شادی صادق اقدم و صهبا فرحبخش با قرار وثیقه آزاد شدند

نگام، حقوق بشر – دو تن از شهروندان بهایی بازداشت شده ساکن شیراز به نام های شادی صادق اقدم و صهبا فرحبخش که در ماههای اخیر بازداشت شده اند با قرار وثیقه آزاد شدند.

به گزارش مجموعه خبری بهایی نیوز صهبا فرحبخش با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و شادی صادق اقدم با قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی پس از گذراندن ۴۰ روز بازداشت از زندان عادل آباد شیراز آزاد شدند.
این دو شهروند بهایی آزاد شده در شیراز پیشتر در تاریخ سیزدهم آبان ۱۳۹۵ به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده اند و پیش از آن به مدت ۳۷ روز در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز که به پلاک ۱۰۰ شناخته می شود ، بازداشت و تحت بازجویی بودند.

در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۵ سه شهروند بهایی دیگر به نام های فربد شادمان و ورقا کاویانی با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی پس از گذراندن ۳۹ روز بازداشت از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بودند.

پیشتر در تاریخ هفتم مهر ماه ۱۳۹۵ چهارده تن از شهروندان بهایی ساکن شیراز طی یک عملیات هماهنگ توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شدند و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات منتقل شده بودند که پس از این بازداشت ها همچنین سه تن از شهروندان بهایی دیگر نیز بازداشت و به پلاک ۱۰۰ منتقل شدند که در هفته های اخیر هشت تن از این شهروندان با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده اند و همچنان چهار تن از بازداشت شدگان اخیر در بازداشتگاه اداره اطلاعات این استان به نام های صهبا مصلحی، مهیار سفیدی ، عهدیه عنایتی و بهاره نوروزی تحت بازجویی می باشند.

بنابر این گزارش شمیم اخلاقی به همراه همسرشان صهبا فرحبخش، صهبا مصلحی و همسرشان عهدیه عنایتی ، مهیار سفیدی و همسرشان شادی صادق اقدم و ورقا کاویانی ،مریم اسلامی ، سروش ایقانی، مرجان و مژگاه غلامپور، فرید و فرزاد شادمان و پریسا روحی زادگان ، فرزاد دلارام و همسرشان روحیه نریمان و همچنین بهاره نوروزی از بازداشت شدگان اخیر شیراز می باشند.
در سالهای گذشته بازداشت شهروندان بهایی در استان های مختلف بارها تکرار شده است. به اعتقاد جمهوری اسلامی شهروندان بهایی دارای حقوق شهروندی در ایران هستند اما شهروندان بهایی پس از انقلاب از تمامی حقوق شهروندی در ایران از جمله عدم حق تحصیل ، حق اشتغال در مراکز دولتی و.. محروم شده اند.

 

با دیگران به اشتراک بگذارید: