برخی به دنبال تشکیل کشوری تروریستی بین ترکیه و سوریه هستند

نگام ، بین الملل _ رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در حاشیه ششمین نشست وزیران امور زنان و خانواده سازمان همکاری اسلامی که از روز سه شنبه در استانبول جریان دارد، گفت:‌برخی می خواهند بین ترکیه و سوریه یک کشور تروریستی تشکیل دهند.
به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه،‌ اردوغان بدون این که از این برخی نامی ببرد ، گفت که اما آنکارا هرگز اجازه تحقق چنین هدفی را نخواهد داد.
وی در پاسخ به افرادی که به گفته وی می خواهند، ترکیه در امور سوریه و عراق دخالت نکند. گفت: به دلیل وجود مرز مشترک طولانی با دو کشور عراق و سوریه، در امور این دو کشور دخالت می کنیم و تنها نظاره گر نخواهیم بود.
وی تاکید کرد: می دانید این افراد دست به چه کاری زده اند؟ اول آمدند، داعش را در این منطقه ساکن کردند، پس از آن این گروه را بیرون کرده و گروه های ‘پ. ی. د’ و ‘ی. پ. ک’ را (به جای آن) آوردند.
اردوغان افزود: کشورش بار مسئولیت پناهجویان را به دوش می کشد و حدود ۱۴ میلیارد دلار برای آنان هزینه کرده است.
رئیس جمهوری ترکیه در بخش دیگری از سخنانش گفت: اتحادیه اروپا قرار بود تا ماه جولای (تیر/ مرداد) به ما کمک سه میلیارد یورویی کند که تاکنون تنها ۲۰۰ – ۲۵۰ میلیون یورو از این مبلغ را پرداخت کرده است.
اردوغان با اشاره به این که در صورت اتحاد جهان اسلام ما یک کشور اسلامی واحدی خواهیم شد که برای حل مشکلات منطقه به هیچ قدرت دیگری نیاز نداریم،‌ افزود: اکنون ترکیه و جهان اسلام از بحران های جدی رنج می برد و تحولات جاری در سوریه و عراق به عنوان دو کشور مسلمان و مهم، جولانگاهی برای سازمان های تروریستی شده است.
ششمین نشست وزیران امور زنان و خانواده سازمان همکاری اسلامی امروز سه شنبه در استانبول آغاز شد و جمهوری اسلامی ایران با هیاتی به ریاست شهیندخت ملاوردی معاون رئیس جمهوری در امور زنان در این نشست شرکت دارد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: