ادعای حدادعادل: آقایان از ما اصولگرایان می‌ترسند!! و واکنش انصاری و منتجب نیا به سخنان وی

نگام، سیاسی :حدادعادل: آقایان از ما اصولگرایان می‌ترسند/ منتجب نیا : شاید از چیزهایی در پشت پرده اطلاع دارد که ما نداریم/ جریان مصباح، فردی تندتر از قالیباف میخواهد، فردی مثل احمدی نژاد!/ مجید انصاری معاون روحانی : انتخابات در ایران هیچ‌وقت شوخی نبوده است.

حدادعادل: آقایان از ما اصولگرایان می‌ترسند/ در میان انتخاباتی که از اول تا حالا برگزار شده انتخابات ۹۶ از همه جدّی‌تر است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بنده احتمال می‌دهم در میان انتخاباتی که از اول تا حالا برگزار شد انتخابات سال ۹۶ از همه جدّی‌تر باشد

غلامعلی حداد عادل در مورد اظهارات اصلاح طلبان درباره نامزد نداشتن اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری به هفته نامه «نماینده» گفت: بنده تعجب می‌کنم از بعضی اصلاح‌طلبان که مرتباً اعلام می‌کنند طرف مقابل ما نفسی برای شرکت در انتخابات ندارد، فردی ندارند. مثل اینکه دوست دارند در مسابقه‌ای شرکت کنند که یک تیم بیشتر در آن شرکت نکرده و از پیروزی و برنده شدن خود در چنین مسابقه‌ای ابراز خوشحالی کنند. به‌نظر بنده این‌جور سخن گفتن، به دستاورد انتخابات که اهمیت آن گفته شد، لطمه می‌زند و هم اگر نیک بنگریم نشانۀ ترس آقایان است از اینکه مبادا طرف مقابل با قدرت وارد شود.

وی که با هفته نامه متعلق به خود بانام نماینده، صحبت می کرد، افزود: بنده احتمال می‌دهم که انتخابات ریاست‌جمهوری آینده یک انتخابات بسیار جدّی باشد و شاید در میان انتخاباتی که از اول تا حالا برگزار شد انتخابات سال ۹۶ از همه جدّی‌تر باشد. البته من برای حدسی که می‌زنم دلایلی هم دارم و در آینده که به انتخابات نزدیک می‌شویم می‌توانم آنها را تشریح کنم.

واکنش منتجب نیا به سخنان حداد :  شاید از چیزهایی در پشت پرده اطلاع دارد که ما نداریم

رسول منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی «انتخاب» در خصوص راهبردهای اصولگرایان در انتخابات سال ۹۶ اظهار داشت: اصولگرایان تلاش میکنند که به وحدت و اجماع برسند. در همین راستا جامعتین و تعدادی از چهره های معروف اصولگرا تلاش میکنند وحدتی بین اصولگرایان در ۹۶ ایجاد شود. ولی مطمئن هستم که بخشی از اصولگرایان با بدنه این جریان اتحاد پیدا نمیکنند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی با اشاره به صحبت های اخیر حداد عادل مبنی بر اهمیت انتخابات این دوره و نفی بی رقیب بودن روحانی و همچنین احتمال بروز حوادثی که او نسبت به صحت این پیش بینی ها اطمینان دارد نیز گفت: اگر در پشت پرده حداد عادل ار برخی مسائل خبر دارد که ما خبر نداریم بحث دیگری است. بالاخره او ارتباط بیشتری با پشت پرده دارد و ممکن است از چیزهایی اطلاع داشته باشد که ما نداریم. اما آنچه تحلیل ها نشان میدهد این است که روحانی در شرایط کنونی رقیب هم ارزی ندارد و او در واقع بی رقیب است. حتی برخی حدس میزنند رای ایشان بع مراتب از سال ۹۲ بیشتر خواهد بود .

او با بیان اینکه همه دوره های انتخابات مهم است و این دوره هم از اهمیت فوق العاده ای هم در ریاست جمهوری و هم در شورای شهر ها برخوردار است گفت : اما اینکه حادثه جدی ای اتفاق بیافتد که این انتخابات را نظر به صحبت های حداد عادل از بقیه ممتاز کند ما خبر نداریم.

منتجب نیا تاکید کرد : روحانی صلاحیت و شایستگی اش را به منصه ظهور گذاشته و شانس و پشتوانه قوی ای بین مردم و نیروهای سیاسی دارد، لذا احتمال موفقیت ایشان بسیار بالاست.

او همچنین در خصوص حمایت طیف های میانه رو اصولگرایی به رهبری لاریجانی از روحانی نیز خاطر نشان کرد : قطعا تعدادی از اصولگرایان از روحانی حمایت میکنند. او جزء جریانی از اصولگرایی است که روحانی را ترجیج میدهد، اما اینکه در چه سطحی بتوانند ائتلافی در حمایت روحانی شکل بدهند، بستگی به شرایط و تلاش و کوشش این آقایان دارد.

اصولگرایان دنبال این هستند که گزینه ای را شبیه به احمدی نژاد وارد صحنه کنند

او در توضیح خاطر نشان کرد: طیف طرفداران احمدی نژاد و جبهه پایداری با نگاه های افراطیشان با اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید. آنها دنبال این هستند که گزینه ای را شبیه به احمدی نژاد وارد صحنه کنند که همان رویکرد و گفتمان را داشته باشد .

منتجب نیا با بیان اینکه اصولگرایان به غیر از افراطیون به دو بخش تقسیم میشوند گفت: بخشی از آنها در نهایت از روحانی حمایت میکنند. افراد معتدل و سرشناس اصولگرایی از روحانی حمایت میکنند و بخش دیگرشان دنبال این هستند که گزینه ای به جز روحانی و گزینه های افراطی نظیر احمدی نژاد را وارد عرصه رقابت کنند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی با بیان اینکه مشکل است که بتوانند چهره ای را پیدا کنند که شانس رای داشته باشد ادامه داد : با این پیش فرض آنها در اقلیت قرار میگیرند. من معتقدم در مجموع اصولگرایان به سه قسم تقسیم میشوند و در نهایت به وحدت هم نخواهند رسید. لذا روحانی رقیب قدرتمند پر جاذبه ای نخواهد داشت.

بسیاری از اصولگرایان دلشان میخواهد با روحانی کنار بیایند

او در خصوص اختلاف نظر بین تشکل های میانه رو اصولگرا در مورد حمایت از روحانی نیز اظهار داشت : روحانی در مجموعه اصولگرایان، یک جنبه هایی دارد که مورد جلب رای آنهاست و از آن طرف جنبه هایی دارد که موجب مخالفت و جدا شدن آنها خواهد بود. روحانی از این جهت که جز مجموعه اصولگرایان بوده و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت است و از طرفی هیچ گاه به عنوان اصلاح طلب مطرح نبوده طبیعتا مورد اقبال بسیاری از اصولگرایان است و دلشان میخواهد با او کنار بیایند و از او استفاده کنند و موفقیت او را موفقیت خود بدانند.

منتجب نیا ادامه داد: از سوی دیگر دیدگاه های سیاسی و فرهنگی و شعارهای روحانی است که همان شعارهای اصلاح طلبان است اصولگرایان را از روحانی دور میکند، لذا نوعی تناقض در باره ایشان برای اصولگرایان مطرح است. آنها نه میتوانند به او نزدیک شوند و حمایت کنند و نه میخواهند که به طور کلی ایشان را کنار بگذارند و او را به جمع اصلاح طلبان سوق دهند .

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود : بعضی از شخصیت ها از اول جزو حامیان روحانی بودند مثل آقای رضا اکرمی و آقای ناطق نوری، ولی ما بقی دل و جرات این را ندارند که از او حمایت کنند و همچنین این جرات را ندارند که کلا از او جدا شده و موضع بگیرند. لذا این مانع اجماع و وحدت نظر حول محور روحانی خواهد شد.

اگر احمدی نژاد بود پایداری ها پشت او جمع میشدند

منتجب نیا در خصوص برنامه تشکل نزدیک به مصباح در انتخابات پیش رو نیز گفت: مصباح اگر گزینه ای داشته باشد، از میان همان جمع افراطیون است. او گزینه ای به جز طیف احمدی نژاد و پایداری ندارد . آنها بین دوستان خودشان افرادی را دارند که اگر تایید شود رای اندکی دارد. با این حال نمیتوانند از صحنه خارج شوند و به عرصه رقابت پای بگذارند، لذا اینها کسی را وارد صحنه میکنند.

او با بیان اینکه اگر احمدی نژاد بود همه آنها پشت او جمع میشدند گفت: اما الان که او نیست باید الترناتیوی را برای او بتراشند و وارد صحنه کنند .

این فعال سیاسی در خصوص سفرهای اخیر جلیلی که رنگ و بوی انتخاباتی دارد نیز گفت : هیچ بعید نیست جلیلی یا باقری لنکرانی جز کاندیداهای تشکل افراطی نزدیک به جبهه پایداری باشند . آنها حتی از امثال آقای قالیباف نیز استفاده نمیکنند چرا که فردی تند تر از قالیباف را میخواهند که با آنها هماهنگ باشد.

منتجب نیا در واکنش به برخی گزاره های مطرح شده از سوی جریان های با سابقه اصولگرا در خصوص عدم سرمایه گذاری روی کاندیداهایی که سابقه شکست دارند نیز گفت: این گزاره تلویحا به قالیباف و جلیلی اشاره دارد و طبیعی است. چرا که قالیباف چند مرتبه وارد صحنه شده و شانسی نداشته. جلیلی هم همین طور. اینها مگر چند مرتبه باید تجربه بکنند؟

او افزود : زمانی که روحانی برای عامه مردم شناخته شده نبود و تنها صحبت ها و شعارها و حمایت اصلاح طلبان از ایشان مطرح بود به موفقیت رسید . الان که روحانی به عنوان یک چهره محبوب اکثریت جامعه در آمده و مورد علاقه بسیاری از مردم است و در عین حال همان پتانسیل های گذشته یعنی حمایت اصلاح طلبان و بخش زیادی از اصولگرایان را نیز دارد و شرایطش با ۹۲ زمین تا آسمان متفاوت است، طبیعی است که افرادی مثل جلیلی و قالیباف که قبلا شکست را تجریه کرده اند نتوانند با او رقابت کنند. لذا به فکر این هستند که چهره جدیدتر و پر جاذبه تری را معرفی کنند.

پاسخ کنایه‌ای معاون روحانی به حدادعادل: انتخابات در ایران هیچ‌وقت شوخی نبوده است

معاون حقوقی رییس‌جمهوری تاکید دارد که منشور حقوق شهروندی به زودی منتشر خواهد شد.

به گزارش انتخاب، مجید انصاری در واکنش به صحبت های حدادعادل که گفته بود انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ جدی‌ترین انتخابات در طول عمر جمهوری اسلامی است، گفت: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران هیچ وقت شوخی نبوده است، همواره جدی برگزار شده است. از همه پرسی ۱۲ فروردین ۵۸ تا امروز همواره شاهد چنین ویژگی در ادوار مختلف انتخاباتی که برگزار شده بوده‌ایم.

معاون حقوقی رئیس جمهور یادآور شد: انشاءالله انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ هم جدی، پرشور و پرنشاط خواهد بود بنابراین جدی‌ترین انتخابات نداریم و همواره انتخابات در ایران جدی بوده است.

انصاری همچنین از درباره آخرین خبرها درباره منشور حقوق شهروندی، گفت: این منشور هم به زودی منتشر خواهد شد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: