بحث محیط زیست بدون مشارکت مردم ابتر می ماند

نگام، اجتماعی- رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: معتقدم بحث محیط زیست بدون مشارکت  مردم ابتر می ماند.

محمدمهدی گلمکانی در گفتگو با مهر در پاسخ به سوالی درباره اهمیت گروه های مردمی و فعال کردن آن ها در بحث محیط زیست گفت: هر گونه تلاشی بدون مسئولیت پذیری از طرف مردم منجر به شکست می شود. اگر فرهنگ استفاده از زیرساخت ها فراهم نشود، قطعا به نتیجه نمی رسیم.

وی با بیان اینکه ما در زمینه محیط زیست کانون‎های مردمی تشکیل دادیم و کمپین های مختلف برگزار کردیم، گفت: این که سراغ مردم رفتیم به این دلیل بوده که مردم را ساختارمند متوجه حقشان کنیم که مسئولیت بپذیرند و در این زمینه مهم، حضور داشته باشند.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران  ادامه داد: مقام معظم رهبری فرموده اند حل مشکلات محیط زیستی حرکت توامان و متقابل حق و تکلیف است؛ حق متوجه مردم است و تکلیف متوجه حاکمیت است. به همین دلیل حرکت همزمان  و متقابل هر دو می تواند مشکلات محیط زیستی را حل کند.

گلمکانی تاکید کرد: برای توسعه پایدار مهمترین اقدام ارتقای فرهنگ محیط زیست است.

وی اضافه کرد: به همین دلیل بحث جلب مشارکت‌های مردمی یکی از مهمترین و محوری‌ترین کارهای ستاد است و این اعتقاد ماست که ارتقای محیط زیست شهر بدون مشارکت مردم محقق نمی شود، در واقع وقتی بحث محیط زیست و سلامت انسان پیش می‌آید یک بخش مهم آن مشارکت آگاهانه و هدفمند جامعه است.

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: تاکنون کانون بیش از ۱۲ هزار نفر از علاقه مندان و داوطلبان شهروند تهرانی جذب کند و این کانون ها در ۳۵۴ محله شهر تهران تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه بدون ارتقای فرهنگ محیط زیستی نمی توانیم به توسعه پایدار برسیم، افزود: اگر به ارتقای دانش و مهارت‌های زیست محیطی مردم بی‌توجهی کنیم بدون شک به مسئولیت پذیری خود بی توجهی کرده ایم.

گلمکانی با بیان اینکه بسیاری از آلودگی ها با تغییر رفتار شهروندان بر طرف می‌شود، تاکید کرد: تلاش داریم با ایجاد کمپین محیط زیست شهری مردم را به توجه بیشتر به محیط زیست دعوت کنیم و به عقیده ما با حضور مردم این موضوع به طور ویژه و چشمگیر رشد داشته است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: