محمد غرضی : «اصولگرایان میانه رو» ستادی را برای روحانی تشکیل داده اند

نگام، سیاسی _ غرضی با اشاره به طرح مسائلی نظیر واگذاری های غیر قانونی املاک و حقوق های غیر متعارف گفت، در دوره اخیر جریان اجتماعی به دلیل طرح چنین مسائلی از جریانات سیاسی فاصله گرفته است. این احتمال هست که کسی وارد میدان رقابت شود که بتواند رای مجموعه ناراضیان از این امور را دور خود جمع کند و علیه هر دو گروه سیاسی وارد میدان شود.

 محمد غرضی در گفت و گو با   انتخاب  در خصوص استراتژی اصولگرایان در انتخابات پیش رو، با بیان اینکه در شرایط فعلی اصولگرایان در اردوگاهشان به نتیجه مشخصی نرسیده اند و برخی شایعات از شروط افرادی نظیر قالیباف برای شرکت در انتخابات حکایت میکند گفت: این جریان هنوز کسی را معرفی نکرده است و این در حالی است که همیشه بحث آین را دارند که تجمیع کنند و وحدت داشته باشند اما به نتیجه نرسیده اند.

 

او در تبیین علل این عدم توفیق در ایجاد وحدت خاطر نشان کرد  علت این است که افرادی از اصولگرایان شاخص قبلا در انتخابات های گذشته شانسشان را امتحان و به نتیجه نرسیده اند و الان هم اگر از افراد گمنام استفاده کنند وقت کافی برای معرفی افراد جدید را ندارند. لذا به نظرم اصولگرایان هنوز نتوانسته اند بر سر یک نفر به وحدت برسند.

 

او در خصوص احتمال ائتلاف بخشی از طیف های اصولگرایی پیرامون روحانی نیز گفت : اینکه در بخشی از جریان اصولگرایی این راهبردها مطرح شده باشد محتمل است اما اینکه ستاد های دیگر اصولگرایان این را تایید کنند مورد تردید است.

 

غرضی با بیان اینکه آقای روحانی همراه با آقای  هاشمی در دهه شصت و هفتاد بخشی  از جریان اصولگرایی بوده اند اما در دهه هشتاد و نود وضع فرق کرده است گفت:  من این اطمینان را میدهم که اصولگرایانی که نمیتوانند پیرامون یک نفر به توافق برسند  روحانی را ترجیح دهند.

 

او ضمن تایید اینکه بخشی از اصولگرایان میانه رو ستادی را برای روحانی  تشکیل داده اند گفت : اما اینکه این ستاد بتواند حاکمیت بر ستادهای دیگر اصولگرا داشته باشد و  یا بدنه اصولگرایی را با خود همراه کند یا بتواند ریزش های روحانی در میان اصولگرایان را در طول سه سال گذشته جبران کند ، برای من مشخص نیست.

 

غرضی ادامه داد: قطعا ریزش هایی نیز در میان اصحاب روحانی بین اصلاح طلبان رخ داده است. باید دید آیا  اصولگرایان یا حداقل بخشی از آنها میتوانند خلا این ها را پر کنند یا خیر .

 

او در خصوص برنامه جریان نزدیک به آیت الله مصباح و جبهه موسوم به پایداری در انتحایات پیش رو نیز گفت : آنها ظرف این ده یازده سال گذشته مقدار زیادی سیاسی شده اند. یعنی برخورد های تندی داشته اند و مقداری سیاسی شده اند. این عزیزانی که امروز در این ستادها هستند همان افرادند اما رفتارشان فرق کرده است. اینها چون کاندیدایشان نتوانست تاییدیه بگیرد، مجبورند با سایر اصولگرایان میانه رو تفاهم کنند.

 

اتفاقی بدتر از ۹۲ در انتظار اصولگرایان؟

 

غرضی تاکید کرد : قضیه روشن است. قطعا اصولگرایان حول یک نفر بیشتر  نباید جمع شوند، چون سال ۹۲ حول چند نفر جمع شدند و هزینه زیادی بایت آن دادند. مجموعه اصولگرایان اگر به یک نفر برسند توفیقی ممکن است حاصل شود یا اگر نرسند همان اتفاقات ۹۲ به مراتب بدتر از آن. رخ خواهد داد.

 

او تاکید کرد اصولگرایان تا به حال نشان داده اند که حول یک محور جمع نشده اند. بنابراین خیلی باید زحمت بکشند تا این جمع اتفاق بیافتد.

 

احمدی نژاد ۴ سال بعد تلاش می کند آب رفته را به جوی بازگرداند

 

او در خصوص اظهارات اخیر احمدی نژاد دز خصوص ادامه سفر های استانی علی عدم شرکت در انتخابات و بیان برخی ناگفته ها دز جریان این سفر ها نیز گفت: احمدی نژاد در جواب مقام معظم رهبری ضمن اطاعت، برای خودش موقعیتی را درست کرد که یعنی «چشم شرکت نمیکنم ولی بعدا من هستم» او برای ۴ سال بعد قطعا  در فکر این است که بتواند تجمعی درست کند و آب رفته را به جوی بازگرداند.

 

او در خصوص طرح بیان برخی ناگفته ها از سوی احمدی نژاد نیز افزود: این که ایشان میگوید ناگفته هایی دارد طبیعی است, سیاست مداران مخصوصا کسانی که هشت سال رئیس جمهور بوده اند ناگفته بسیار دارند و میتوانند این را در جامعه نشر دهند. اما اگر این برای جلب عواطف مردم باشد مطلوب نیست.

 

یک عده ای به خاطر رانت اطلاعاتی به ناحق توان بیشتری دارند

 

غرضی در خصوص اظهارات اخیر روحانی درباره رانت های اطلاعاتی برخی رسانه ها نیز گفت: مطبوعاتی که هر کدام به طیفی مربوطند مشکلاتی دارند که طرف مقابل آن را مطرح میکند و این کشمکش ظرف این سی ساله همیشه ادامه داشته است.

 

او افزود: یک موقعی اصولگرایان بر سر کار بودند و حالا هم میانه رو ها، این قضیه ادامه دارد. اما این که از رانت اطلاعاتی استفاده میشود بحثی است که یک عده ای به ناحق توان بیشتری دارند. اطلاعات و امکانات مادی و ارتباط با برخی محافل به طور عادلانه تقسیم نشده و همیشه این مشکل وجود داشته است. معمولا کسانی که از رانت استفاده کرده اند خوشنام نمی مانند.

 

غرضی تاکید کرد: کسانی که اطلاعاتی داشته اند که دیگران نداشته اند و این را به عنوان ابزاری علیه رقیب استفاده کرده اند ، خوشنامی شان را از دست میدهند. چون رانت اطلاعاتی وجوهی است که علیه جریان اجتماعی حرکت میکند.

 

او همچنین در خصوص تجربه تاریخی ملت ایران در تمام انتخابات ها بعد از انقلاب و اینکه همه روسای جمهور دو مرحله ای میشوند خاطر نشان کرد: این تجربه ملت ایران است. این چهار دولتی که بنده دیدم از دولت موسوی و هاشمی و خاتمی تا دولت احمدی نژاد همین برنامه بوده است. هر کدام اینها هشت سال حکومت کردند و هر چهارتا در دوره دوم خودشان به شدت مورد نقد قرار گرفته اند و ار چشم جامعه افتاده اند. ملاحظه هم میکنید که بعد از این هشت سال مخالفانشان روی کار آمدند.

 

غرضی با بیان اینکه این احتمال هم که دولت روحانی نظیر سایر دولت ها دو دوره ای شود بالاست گفت : اما عاقبت خوبی ندارد. در خصوص روحانی هم باید ببینیم چه کسانی به میدان می آیند. روحانی بخش زیادی از آرای اصلاح طلبان را دارد ولی هنوز آرای بدنه اصولگرایان را ندارد. باید دید چه کسانی به میدان می آیند و چقدر میتواند مشارکت اجتماعی به همراه داشته باشد.

 

او با اشاره به طرح مسائلی نظیر واگذاری های غیر قانونی املاک و حقوق های غیر متعارف گفت، در دوره اخیر جریان اجتماعی به دلیل طرح چنین مسائلی از جریانات سیاسی فاصله گرفته است. این احتمال هست  که کسی وارد میدان رقابت شود که بتواند رای مجموعه ناراضیان از این امور را دور خود جمع کند و علیه هر دو گروه سیاسی وارد میدان شود.

با دیگران به اشتراک بگذارید: