ترامپ و برجام: موگرینی می‌گوید نمی‌توان توافق هسته‌ای ایران را یک‌جانبه لغو کرد

نگام، بین الملل _ دونالد ترامپ که روز سه‌شنبه به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا معرفی شد، قبلا و در هنگام کارزار انتخاباتی خود توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایرا فاجعه خوانده و گفته بود این بدترین توافقی است که از راه مذاکره بدست آمده است. آقای ترامپ وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، نخستین اولویت او، لغو این توافق به گفته او فاجعه‌بار خواهد بود

به گزارش یورو نیوز _ در اولین موضع‌گیری ایالات متحده پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه این کشور در پاسخ به پرسشی درباره احتمال لغو توافق هسته‌ای با ایران توسط دولت ترامپ گفت: «همه چیز ممکن است.» وی افزود: دولت اوباما قویا قائل بر این است که توافق هسته‌ای با ایران نتیجه‌ بخش بوده است. تونر در عین حال افزود: برای صحبت کردن درباره تصمیم‌های ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری وی زود است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید نیز در رابطه با آینده توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت: دولت فعلی آمریکا متعهد به اجرای آن سیاست‌ها [اجرای برجام] تا بیستم ژانویه است و ما به تعهداتی که در این خصوص داده‌ایم عمل خواهیم کرد همان طور که تاکنون عمل کرده‌ایم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای ارنست افزود: «در رابطه با توافقات و قراردادهایی که قوه مجریه آمریکا امضا می‌کند سنتی وجود دارد که روسای جمهور بعدی برخی از عناصر تداوم در این توافقات را حفظ می‌کنند. البته من نمی‌دانم که آیا در این مورد همین طور خواهد شد یا خیر، اما به‌عنوان بخشی از این انتقال آرام و هموار قدرت، رئیس جمهور اوباما این فرصت را خواهد داشت تا با ترامپ رئیس جمهور منتخب درباره برخی از این سیاست‌ها و منافع آنها صحبت کند. تیم رئیس جمهور منتخب نیز فرصت خواهد داشت تا کارشناسان امنیت ملی دولت اوباما که روی اجرای این سیاست‌ها کار می‌کرده‌اند، توضیحات و گزارش‌هایی به آنها بدهند، اما در نهایت این رئیس جمهور منتخب است که مسئول تعیین مسیر سیاست خارجی آمریکا برای چهار سال آینده خواهد بود.»
سخنگوی کاخ سفید پس از پیروزی آقای ترامپ گفت که دولت باراک اوباما به اجرای برجام متعهد است.

موگرینی: نمی‌توان توافق هسته‌ای با ایران را یک‌جانبه لغو کرد

در اظهارنظر دیگری فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: توافق هسته‌ای با ایران توافقی دوجانبه میان تهران و واشنگتن نیست که آقای ترامپ بتواند آن را برهم بزند، بلکه توافقی چندجانبه است که در چارچوب قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته است.

اظهارنظرهای مقام‌های ایران: واشنگتن موظف به اجرای برجام است

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران بلافاصله پس از اعلام پیروزی دونالد ترامپ در اظهارنظری صریح گفت که ایالات متحده آمریکا موظف به اجرای برجام خواهد بود.

علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در این رابطه گفت: «دولت جدید آمریکا بر اساس قاعده بین‌المللی باید به تعهدات خود در موضوع برجام عمل کند و پایبند آن باشد.»

کمال دهقانی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با بیان اینکه ایران در زمینه اجرای برجام توسط آمریکا نگرانی ندارد گفت: «برجام یک قرارداد بین‌المللی است و تنها قرارداد بین ایران و آمریکا نیست و اتحادیه‌ اروپا و قدرت‌های شورای امنیت نیز در آن توافق حضور دارند.»

اوایل سال جاری علی خامنه‌ای رهبر ایران گفته بود که ما برجام را نقض نمی‌کنیم ولی اگر طرف مقابل آن را نقض کند «که الان نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا دارند تهدید می‌کنند که برجام را پاره می‌کنیم؛ اگر آنها برجام را پاره کردند، ما آن را آتش می‌زنیم.»
همزمان با انتخاب آقای ترامپ و گمانه‌زنی‌ها درباره آینده توافق هسته‌ای ایران و شش کشور غربی، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود از فراتر رفتن ذخایر آب سنگین تولید ایران از حد مورد توافق در برجام خبر داد و آن را نقض اندک برجام دانست.

توافق هسته‌ای میزان مجاز ذخائر آب سنگین ایران را ۱۳۰ متریک تن (معادل ۱۴۳.۳ تن) تعیین کرده است و این در حالی است که آژانس در گزارش جدید خود نوشته است میزان ذخائر آب سنگین ایران ۰.۱ متریک تن از حد مجاز بیشتر بوده است. این گزارش افزوده که ایران به اطلاع آژانس رسانده قصد دارد ۵ متریک تن ذخیره آب سنگین خود را به کشوری که مشخص نکرده صادر کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بهمن ماه سال گذشته نیز در گزارشی به مورد مشابهی از نقض اندک توافق هسته‌ای توسط تهران اشاره کرده ولی در عین حال گفته بود که با صدور ۲۰ تن آب سنگین تولید ایران، مشکل در مدت کوتاهی برطرف شد.

خانم موگرینی در گفتگو با شبکه سی ان ان افزود: «توافق هسته ای با تهران، یک توافق چندجانبه است که از راه مذاکره به‌ دست آمده و خود من هم شخصا مسئولیت مستقیم در آن دارم و هم‌اکنون رئیس کمیسیون مشترکی هستم که بر اجرای آن نظارت دارد تا اجرای آن از سوی همه طرف‌ها تضمین شود.» گزارش جدید آژانس انرژی اتمی همزمان با پیروزی ترامپ: ایران برجام را نقض کرده است علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران نیز روز چهارشنبه و پس از اعلام پیروزی ترامپ، با اعلام اینکه پیروزی ترامپبه نفع ایران است گفت که گمان نمی‌کند وی در عمل با برجام مخالفت کند.

با دیگران به اشتراک بگذارید: