سخنگوی شورای نگهبان از تداوم اختلاف نظر با مجلس بر سر ردصلاحیت نامزدها خبر داد

نگام، سیاسی _ سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه حضور خود در نمابشگاه مطبوعات خبر داده که با وجود اصلاح مصوبه مجلس مبنی بر ممنوع بودن رد صلاحیت نامزدها پس از انتخاب آنان، این شورا بار دیگر این مصوبه را رد کرده است. او همچنین بار دیگر تاکید کرده جنبش سبز و حامیان آن فراموش نشده و به عنوان یک ملاک در بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه حضور خود در نمابشگاه مطبوعات خبر داده که با وجود اصلاح مصوبه مجلس مبنی بر ممنوع بودن رد صلاحیت نامزدها پس از انتخاب آنان، این شورا بار دیگر این مصوبه را رد کرده است. او همچنین بار دیگر تاکید کرده جنبش سبز و حامیان آن فراموش نشده و به عنوان یک ملاک در بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان خواهد بود.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات در نشستی خبری اعلام کرد: طرح استفساریه ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس را پس از بحث و بررسی مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و برای اصلاح به پارلمان ارجاع شد.

وی با بیان اینکه این طرح در مورد نظارت استصوابی شورای نگهبان بود، تصریح کرد: ایراد قبلی شورای نگهبان همچنان به قوت خود باقی است چرا که محدود کردن حق اظهارنظر شورای نگهبان با فرض وصول مدارک خلاف اصل ۹۱ قانون اساسی است و ابهام جدید با وجود رفع ابهام قبلی بوجود آمده است.

سخنگوی شورای نگهبان در بخشی از این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری سپاه، فارس، مبنی بر اینکه با توجه به اینکه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم، آیا شورای نگهبان باز هم فتنه را خط قرمز خود می‌داند؟ توضیح داد: فتنه مساله‌ای نیست که به راحتی فراموش شود و طبیعتا در عملکرد شورای نگهبان نسبت به بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان یک ملاک مدنظر خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس تصریح کرده که تاکنون عملکرد شورای نگهبان نشان داده که در زمینه بررسی صلاحیت افراد و سنجیدن مواضع آنان نسبت به جنبش سبز تسلیم فشارها نخواهد شد.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره نظارت مستمر شورای نگهبان بر عملکرد نمایندگان مجلس مدعی شده است: گفته نشده که نظارت بر مجلس باید مستمر باشد بلکه گفته‌اند نظارت مستمر لازم است.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره طرح استفساریه مربوط به نظارت استصوابی شورای نگهبان و اینکه اگر این طرح در مجمع تشخیص تایید شود آیا مینو خالقی به مجلس دهم راه می‌یابد یا نه؟ توضیح داد: که بنده نسبت به افراد اظهارنظر نمی‌کنم اما تمامی قوانین مصوب ناظر به آینده هستند مگر اینکه در آن قانون ذکر شود به گذشته هم سرایت دارد اما در هر شرایطی مصوبه مربوط به استفساریه مذکور عطف به گذشته نمی‌شود.

با دیگران به اشتراک بگذارید: