با سری پر شور از دیوار سفارت بالا رفته و باعث قریب یک دهه جنگ و چهار دهه تحریم اقتصادی شدند.

آن روز که دانشجویان با شور و شعار از دیوار سفارت بالا می رفتند، اگر فهم و شعور امروزشان را داشتند، می فهمیدند که بالا رفتن از دیوار سفارتی که امنیتش را به ما سپرده‌اند، هنر نیست! در واقع ما از دیوار امنیت خویش بالا رفته‌ایم، ما درهای دیپلماسی را بسته و باب جنگ را گشودیم! ما ثابت کردیم که معرفت رهزنان تاریخ را هم نداریم، چرا که فضیل عیاض آن رهزن نامی، کاروانی را به غارت می‌برد، چون خواجه‌ای از همان کاروان به اشتباه مالش به امانت نزدش نهاد، در امانت خیانت نکرد و بازگرداند.

سفارت هر کشوری جزء خاک آن کشور است که امنیتش به دست ماست، ما امانت‌دار خوبی نبودیم و بابت این خطای بزرگ هزینه گزافی پرداخته‌ایم.
از آن سال، هر سال بر طبل جنگ می‌کوبیم و فریاد مرگ سر می‌دهیم! و این خلاف کلام خداست که فرمود: «وَلا تَسُبُّوا الَّذِینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّه ِ فَیَسُبُّوا اللّه َ عَدْواً بِغَیْرِ عِلْمٍ»، «به بت‌های آنان دشنام ندهید که از روی جهل به خدای دشنام خواهند داد» و ما که قریب چهل سال بذر مرگ و نفرت کاشتیم، چه باید برمی داشتیم؟!

پیامبر رحمت (صلی الله علیه و آله و سلم) با این که نوزده سال تمام ظلم و جنایت، قتل و غارت، شکنجه و حصر اقتصادی قریش را چشیده و جنگهایی چون بدر، احد و احزاب را گذرانده و عزیزانش به شهادت رسیده بودند، سلاح بر زمین گذارد، جامه سپید احرام (لباس صلح) بر تن کرد و پای در راه مکه نهاد!
منافقان گفتند: «محمد(ص) دیوانه شده است و مردم را به کام مرگ می‌برد، قریش که همین چندی پیش مدینه را محاصره کرده بودند و مسلمین برای پرهیز از جنگ نابرابر به توصیه سلمان فارسی دور مدینه خندق کندند تا در امان بمانند، مترصد است تا مسلمین بی‌امان و بی‌سلاح را از دم تیغ بگذراند.»

حاصل این حرکت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) صلح حدیبیه بود که خداوند فرمود: «انا فتحنا لک فتحا مبینا» آری فتح المبین پیامبر صلح است نه جنگ!

و امروز ما باید چنین کنیم، شاید کاسبان تحریم با هر «من» هزار «دشمن» بگویند و بر طبل جنگ بکوبند، اما آن که باید هزینه این «دشمن پنداری» را بدهد من و توییم، آنان از دیوار سفارت بالا رفتند و این من و تو بودیم که در برابر صدام متجاوز ایستادیم و ترکش‌ها را به جان خریدیم، آقازاده‌ها در ناز و نعمت به سر می‌برند و منت می‌گذارند که گاهی سری به همسران، مادران و خانواده شهدا می زنند!

جناح حاکم نیاز به دشمن دارد، اما ملت نیازی به دشمن ندارد، بیایید تا در سیزده آبان با حضور یکپارچه و سکوت خود، صلح را فریاد کنیم و چون آتشی بر نیستان منیت، هوای نفس و دعوای بی حاصل حاکمان درافتیم.

نی به آتش گفت: کاین آشوب چیست؟ مر تو را زین سوختن مطلوب چیست؟
گفت آتش بی سبب نفروختم دعوی بی حاصلت را سوختم
زانکه می گفتی نی ام با صد نمود همچنان در بند خود بودی که بود
مرد را دردی اگر باشد خوش است درد بی دردی علاجش آتش است

سیزده آبان همگان شاخه گلی به دست، لبخندی بر لب، با سکوت خود صلح را فریاد کنیم و با لبخندمان آتشی بر جان خودکامگان جنگ طلب بیافکنیم و منیتشان را بسوزانیم! آن‌گونه که پیامبر ما بدون سلاح و با لباس سپید صلح به سوی قریش حرکت کرد و جنگ ۱۹ ساله را پایان داد.

ملت ایران با حضور خود در ۷ اسفند ۹۴ و رای به کسانی که نمی‌شناختند، رشد و آگاهی خود را به رخ جهانیان کشید، در ۷ آبان ۹۵ با حضور وحدت آمیز خود در پاسارگاد درسی دیگر به حاکمان داد و در سیزده آبان با حضور صلح آمیز خود، راه اصلاحات را هموار خواهد کرد.

وعده ما ۹ صبح سیزدهم آبان ماه
میدان هفتم تیر به سمت سفارت آمریکا و همه مسیرهای منتهی به سفارت آمریکا
مهدی خزعلی
دبیر کل جبهه آزادی

با دیگران به اشتراک بگذارید: