مسیر رونق گردشگری از«جاده ابریشم» می‌گذرد

نگام ، اقتصادی _ سهم ایران علی‌رغم دارا بودن رتبه دهم جاذبه‌های تاریخی از آمار گردشگری دنیا هیچ است. طرح احیا کاروانسراهای جاده ابریشم آن‌هم بدون اعتبارات دولتی می‌تواند انقلابی در صنعت گردشگری ایران باشد.
به گزارش قانون چندی پیش وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی درحالی از جایگزینی صنعت گردشگری به‌جای نفت و رسیدن به آمار ۲۰ میلیون گردشگری گفت که کارشناسان این حوزه وضعیت‌ زیرساخت‌های گردشگری کشور را در حال حاضر افتضاح می‌دانند و اعلام می‌کنند که یک سیاست واحد حتی در بخش‌های دولتی کشور در حوزه گردشگری وجود ندارد. از سوی دیگر به نظر کارشناسان این حوزه تعداد جاذبه‌های گردشگری کشور به تعداد انگشتان دست هم‌ نمی‌دانند و در لیست آنها حتی پاسارگاد و چغازنبیل هم به‌عنوان جاذبه گردشگری قرار ندارد آنها تنها «پاسارگاد» را به عنوان پتانسیل گردشگری معرفی می کنند.

سهم رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی از گردشگری هیچ است

صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است.ظرفیتی که سازمان جهانی گردشگری هم آن را تایید کرده و  بر اساس گزارش‌های رسمی این سازمان ، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان داراست. کشور ما باوجود اینکه در تمامی زمینه‌های گردشگری پتانسیل‌های بالقوه‌ای دارد و چه از لحاظ ابنیه تاریخی و چه از حیث جذابیت‌های طبیعی حرفی برای گفتن دارد اما سرمایه‌ای که از این صنعت برای کشور حاصل می‌شود، به‌اندازه‌ای ناچیز است که می‌توان گفت تقریبا صفر است و این درحالی‌ست که گردشگری قادر است زنجیره‌های مختلفی از تولید کالا و خدمات را به یکدیگر متصل کند و آمارها نشان می دهد به ازای هر ۸/۴ نفر گردشگر یک شغل دائم ایجاد می‌شود.

سیاست‌گذاری در جلب و جذب گردشگر در جهان امروز پیچیدگی خاص خود را دارد و نیازمند برنامه‌ریزی‌های دقیق و حساب شده است اما نبود همین سیاست بلندمدت باعث شده است که کشور ما نتواند جایگاه خود را بازیابد.

هتل‌های تاریخی، انقلاب صنعت گردشگری

مجید سریزدی کارشناس حوزه گردشگری درباره گردشگری تاریخی به «قانون» می‌گوید: درحال حاضر در دنیا موضوع هتل‌های تاریخی مطرح است، طرحی که می‌تواند در ایران کاربرد فوق‌العاده‌ای داشته باشد؛ چراکه اغلب گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند به‌دنبال مکان‌های تاریخی بی نظیر ایران هستند.

او در ادامه با اشاره به طرح هتل‌های تاریخی در ایران عنوان می‌کند: بنده به همراه یک تیم از کارشناسان این حوزه طرحی را آماده کرده‌ایم که می‌تواند راه‌گشای صنعت گردشگری کشور باشد. این طرح شامل احیا زنجیره به‌هم پیوسته کاروانسراهای تاریخی کشور است. پر رونق‌ترین دوره احداث و مرمت کاروانسراها را می‌توان دوره صفویه دانست. در این دوران بود که شاه عباس یکم دستور احداث ۹۹۹ کارونسرا را در مسیر جاده ابریشم صادر می‌کند.

احیا ۹۹۹ کاروانسرای عباسی

سریزدی می‌افزاید: ساخت ۹۹۹ کارونسرا آن‌هم قرن‌ها پیش نشان‌دهنده فرهنگ غنی و صنعت پر رونق گردشگری در ایران بوده است. کاروانسراهای عباسی در مسیر جاده ابریشم نیمه شمالی کشور از غرب به شرق و  جاده ادویه از جنوب کشور یعنی پاکستان وارد سیستان و بلوچستان، کرمان و یزد می‌شد و در نهایت به جاده ابریشم ختم می‌شد؛ واقع شده بودند.

ایران در مسیر جاده ابریشم

او می‌گوید: باتوجه به اینکه درچند سال اخیر احیا جاده ابریشم در دنیا مطرح شده و کشورهای بسیاری به‌دنبال احیا آن هستند ایران نیز می‌تواند یکی از کشورهای احیا کننده جاده ابریشم باشد. در طرحی که ما تهیه کرده‌ایم احیا همین کاروانسراهای عباسی است. شاه عباس هر ۲۴ کیلومتر یک کاروانسرا ساخته است. اگر این کاروانسراها را در قالب هتل‌های تاریخی بازسازی و احیا کنیم می‌توانیم جاده ابریشم را در داخل ایران دوباره زنده و آن را جاده ادویه متصل کنیم و به‌عنوان الگو در دنیا برای احیا جاده ابریشم مطرح شویم.

تبدیل کاروانسراهای عباسی به جاذبه گردشگری

این کارشناس گردشگری تصریح می‌کند:  مکان‌های تاریخی به‌تنهایی یک جاذبه تاریخی محسوب نمی‌شود مگر اینکه در کنار آنها امکانات و پتانسیل‌هایی متناسب و به‌روز احداث شود، آن زمان است که به‌عنوان یک جاذبه گردشگری به‌شمار می‌آید. به‌عنوان مثال درکنار کاروانسرا باید فروشگاه، رستوران و امکانات رفاهی دیگری ایجاد شود که به‌عنوان یک جاذبه گردشگری محسوب شود.

 حال اگر ما زنجیره به‌هم پیوسته کاروانسراهای کشور را باتوجه به ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی بازسازی و احیا کنیم می‌توانیم انقلابی در صنعت گردشگری کشور به‌وجود آوریم. از یک سو کاروانسراها به تنهایی یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شود و از یک سوی دیگر زنجیره آنها می‌تواند یک پکیج ویژه برای گردشگران داخل و خارج باشد.

احیا کاروانسراهای عباسی بودن اعتبارات دولتی

باتوجه به کمبود اعتبارات دولتی در بخش گردشگری به‌نظر می‌رسد، اجرای طرح‌هایی مانند احیا کاروانسراهای عباسی نیازمند اعتبارات هنگفتی باشد که در موقعیت فعلی کشور اختصاص یک چنین اعتباری غیرممکن به‌نظر می‌رسد؛ سریزدی در این‌باره می‌گوید:  این طرح را می‌توان بدون ریالی از اعتبارات دولتی اجرا کرد، تنها دولت باید یک تفاهمنامه سه جانبه دولت، سازمان میراث فرهنگی و سازمان اوقاف  و امور خیریه منعقد کند چراکه بخشی از این بناها درحال حاضر در اختیار اوقاف یا صندوق احیا و مرمت بناهای تاریخی است. همچنین دولت باید برای برخی از این کاروانسراها که زیرساخت‌هایی مانند آب، برق و گاز را ندارد؛ تضمین ایجاد آن را بدهند که ایجاد آنها حتی یک هزارم بودجه مورد نیاز برای احیا جاده ابریشم نیست.  براساس برآوردهای اولیه، اجرای این بیش ۶۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند.