هدف از توهین به ترکیه به بهانه مصونیت، ایجاد مشکل برای کشور است

نگام ، بین الملل _ رجب طیب اردوغان هدف کسانی که به بهانه قانون مصونیت پارلمانی، به مجلس، دولت، مردم و دادگستری ترکیه توهین می‌کنند، را ایجاد مشکل برای کشور در صحنه بین‌المللی دانست.

به گزارش خبرگزاری آناتولی رجب طیب اردوغان‌، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در مراسم دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه اسکودار استانبول اظهار داشت: “هدف کسانی که به بهانه قانون مصونیت، به مجلس، دولت، مردم و دادگستری ترکیه توهین می‌کنند، ایجاد مشکل برای کشور در صحنه بین‌المللی است. من کوچکترین ترس و نگرانی از این حملات بین المللی ندارم و تنها مردم برای من مهم هستند.”

ادامه سخنان رئیس جمهور ترکیه در نشست مذکور به شرح زیر است:

این اواخر به دلیل تنش‌های ناشی از حوادث تروریستی یا مبارزه با تروریسم امکان بحث و گفتگو درباره سایر موضوعات نداریم. عدم رضایت خود از این مسائل را همواره ابراز داشته و به دوستان نیز گوشزد کرده‌ام که روی وظیفه اصلی خود تمرکز داشته باشند.

به عنوان رئیس جمهور ترکیه حتی‌المقدور سعی در پیگیری و مشارکت در مورد اهداف برنامه چشم انداز ۲۰۲۳، پروژه‌های عظیم و سرمایه‌گذاری‌های مهم دارم، اما برخی مسائل وجود دارند که اهمیت در میان گذاشتن آنها با مردم به اندازه سایر موارد است. یکی از آنها قضیه دفاع از نمایندگان حامی از گروه تروریستی پ.ک.ک است.

غرب هرگز خواب خوشی برای ما ندیده است. ترکیه‌ای که ۵۳ سال در انتظار اتحادیه اروپا به سر می‌برد چه توقعی از غرب دارد؟ خود را فریب ندهیم. ما باید کار خودمان را انجام بدهیم. باور داشته باشید اگر کار و همت کنیم و اساتیدمان دانش‌آموزان عزیز را در راه علم برای آینده پرورش دهند، آنها (غرب) را از میدان به در خواهیم کرد. اصلا نگران نباشید.

ترکیه به دلیل حوادث ۳ سال اخیر رویکرد متفاوتی نسبت به تحولات اتخاذ و نقشه راه جدیدی را برای خود طراحی کرده است. پس از این دیگر برای ما معیاری مانند “این یا آن یکی در مورد ما چه فکری می کند” وجود نخواهد داشت. از این پس، معیار ما، اقدامات لازم برای تداوم و بقای کشور و ملت مان خواهد بود. مثلا در سال ۲۰۱۳ در مورد حوادث پارک‌ گزی آنطور رفتار کردیم. در همان سال و در جریان تلاش برای کودتا در دستگاه‌های قضایی و امنیتی نیز همانطور اقدام کردیم.

به یاد دارید که در انتخابات۷ ژوئن ۸۰ کرسی مجلس به دست آوردند. بسیارعالی. حالا باید در مجلس می‌نشستند و مشغول کار می‌شدند، اما فردای آن روز با فراخواندن مردم در دیاربکر به خیابان ها، موجب مرگ ۵۰ نفر شدند. قربانیان همگی کرد بودند. قاتلین نیز کرد بودند. خودشان انجام دادند. قضیه بسیار آشکار و بارز است. اطلاع دارید در ماه می گذشته مجلس ترکیه مصونیت قضایی تمام نمایندگان را بدون استثنا لغو کرد.

یعنی این امر چیزی مختص آنها نبود، اما الان به سخنان غربی‌ها در این زمینه نگاه کنید که چه روایت‌هایی که نمی‌کند. این اصلاح به دادگاه قانون ارجاع داده شد. دادگاه عالی هم این اقدام مجلس را قانونی دانست. پس از این تمام نمایندگان مجلس و حتی رهبران احزاب که دارای پرونده قضایی بودند با رجوع به دادگستری به سوالات دادستان پاسخ گفتند، اما اعضای یک حزب خاص از همان اول به دنبال سوءاستفاده از این موضوع بوده‌اند.