نظرات سازمان امور دینی ترکیه درباره فیلم “محمد رسول الله”

نگام ، بین الملل _ سازمان امور دینی ترکیه ضمن اعلام نظر درباره فیلم محمد رسول الله (ص) ساخته مجید مجیدی، کارگردان ایرانی و واکنش های مذهبی نسبت به آن پس از اکران در کشور تاکید کرد این فیلم باید با توجه به حساسیت دینی و اجتماعی جهان اسلام مورد بررسی قرار گیرد.
به گزارش آناتولی سازمان امور دینی ترکیه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: فیلم سینمایی «محمد رسول الله» ساخته مجید مجیدی کارگردان مشهور ایرانی که مقطع سنی ۷ تا ۱۴ سالگی پیامبر اسلام(ص) را به تصویر کشیده است، باید با توجه به حساسیت دینی و اجتماعی جهان اسلام مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

محورهای نقد و بررسی این فیلم از سوی سازمان امور دینی ترکیه به شرح زیر است:

بی شک اجازه خلق آثار ادبی و هنری با موضوع پیامبران در طول تاریخ هم در شرق و هم غرب به ویژه در قرون وسطی در غرب به صورت گسترده مورد مناقشه پیروان ادیان آسمانی بوده است. جریان اصلی در اسلام نه تنها نقاشی وبه تصویر کشیدن پیامبر اسلام، بلکه دیگر شخصیت های صدر اسلام را نیز نادرست دانسته است.

دین مبین اسلام که توحید و منزه بودن ذات باریتعالی را اصل اساسی اعتقادات می داند، فرهنگ بت پرستی را مردود می‌شمارد. بر همین اساس پیروان این دین که تجسم و نقش کردن ذات خداوند را به طور کلی و شدت رد می‌کنند، برای جلوگیری از در افتادن به اشتباهات ملل پیشین، تصویرسازی از پیامبر اسلام را به لحاظ اخلاق دینی مناسب ندانسته‌اند.

حساسیت مسلمانان در این موضوع به دلیل برخی از تولیدات به ظاهر هنری که با نیت اسلام‌ هراسی در غرب تولید شده، به نگرانی عمیقی تبدیل شده است. در فیلم یادشده علی رغم این که کارگردان تلاش داشته تا حساسیت همه مسلمانان را در نظر گیرد، دیده می‌شود که در بسیاری از بخش های فیلم، پلان هایی به تصویر کشیده شده که با حقایق تاریخی مطابقت ندارد.

آن چه از این فیلم حاصل می شود، این حقیقت است که هیچ اثر هنری و ادبی نمی‌تواند زندگی پیامبر اسلام را به معنای حقیقی اش منعکس کند و این موضوع همیشه منحصر به تصور شخصی هر فرد باقی خواهد ماند.

مجید مجیدی، کارگردان این فیلم در زمان نوشتن فیلمنامه با نمایندگان سازمان امور دینی ترکیه دیدار کرده بود و نمایندگان این سازمان در خصوص نگارش سناریوی این فیلم که در برخی از مقاطع آن کارگردان سعی کرده فراتر از فرهنگ دینی و جغرافیایی منطقه پای بگذارد، مشاهدات و توصیه ها خود را به وی ارایه کرده‌اند. البته لازم است اذعان شود که کارگردان به برخی از توصیه های توجه کرده است.

در این مرحله حساس نباید به بهانه این فیلم رویکردهای تنفرآمیز و شعارهای مذهبی ترویج شود. خبرهایی مبنی بر اینکه سازمان امور دینی ترکیه برای ساخت فیلم محمد (ص) کمک مالی نموده و یا این فیلم را تأیید کرده است، غیرواقعی است.

گفتنی است که فیلم مذکور از روز جمعه گذشته در سینماهای ترکیه به روی پرده رفت و رسانه‌ها و مردم واکنش‌های متفاوتی به این فیلم نشان دادند. و برخی از رسانه ها مدعی شدند که این فیلم با تایید و حمایت سازمان امور دینی ترکیه به روی پرده رفته است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: