در میان ناباوری و شگفتی جهانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شد

نگام ، بین الملل _ نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توانست با کسب اکثریت رای مردم این کشور، در انتخابات پیروز شود.

رأی‌دهندگان آمریکایی برای برگزیدنِ چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهور آمریکا از میان هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات و دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه، روز گذشته به مراکز اخذ رأی مراجعه کردند.

درمجموع ۲۱۸ میلیون و ۹۵۹ هزار نفر واجد شرایط رأی‌دهی در انتخابات امریکا بودند که از این تعداد تنها ۱۴۶ میلیون و ۳۱۱ هزار نفر برای رأی دادن ثبت نام کرده بودند.

دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه، با پیروزی بر رقیب خود هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات، در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پیروزی رسید.
بدین ترتیب ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شد.
ترامپ جانشین باراک اوباما از حزب دمکرات می شود. پیروزی او در حالی است پیش از آغاز انتخابات، همه پیش بینی ها از پیروزی کلینتون سخن می گفت. ترامپ اما نتایج این نظرسنجی را قبول نداشت و همواره از «اکثریت خاموشی» سخن می گفت که به او رای می دهند.
به هر حال رسانه ها و تحلیلگران، پیروزی ترامپ را یک «شگفتی» توصیف می کنند.
دونالد ترامپ بازرگان، نویسنده، سیاستمدار و چهره تلویزیونی آمریکایی است. او از سال ۱۹۷۱ رئیس هیئت مدیره سازمان ترامپ که شرکت هلدینگ اصلی معاملات املاک و دیگر منافع کسب و کاری اوست، بوده است.
ترامپ که متولد و بزرگ شده نیویورک است، در سال ۱۹۶۸ با مدرک کارشناسی اقتصاد از مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا فارغ‌التحصیل شد. او که حین تحصیل در دانشگاه در شرکت پدرش فرد ترامپ کار می‌کرد از سال ۱۹۷۱ کنترل این کسب‌وکار خانوادگی را در دست گرفت و بعدتر آن را به «سازمان ترامپ» تغییر نام داد. ترامپ در مدت فعالیتش هتل‌ها، کازینوها، زمین‌های گلف، محله ریورساید ساوت منهتن و ساختمان‌های متعدد دیگری ساخته که بسیاری شان نام او را بر خود دارند از جمله تفریگاه‌های ترامپ (که هم اکنون در مالکیت کارل آیکان است). او نام ترامپ را برندی پرارزش و متمایز کرده، و لایسنس آن را به شرکت‌های متعددی که در آن‌ها سهمی ندارد یا سهم کمی دارد اعطا می‌کند.
ترامپ در سال ۲۰۰۰ برای کسب نامزدی حزب ریفورم در انتخابات ریاست جمهوری رقابت کرد و در انتخابات مقدماتی این حزب در دو ایالت پیروز شد و سپس کنار کشید. ترامپ که از سوی مجله فوربز در زمره ۵۰۰ فرد ثروتمند جهان بوده، کسب‌وکارهایش و نیز سه ازدواجش دهه‌هاست پوشش گستردهٔ رسانه‌ای را به خود جلب کرده است. ترامپ از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ میزبان ریلتی شوی محبوب کارآموز در ان‌بی‌سی بوده است که به خاطر آن در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود یک ستاره به او داده شده است.
ترامپ در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶ بار دیگر رسماً نامزدی خود را برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶، این بار به عنوان یک جمهوری خواه اعلام کرد.
کمپین ترامپ پوشش گسترده رسانه‌ای و توجه بین‌المللی را به خود جلب کرد. در مه ۲۰۱۶، پس از موفقیت او در پیروزی در بیشترین ایالت‌ها و کسب بیشترین آرای رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه و تنها رقبای باقیماندهٔ او کناره گیری کردند و ترامپ در ژوئیه رسماً نامزد حزب جمهوریخواه شد.
از جمله مواضع سیاسی ترامپ تجدید مذاکرات تجاری آمریکا با چین مخالفتش با چندتا از توافق نامه‌های گوناگون تجارت آزاد همچون شراکت ترنس-پسیفیک، اجرای سفت و سخت‌تر قوانین مهاجرتی آمریکا و ساختن دیواری در امتداد مرز مکزیک-ایالات متحده آمریکا، اصلاحات در مراقبت از کهنه سربازان، جایگزینی لایحه حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون به صرفه، کاستن از مالیات ها و حمایت از عدم مداخله در خصوص سیاست خارجی است.
در پی تیراندازی ۲۰۱۵ سن برناردینو او پیشنهاد داد «ورود مسلمانان به آمریکا به طور کامل» تا زمانی که «مسئولین ما دریابند قضیه از چه قرار است» متوقف شود. او بعدتر گفت تمرکز این طرح بر کشورهای دارای پیشینه اثبات شده از تروریسم متمرکز خواهد بود.

تبریک مارین لوپن به ترامپ
«مارین لوپن» رهبر جبهه ملی فرانسه به عنوان حزب راست افراطی این کشور به عنوان دومین شخصیت به دونالد ترامپ به عنوان «رئیس جمهور جدید آمریکا» تبریک گفت.
او همچنین این پیروزی را به مردم آمریکا تبریک گفت.

نشست اضراری دولت ژاپن

در پی پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا،  وزارت دارایی و بانک مرکزی ژاپن نشست اضطراری برگزار کردند.ارزش شاخص بازارهای مالی شرق آسیا در پی احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امروز کاهش یافت.

افزایش بیش از ۵۰ دلاری قیمت طلا

با احتمال پیروزی ترامپ قیمت طلا در بازارهای جهانی به علت به شدت افزایش یافت که بالاترین رقم از زمان برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) محسوب می شود.
طلا با افزایش قیمت ۵۰.۳۴ دلاری، اکنون ۱۳۲۵.۰۲ دلار معامله می‌شود.

تقاضا برای مهاجرت از آمریکا به شدت افزایش یافت

در سایه احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تقاضا برای مهاجرات از این کشور به شدت افزایش یافته است.کشورهای نیوزیلند و کانادا اعلام کردند که تقاضا برای مهاجرت به این دو کشور در پی احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به شدت افزایش یافته است.

کاهش ارزش شاخص های بازار های شرق آسیا

ارزش شاخص بازارهای مالی شرق آسیا در پی احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امروز کاهش یافت.

اقدام اسلام ستیزانه در میشیگان
فردی در شهر «لنسینگ شرقی» در ایالت میشیگان در اقدامی اسلام ستیزانه دو زن محجبه را برای چک کردن اوراق هویتشان از صف رای دهی خارج کرد.
بر اساس شکایت صورت گرفته از سوی این دو زن، این فرد آنها را از صف خارج کرده و کارت های رای دهی آنها را کنترل کرده است. پس از مدتی از این فرد خواسته شد این مکان را ترک کند.

وزیر خارجه آرژانتین: پیروزی ترامپ به نفع ما نیست
«سوزانا مالکورا» وزیر خارجه آرژانتین می گوید انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا می تواند اقدامات اخیر برای بهبود روابط میان دو کشور را با اختلال مواجه کند.
وی گفت فصل جدیدی از همکاری ها میان دو کشور آغاز شده اما اگر ترامپ پیروز شود، تغییرات نامطلوبی رخ خواهد داد.
وی تصریح کرد انزواطلبی و بیگانه ستیزی ترامپ تاثیر گسترده ای بر جهان و روابط این کشور با آمریکای لاتین خواهد گذاشت.
نخست وزیر ایتالیا: امیدوارم کلینتون برنده شود
«ماتئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا با تمجید از دوره ریاست جمهور اوباما، ابراز امیدواری کرد که کلینتون برنده انتخابات شود.
رنتزی گفت اوباما برگ جدیدی در تاریخ آمریکا ثبت کرد و آشتی با کوبا و امضای توافق هسته ای با ایران دو دستاورد مهم دولت اوست.
او گفت امیدوار است کلینتون پیروز انتخابات شود.

وزیر خارجه آلمان: رئیس جمهور جدید آمریکا در وضعیت بدی قرار خواهد گرفت
«فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر خارجه آلمان گفت من بر این باورم میراث سختی پیش روی کسی است که قرار است در آمریکا مسئولیت ریاست جمهوری این کشور را برعهده بگیرد؛ زیرا مبارزات انتخاباتی آمریکا را دچار دودستگی و شکاف عمیقی کرد. بنابراین هر کسی که رئیس جمهور آمریکا شود، با شرایط بدی مواجه خواهد شد.

روی گردانی جوانان 

یک روزنامه نگار آمریکایی از روی گردانی جوانان در ایالت «جورجیا» از مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبر داد. این روزنامه نگار آمریکایی که در روزنامه فلاگبول فعالیت می کند گفت که جوانان با نسبت زیادی همانند انتخابات گذشته در این انتخابات شرکت نکردند زیرا آنها هیچ کدام از کاندیداها را نماینده خواسته های خود نمی بینند و پاسخ های واضحی از کاندیداها درباره مسائل جوانان دریافت نکرده اند.

مشارکت ضعیف سیاه پوستان

بر اساس آمارهای شبکه تلویزیونی«سی ان بی سی»۷۰ درصد از سفید پوستان در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده و در مقابل فقط ۱۲ درصد از سیاه پوستان در این انتخابات شرکت کردند.

پرهزینه ترین تبلیغات انتخاباتی تاریخ آمریکا

روزنامه لو فیگاروی فرانسه نوشت که تبلیغات انتخاباتی فرانسه که سال جاری انجام شد پر هزینه ترین تبلیغات انتخاباتی در تاریخ ایالات متحده به شمار می رود به طوری که مجموع هزینه احزاب و کاندیداها برای رسیدن به کاخ سفید از ۳میلیارد دلار فراتر رفته است.

این روزنامه در ادامه نوشت:تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سابق که در سال ۲۰۱۲ برگزار شد از ۲ میلیارد دلار فراتر رفت.

لو فیگارو همچنین نوشت که رقابت سال جاری«خشن ترین» رقابتی است که ایالات متحده آمریکا شاهد آن بوده است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: