اتاق‌ فکرهای پنهان از ابتدای دولت در حال تخریب‌اند / هر هفته یک چالش و سوژه داشتیم

نگام, فرهنگ و هنر- وزیر سابق ارشاد در مراسم تودیع خود گفت: اتاق‌های فکر پنهان از ابتدای دولت یازدهم برای تخریب دولت فعالیت کردند و بعد به اتاق عملیات تبدیل شدند.

به گزارش ایلنا، علی جنتی در مراسم تودیع خود و معارفه رضا صالحی‌امیری گفت: هدف این اتاق‌های فکر و عملیاتی مبارزه با کتاب‌ها و کنسرت‌ها بود مثلا میان کتاب‌ها دنبال عکس یا نوشته‌ای می‌گشتند که باب میل آنها نبود و آن را پیش مراجع می‌بردند تا بگویند فرهنگ کشور به ولنگاری رفته است. در نتیجه عملکرد اتاق‌های فکر؛ ما هر هفته باید چالش و یک سوژه جدید روبرو بودیم.

جنتی ادامه داد: اتاق‌های فکر از ابتدای دولت سعی داشتند این مساله را در جامعه گسترش دهند که از طرف وزارت‌ارشاد قائل به ممیزی نیست درحالی‌که اصلا این‌گونه نیست بلکه ما فقط ابتدای دولت می‌خواستیم ممیزی را به  خود ناشران بسپاریم اما این طرح هیچ‌گاه اجرا نشد.

وی متذکر شد: ما اسامی ۲۸ نفر از فرهیختگان کشور را به عنوان شورای نظارت و کتاب به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی معرفی کردیم و احکام آنها را صادر کردیم، این اتفاق در حالی در حوزه کتاب افتاد که رییس‌ دولت گذشته حتی حاضر نشده بود با احکام افراد عضو این شورا را صادر کند.

جنتی با اشاره به فعالیت گسترده اتاق‌فکر علیه کتاب و موسیقی گفت: به دروغ مطرح می‌کردند که ما به تک‌خوانی زنان مجوز داده‌ایم و حتی این مساله را در مجلس مطرح کردند و با کمال بی‌تقوایی عکس خانمی را روی میز نمایندگان گذاشتند و برای مراجع تقلید نیز ارسال کردند و گفتند این خانم در جشنواره موسیقی فجر تک‌خوانی کرده در حالی‌که فرد مورد نظر به هیچ عنوان در ایران تاکنون اجرا نداشته است.

وزیر سابق فرهنگ  و ارشاد اسلامی ادامه داد: بعد از این اعلام کردند کنسرت‌ها باید لغو شود زیرا وضع ظاهری نوازندگان درست نیست. ما یک برنامه جامع نوشتیم و پوشش ظاهری نوازندگان را نظام‌مند کردیم اما اعضای همان اتاق‌فکر جنجال کردند که پوشش ظاهری نوازندگان درست شده اما کسانی که به کنسرت‌ها می‌آیند حجاب خوبی ندارند و آنها نیز باید کنترل شوند و با این بهانه به سمت لغو کنسرت‌ها رفتند.

جنتی با اشاره به اینکه این فضا در بخش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی وجود داشت، تاکید کرد: نمی‌توان امروز جلوی اطلاعات را گرفت بلکه باید با تولید محتوا و اطلاعات مطلوب فضای مجازی را اشباع  و پر کرد. نمی‌توان در بخش‌های مختلف به نظر همه سلایق عمل کرد بلکه باید هدف ما توجه به نشاط فرهنگی جامعه باشد.

وی در پایان افزود: عده‌ای همیشه وجود دارند که به تمام سرمایه‌های فرهنگی کشور چوب حراج می‌زنند اما امروز خوشحالم سکان فرهنگ کشور دست یک فرد با سابقه فرهنگی و مدیریتی خوب افتاده است. همچنین از حمایت‌های رییس جمهور و جناب جهانگیری و معاونان و همکارانم در وزارت‌ارشاد سپاسگذارم.

با دیگران به اشتراک بگذارید: