تبرئه متهمان حمله به سفارت عربستان از اتهام تخریب

بالاخره پس از گذشت هشت ماه حکم متهمان حمله به سفارت عربستان صادر شد. اما همانگونه که انتظار می‌رفت با حاشیه امنی که توسط رده‌های بالای نظام و نهادهای خاص برای این افراد ایجاد شده بود احکامی بی‌تناسب با میزان و بزرگی جرم این افراد صادر شد. متهمان با دلیل واهی از اتهام تخریب تبرئه شدند، چند نفر به ۶ ماه حبس و برخی به ۹۱ روز زندان محکوم شدند و تعدادی از این ۲۰ نفر هم تبرئه شدند.

چندی پیش رهبری طی سخنانی پس از حمله به سفارت عربستان هشدار داد که نباید پای «جوانان انقلابی و حزب‌اللهی» را به میان بکشند. او از تکرار تعبیر «تندروها» درباره این افراد که آنها را «جریان مومن و حزب‌اللهی» نامید نیز انتقاد کرد و گفت: این جوانان با اخلاصی تمام و با همه وجود در میدان حاضرند و هرگاه که دفاع از مرزها و دفاع از هویت ملی لازم باشد، وسط میدان هستند.

این سخنان در حالی رسانه‌ای شد که حمله به سفارت عربستان در اوج اختلافات میان این کشور با ایران، مصداق بارز اقدام علیه امنیت ملی بود و رسما و اسما کشور را با چالشی جهانی مواجه کرد.

به گزارش کلمه، چنین احکامی در حالی صادر می‌شود که دلسوزان نظام و کشور طی سال‌های گذشته به دلیل ساده‌ترین نقدها به سال‌ها زندان محکوم شده و دغدغه‌مندانی چون رهبران جنبش سبز به دلیل هشدارهای درست و به جای خود، که امروز بر همگان آشکار شده و همه به آن معترفند، سال‌هاست در حصر به سر می‌برند.

کلمه پیش از این در گزارش‌هایی خود تصریح کرده بود که حمله به سفارت عربستان اقدامی سازمان‌یافته بوده که توسط نیروهای وابسته به سپاه و بسیج انجام شد و علت اصلی آن ایجاد بحران برای دولت بود.

این بار نیز این افراد وابسته به نهادهای غیر دولتی که همواره از حاشیه امن برای تمامی اقدامات غیر قانونی خود برخوردارند، بدون پرداخت هزینه از مهلکه گریختند، تا بار دیگر ناکارآمدی دستگاه قضایی کشور بر مردم آشکار شود.

وکیل چند متهم حمله به سفارت عربستان از جزییات احکام صادر شده این پرونده خبر داد و گفت: متهمان از اتهام تخریب تبرئه شدند.

مصطفی شعبانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به پرونده حمله به سفارت عربستان عنوان کرد: متهمان این پرونده حدود ۴۵ نفر بودند که پرونده ۲۵ نفر آنها در دادگاه ویژه روحانیت رسیدگی می‌شود و و بررسی پرونده ۲۰ متهم دیگر نیز در دادگاه ویژه کارکنان دولت صورت می‌گیرد.

صدور احکام ۲۰ متهم در دادگاه ویژه کارکنان دولت

او افزود: در همین رابطه احکام ۲۰ متهم مربوط به دادگاه ویژه کارکنان دولت صادر شد. در اتهام‌های متهمان، تخریب عمدی سفارت عربستان و ایجاد حریق و همچنین اخلال در نظم عمومی مطرح شده بود.

تبرئه متهمان حمله به سفارت عربستان از اتهام تخریب

وکیل چند نفر از متهمان پرونده تعرض به سفارت عربستان افزود: در جلسه دادگاه ما مطرح کردیم که موضوع تخریب سفارت عربستان نیاز به شاکی خصوصی دارد و در این زمینه هم دولت عربستان شکایتی نکرده است. خوشبختانه دادگاه این استدلال ما را پذیرفت و همه متهمان را از اتهام تخریب سفارت عربستان تبرئه کرد و این اتهام را منتفی دانست.

شرح احکام صادره در اتهام اخلال در نظم عمومی

شعبانی خاطرنشان کرد: در مورد اتهام اخلال در نظم عمومی هم دادگاه آرای مختلفی را صادر کرده است. چند نفر از متهمان به ۶ ماه حبس برخی به ۹۱ روز زندان محکوم شده‌اند و عده‌ای از این ۲۰ نفر هم تبرئه شده‌اند.

محکومیت یکی از لیدرها به ۶ ماه حبس تعزیری

او گفت: متاسفانه از موکل من (م.الف) به عنوان لیدرهای حمله به سفارت عربستان نام برده می‌شود در حالیکه وی اصلا نزدیک سفارت هم نشده، برای همین موکل من جزو افرادی است که به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

هر ۲۰ متهم سابقه حضور در جبهه و سوریه را دارند

وکیل چند متهم حمله به سفارت عربستان یادآور شد: همه ۲۰ متهم مربوط به دادگاه ویژه کارکنان دولت افراد بسیجی هستند که سابقه حضور در جبهه و حتی حضور در سوریه را دارند که به خاطر شهادت آیت‌الله نمر این اقدامات را انجام داده‌اند از سوی دیگر هم مسئولان انتظامی مانع آنها نشده بودند.

متهمان می‌گفتند نیروی انتظامی مانع آنها نشده بود

او با تاکید بر اینکه همه متهمان این پرونده در جلسه دادگاه هم عنوان کردند که از سوی نیروی انتظامی ممانعتی برای اعتراض آنها صورت نگرفته بود، گفت: قطعا ما به احکام صادر شده اعتراض می‌کنیم چون موکلانم را مستحق این رای نمی دانم. با همه این‌ها هنوز حکم متهمان این پرونده ابلاغ رسمی نشده است و از تاریخی که احکام به ما به صورت رسمی ابلاغ شود، ۲۰ روز برای اعتراض فرصت داریم.

با دیگران به اشتراک بگذارید: