اردوغان: پیوستن به اتحادیه اروپا را به رفراندم می‌گذاریم

نگام ، بین الملل _رئیس جمهور ترکیه با انتقاد از اظهارات برخی مسئولان اتحادیه اروپا گفت در مورد پیوستن در اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری صبر می‌کنیم و بعد آن را به رای مردم می‌گذاریم.

به گزارش خبر گزاری آناتولی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در نشست « طرح کشاورزی ملی» در سالن فرهنگی و مرکز کنگره مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا گفت: ” وقتی اتحادیه اروپا سخن از توقف مذاکرات عضویت ترکیه می کند، می‌داند که ما نیز آن را متوقف کرده‌ایم. تاکنون دیر کرده‌اید. فورا نظر خود را در این زمینه اعلام کنید. من به عنوان رئیس جمهور ترکیه در حضور نخست وزیر و وزرای کشور اعلام می‌کنم تا پایان سال جاری نیز صبر کنیم و بعد از آن این موضوع را به همه‌پرسی مردم بگذاریم”.

ادامه سخنان رئیس جمهور ترکیه در مراسم مذکور بدین شرح است؛

غرب می‌گوید چرا از اعدام سخن می‌گویید؟ من هم به آنها می‌گویم؛ سرنوشت این ملت دست شما نیست، بلکه با خودشان است. این مجازات در اقصی نقاط جهان وجود دارد. رئیس مجلس (مجلس اتحادیه اروپا) از کی برای این کشور تصمیم‌گیرنده شده است؟

شما که با گذشت ۵۳ سال هنوز ترکیه را به عضویت این اتحادیه نپذیرفته اید، چگونه برای ما تصمیم می‌گیرید. شما ترکیه را خوب نشناخته‌ای. نقشه‌هایی که همراه با برخی برای ترکیه می‌کشید، ربطی به این ملت ندارد. ملت ترکیه خود برای امورشان تصمیم می گیرند.

شما ابتدا به تعهد خود عمل و صحن پارلمان و ساختمان کنگره اتحادیه را از وجود نمایندگان گروه‌های تروریستی (پ.ک.ک) پاکسازی کنید. اعلام پ.ک.ک به عنوان گروه تروریستی برای ما کافی نیست، بلکه باید نمایندگان آنها را از محافل گوناگون این اتحادیه اخراج کنید. امروز جاسوس‌های این گروه تروریستی در کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، سوئد و هلند در اروپا به راحتی فعالیت می‌کنند.

احساس می‌کنیم کسی می‌خواهد عرصه را بر ما تنگ و غیرقابل تحمل کند. هر کاری که می‌تواند انجام دهد. این شخص با بی نزاکتی سخن از اعمال تحریم علیه ما می‌زند. تمامی تحریمها بر ما بی‌اثر است. تو عقب مانده‌ای. ما نیز در جواب این حملات به سرکوب تمامی خائنین و مزدوران آنها پرداخته و خواهیم پرداخت.

اگر نتوانیم گروه تروریستی که سرباز، پلیس، محافظ، فرماندار، مختار و شهردار این کشور را به شهادت می رساند، و حامیان آن در عرصه های مختلف را به سزای اعمالشان برسانیم، شرم بر ما باد.

خدا را شکر تاکنون خون شهدای مان را پایمال نکرده و نخواهیم کرد. ولی مساله فراتر از این است؛ به هر گونه حمله یا اقدام خیانتکارانه علیه دولت و ملت ترکیه چنان جوابی خواهیم داد که دیگر کسی نه تنها اقدام به چنین کارهایی، بلکه حتی قصد آن نیز به فکرش خطور نکند.

درحال حاضر در قبال اقدامات گروه‌های تروریستی هیچ مسامحه‌ای نخواهد شد. بالعکس با تمام قدرت بر سر آنها فرود خواهیم آمد و تمام همدستان، حامیان، طرفداران و اعضای آن را در چارچوب قانون مجازات خواهیم کرد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: