نتایج انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر روابط آنکارا- واشنگتن از نظر کارشناسان

نگام ، بین الملل _ کارشناسان معتقدند که نتایج به دست آمده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می تواند فرصتی برای پایان دادن به بی اعتمادی ها که در مناسبات آنکارا- واشنگتن در روزهای اخیر شاهد آن بودیم، فراهم کند.

پروفسور بیرول آک گون رئیس هیات امنای بنیاد معارف ترکیه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی، با ارزیابی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تاثیر آن بر روابط آنکارا – واشنگتن، اظهار داشت: ”در این انتخابات رسانه های آمریکا برداشت اشتباهی از مردم خود داشتند. سوالات زیادی در باره رئیس جمهور جدید این کشور و نحوه مدیریت وی در ایالات متحده و جهان وجود دارد”.

آک گون گفت: نباید انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا را از منظر خوب یا بد ارزیابی کرد شاید این انتخاب بتواند فرصتی برای پایان دادن به بی اعتمادی ها که در مناسبات آنکارا- واشنگتن در روزهای اخیر شاهد آن بودیم، فراهم کند.

– ” نتایج انتخابات بیانگر بحران داخلی آمریکاست”

پروفسور دکتر برهان الدین دوران مسئول هماهنگ کننده بنیاد تحقیقات اجتماعی٬ سیاسی و اقتصادی ترکیه (SETA) نیز با اشاره به اینکه در پی انتخاب ترامپ تعادل اقتصادی تغییر می یابد، گفت: نتایج انتخابات آمریکا نشان داد که در برخی از مجموعه ارزش های آمریکایی ها که ادعا می کنند در سراسر دنیا حضور دارند نیز بحران هایی وجود دارد.

وی تصریح کرد: انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا که اظهارات تندی علیه زنان، مهاجران و مسلمانان داشته است، بحث هایی پیرامون تعریف دموکراسی را نیز مطرح خواهد کرد.

همچنین پروفسور نورشین آتش اوغلو٬ رئیس گروه علوم سیاسی و روابط بین المللی دانشگاه فنی ییلدیز ترکیه ضمن ارزیابی پیروزی ترامپ از دیدگاه ترکیه، گفت: از روی کار آمدن کلینتون نگران بودم زیرا می دانیم یکی ازمسببان اصلی تحولات خاورمیانه در هشت سال اخیر یعنی از سال ۲۰۰۹ مربوط به دوره تصدی کلینتون بر وزارت امور خارجه آمریکاست.

وی افزود: ”معتقدم اگر کلینتون در این انتخابات پیروز می شد، سیاست های اوباما در سوریه و عراق به صورت بدتری همچنان ادامه پیدا می کرد. آشکار است که در این صورت نیز بیشتر در سختی گرفتار می شدیم به همین دلیل نتیجه اخیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می تواند فرصتی برای تنفس و فراغت به شمار آید”.

با دیگران به اشتراک بگذارید: