مجموعه جمهوری خواهان مواضع ترامپ علیه ایران را تشدید می کند

نگام ، سرویس گفتگو _ انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر در آمریکا شگفتی آفرید و دونالد ترامپ بیلیونر آمریکایی با کسب ۲۷۹ رأی الکترال در برابر ۲۲۸ رأی الکترال رقیب انتخاباتی اش، به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به کاخ سفید راه یافت. در حالی که بازنده این رقابت تنها هیلاری کلینتون، حزب دمکرات آمریکا و بخشهای مهمی از حزب جمهوری خواه که علیه ترامپ موضع گرفتند، نبودند؛ بلکه مجموعه ای از سیاستمداران، هنرمندان، رسانه ها، کارشناسان، نظرسنجی ها و تحلیلها و در نهایت افکار عمومی نه در آمریکا، که در سراسر جهان با بهت و حیرت بازی را باختند. اینکه چرا دانش بشری آن هم در این شاخه تجربی و قابل اندازه گیری به این شکل غافلگیر شد را باید در میان نقش آفرینان دو سوی این تورنمنت جستجو کرد. از تئوری های کارشناسان گرفته تا واقعیتهای زندگی رأی دهندگان. بر کسی پوشیده نیست که عموم تحلیلگران به طبقه تحصیلکرده و دارای رفاه نسبی در جوامع تعلق دارند و بسیاری دستآوردهای این طبقه و به طور عام تر طبقه متوسط جوامع که معمولأ اکثریت را نیز تشکیل می دهند، مرهون ارزشهای لیبرال جهان معاصر است.
چنانکه امروز حتی منتقدان سرسخت لیبرالیسم هم به جای تلاش برای احیای ساختاری مشابه اتحاد جماهیر شوروی و کوبا، ارزشهای خود را در سوسیالیسم اسکاندیناوی جستجو می کنند. اما در میان رأی دهندگان تغییر از جایی آغاز شده که گویا طبقه متوسط در جامعه آمریکا به تدریج از اکثریت افتاده و طبق اخبار منتشر شده امروز جمعیت سفیدپوست بی شماری در ایالات متحده وجود دارد که همپای پیشرفتهای آمریکا و به تبع آن جهان، سطح تحصیلاتشان بالا نرفته و به مهارتهای جدید شغلی متناسب با دنیای امروز دست پیدا نکرده اند و به همین دلیل مشاغل گذشته خود را از دست داده اند و فقیر شده اند. البته این طبقه نو ظهور که به تدریج شکل گرفته از ارزشهای لیبرال در همه زمینه ها خشمگین است و تصور می کند اقتصاد آزاد و باز است که شغل او را به چین منتقل کرده و یا نگاه برابر به انسان است که تعداد مهاجران سیاهپوست و آسیایی را در آمریکا افزایش داده و فرصتهای شغلی او را اشغال کرده است. این شرایط سبب می شود چنین مردمی که شاید تا پیش از این در انتخابات شرکت نکرده و یا کمتر شرکت کرده اند به آلترناتیوی سفیدپوست و مسیحی که از جنس خودشان است و در عین میلیاردر بودن می گوید آمده تا از حقوق کارگران سفیدپوست حمایت کند و آنها را به کارخانه هایشان بازگرداند، اقبال نشان دهند و اتفاقأ به دلیل همان عصبانیت و نفرتی که از تمام مظاهر دنیای متمدن پیدا کرده اند، هر چه رسانه ها بیشتر به ترامپ حمله کردند علاقه این افراد به او بیشتر شد و یا دستکم کمتر نشد.
نکته ای که نظرسنجی ها را به اشتباه انداخت نیز می تواند بی اعتمادی و عدم شرکت این طبقه در نظرسنجی به عنوان یک شیوه مدرن باشد و یا فرض دیگری مطرح شده که این افراد در نظرسنجی ها رأی واقعی خود را بازگو نمی کردند چون از آشکار کردن شخصی خشم و نفرتی که باعث می شد به ترامپ رأی دهند تا بیاید و به گفته خودش تمام سیستم فاسد دولتی آمریکا را زیر و رو کند، شرم داشتند. در عین حال هیلاری کلینتون هم از سوی ترامپ، نماینده وضع موجود معرفی شد و هم خلاف ترامپ که مثلأ می گفت کارخانه ها را احیا می کند تا کالاهای آمریکایی در آمریکا و تولید شود و در معاهدات تجاری جهانی آمریکا تجدید نظر خواهد کرد و بین کشورش با مکزیک دیوار می کشد و آمریکا را دوباره بزرگ و امن خواهد کرد، خانم کلینتون برنامه اقتصادی دولتش را ادامه برنامه های دولت اوباما مثل بهداشت عمومی بعلاوه سرمایه گذاری بر روی تکنولوژی های نو، انرژی های تجدید پذیر و ارتقاء حقوق زنان با حمایت از تحصیلات دانشگاهی رایگان عنوان کرد و در سیاست خارجه نیز خلاف ترامپ که گفت برجام را پاره می کند، هیلاری کلینتون که وزیر خارجه دولت اول اوباما بود برجام را یکی از دستآوردهای خود معرفی کرد که در پی ریزی زیربنای مذاکرات منتهی به آن نقش عمده داشته و البته اضافه کرد که در اجرای آن نسبت به روند سختگیری بیشتری خواهد داشت و به تحرکات به گفته او خبیثانه ایران در منطقه پایان خواهد داد و باز هم خلاف آقای ترامپ که فقط از حقوق سفیدپوستان آمریکا صحبت می کرد خانم کلینتون یکی از برنامه های خود را فشار حقوق بشری بر ایران و حتی اعمال تحریمهای حقوق علیه ایران و استفاده از قدرت نرم آمریکا در جهان اعلام کرد.

“آرش غفوری” متخصص نظرسنجی و تحلیلگر کارزارهای انتخاباتی در واشنگتن است. وبسایت خبری نگام با او درباره  چند و چون تخمین اشتباه نظرسنجی ها و تحلیلها در خصوص پیروزی ترامپ صحبت کرده و این موضوع مهم که رأی دهندگان ترامپ تصور می کنند او می تواند همانند رونالد ریگان، رویای آمریکایی یا آمریکای رویایی بسازد و همچنین نوع محاسبه رهبر جمهوری اسلامی که گویا از آمدن ترامپ خوشحال به نظر می رسد را با او به بحث گذاشته که در ادامه تماشا می کنید.

با دیگران به اشتراک بگذارید: