اصول‌گرایان شورا نمی‌خواهند مردم پای صندوق بیایند!

نگام، سیاسی _ در ماه‌های اخیر و البته با توجه به نزدیک‌شدن به انتخابات شورا، بحث‌های داغی راه افتاده و در کنار آن حواشی بسیاری پدید آمده است. دراین میان بحث‌هایی نظیر واگذاری املاک نجومی از سوی شهرداری به تعداد زیادی از مدیران عالی‌رتبه شهرداری مزید بر علت شده و پای قوای سه‌گانه کشور را هم به میان کشیده است.

در ادامه سایت همدلی به نقل از غلامرضا انصاری عنوان کرد : البته بررسی‌ها هنوز در مرحله تکمیل است و حرف‌های دریافت‌کنندگان ملک و زمین نجومی که نام پنج نفر از اعضای شورای شهر هم در میان آن‌ها دیده می‌شود، مبنی بر انکار این قضیه، تاکنون از سوی مراجعه قضایی تایید نشده است. با این اوضاع، اگر بخواهیم نقشه راه و چشم‌اندازی برای آینده شورا در نظر بگیریم، نگاهمان به کدام سمت می‌رود؟ در لیست اصلاح‌طلبانی که منتقد جدی سیاست‌های شهرداری و اصول‌گراهای هوادار شهردار در شورا بوده‌اند، چه کسانی قرار می‌گیرند؟ کدام‌یک از اعضای اصلاح‌طلب فعلی در فهرست نامزدهای احتمالی اصلاح‌طلبان جای دارند؟ به این دلیل که شاید عملکرد برخی اصلاح‌طلب‌ها که گاه سمت‌وسویی به شهرداری پیدا می‌‌کنند، مشابه همان اصول‌گراهایی می‌شود که همواره به لحاظ عملکرد، مورد نقد اصحاب رسانه قرار گرفته‌اند؛ براین اساس برنامه آینده شورا برای نظارت و جلوگیری از تخلف در سازمان ۱۷ هزار میلیاردی شهرداری تهران، چه خواهد بود؟
«غلامرضا انصاری» در گفت‌وگو با همدلی، معتقد است که انتخابات، قطعا با اجماع و حول محور شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دنبال خواهد شد. این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر می‌گوید که «خوشبختانه، شورای عالی اصلاح‌طلبان هم برنامه جامعی برای خود تعریف کرده است و در انتخابات شورا، نامزدها به صورت جدی بر اساس شاخص‌های اصولی و حرفه‌ای، تعیین می‌شوند؛ توانمندی، تجربه، جسارت، شجاعت و سوابق مثبت گذشته جزو اولویت‌ها است. جوان‌گرایی، تخصص‌گرایی و تلاش برای حضور پررنگ بانوان، مورد توجه جدی قرار گرفته است. امید ما این است که لیست آینده به صورت جامع و کامل تدوین شود.»
شاخص‌های تعیین کاندیداها بسیار دقیق هستند.
اما بحث فساد مالی درمورد برخی اعضای اصلاح‌طلب هم وجود دارد؛ آیا در این مورد هم برنامه‌ریزی خاصی صورت گرفته است یا صورت می‌گیرد؟ این عضو شورای شهر می‌گوید که «شاخص‌هایی که برای کاندیداها در نظرگرفته ‌شده، بسیار ریز، جزئی و تخصصی تعیین شده است. گروهی که از سوی شورای عالی مامور می‌شوند، حدود صد نفر آدم را مشخص می‌کنند؛ این صد نفر باز هم مورد ارزیابی مجدد قرار می‌‌گیرند و در نهایت، ترتیب نهایی اعضاء چه ۲۱ نفری که حالا هستند یا قانون اگر ارتقا پیدا کند، ۳۱ نفر، مشخص می‌شود و این امیدواری وجود دارد که لیست کاملا منطقی و اصولی بر مبنای صلاحیت افراد باشد و در نهایت به شورایی توانمند منجر شود.»
هیات‌ رئیسه به دنبال روزمره‌داری و کار هیاتی است.
به نظر می‌رسد، اعضای شورا نتوانسته‌اند کاری کنند؛ نه این‌که نخواسته‌اند؛ امکانات لازم برای آزادی عمل آن‌ها وجود نداشته و ندارد و همین عملکرد می‌تواند حضور بعدی آن‌ها را – هرچند که لیست با دقت تعیین شود- تحت تاثیر قرار دهد. انصاری در این‌باره تاکید می‌کند که «در حال حاضر، هیات‌رئیسه شورا در اختیار همین دوستانی است که در شورای سوم حضور داشتند و به دنبال روزمره‌داری و کار هیاتی هستند، به این معنا که هیچ‌گاه تلاش نشده شورا بتواند تاثیری داشته باشد.

با توجه به این‌که یک رای می‌تواند شرایط را تغییر دهد، ما نتوانسته‌ایم نهادهای نظارتی نظیر استقلال ذی‌حساب‌ها در قالب خزانه شهر، ایجاد دیوان حسابرسی شهر به عنوان نهادی مستقل از شهرداری، ایجاد مرکز پژوهش‌های شورا که بازوی توانمندی برای شورا خواهد شد، را به وجود بیاوریم. اگر این نهادها به وجود بیاید در آن صورت، شورا خودبه‌خود، ابزار نظارت را خواهد داشت و می‌تواند به صورت جدی ورود کند؛ قطعا نظارت به صورت شخصی ممکن نیست، حتی اگر قوی‌ترین افراد را هم بگذاریم.»
او ادامه می‌دهد که «نظارت بر یک مجموعه‌ای مثل شهرداری تهران که بیش از ۱۷هزار میلیارد تومان اعتبار در آن نهفته است، نیاز به نهادی دارد که در بستر زمان باید به وجود بیاید و هنوز به وجود نیامده است؛ تنها در صورت شکل‌گیری این نهادها است که شفاف‌سازی هم رخ می‌دهد.»
شوخی با انحلال شورا!
اما بحث انحلال شورا چند وقتی است که بیشتر و از سوی اصول‌گراهای شورای شهر تهران مطرح می‌شود؛ آن‌ها می‌گویند که اصلاح‌طلب‌ها می‌خواهند شورا را منحل کنند. «پرویز سروری» از جمله اصول‌گراهایی بود که این بحث را کلید زده است. ولی با توجه به گفته‌های اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر به نظر می‌رسد واژه «انحلال» به ابزاری در دستان اصول‌گراها تبدیل شده است. در این زمینه این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران می‌گوید که «اصلاح‌طلب‌ها اگر بخواهند شورا را منحل کنند، خودشان اعلام می‌کنند!»
او در توضیح این سخن خود اضافه می‌کند:«تنها پایگاه اصلاح‌طلب‌ها، پایگاه مردمی است؛ ما با رای مردم و با پشتیبانی و حمایت مردم، حیثیت و حضور خودمان را در جامعه به دست آورده‌ایم؛ بنابراین تا زمانی که مردم ما را بخواهند ما افتخار به خدمت‌گذاری به آن‌ها را خواهیم داشت و در خدمت آن‌ها خواهیم بود؛ هر زمان هم که نخواهند بدون هیچ ادعایی نظاره‌گر صادقی بر مسائل خواهیم
بود.»
تلاش برای حضور نامشروع
اما اصول‌گراها از بیان مسائلی نظیر انحلال شورا چه قصدی دارند؟ انصاری می‌گوید که «دوستان دلواپس، حیات خودشان را در عدم حضور دیگران در میان مردم می‌بینند؛ آن‌ها می‌خواهند با این جنجال‌سازی کاری کنند که مردم مایوس و دلسرد شوند و پای صندوق‌های رای حاضر نشوند و به این ترتیب، اصول‌گراها بتوانند با استفاده از حداقل پایگاه خود مجددا حضور غیرمشروع خودشان را در نهادهای قدرت استمرار ببخشند.»
خواب اصول‌گراها تعبیر نمی‌شود
عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تاکید می‌کند که «به طور قطع و یقین ما معتقدیم ۸۰درصد مردم ایران، اصلاح‌طلب هستند و ضربات هولناکی را که مردم در ۸ سال دولت دلواپسان در همه حوزه‌ها با گوشت و پوست و استخوان خود لمس کردند، سبب می‌شود، خوابی که در شورای دوم با حداقل حضور دلواپسان برای مردم به وجود آمده است، تعبیر نشود و دست آن‌ها را بیش از پیش برای مردم رو خواهد کرد.»

با دیگران به اشتراک بگذارید: