انتقاد تند چاووش اوغلو از اظهارات مسئولین اروپایی در مورد ترکیه

نگام ، بین الملل _ مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه ضمن واکنش نشان دادن به اظهارات برخی از مقامات اتحادیه اروپا در مورد ترکیه تصریح کرد:” از رفتارهای تحقیر آمیز به ستوه آمدیم.”

به گزارش ت ر ت فارسی وی در خلال برگزاری یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی با فرانک والتر اشتانمایر وزیر امور خارجه المان که برای انجام دیدار رسمی به انکارا سفر کرده است اظهار داشت:” اظهارات وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در زمینه متوقف کردن روابط این اتحادیه با ترکیه سبب بروز واکنشهای جدی ای در میان دولت و ملت ترکیه شده است.”

چاووش اوغلو با خاطرنشان کردن اینکه ۴ هزار و ۵۰۰ عضو گروه تروریستی پ.ک.ک در المان دارای پرونده قضایی هستند و این خود گویای حضور دست کم همین میزان تروریست در این کشور است تاکید کرد که از این افراد تنها ۳ نفر به ترکیه عودت داده شده اند.

وی اظهار داشت:” در روند مذاکره با اتحادیه اروپا معیارها مشخص است اما در قبال این معیارها برخوردهای دوگانه وجود دارد. هر روز یک وزیر خارجه پیدا می شود و مدعی میشود که باید ترکیه را از ناتو یا از اتحادیه اروپا کنار بگذاریم، من می گویم که تو چه کاره ای که حرف از کنار نهادن ترکیه می زنی؟!”

چاووش اوغلو همچنین ضمن انتقاد از تصمیم مجلس فدرال آلمان در رابطه با لایحه ادعایی ارامنه افراطی، ابراز امیدواری کرد که روباط میان دو کشور در مدت کوتاهی به حالت سابق باز گردد.

در این کنفرانس مطبوعاتی فرانک والتر اشتانمایر وزیر امور خارجه المان نیز به گونه ای شدید اقدام به کودتای ۱۵ جولای از سوی گروه تروریستی فتو را محکوم کرد.

وی تصریح کرد که المان در مبارزه با تروریسم نه تنها در مورد داعش، بلکه در زمینه مجادله با گروه پ.ک.ک نیز در کنار ترکیه است.

اشتانمایر با بیان اینکه برای بهبودی روابط میان ترکیه و المان تلاش گسترده ای در حال انجام است افزود:” من مخالف توقف مذاکرات ترکیه با اتحادیه اروپا هستم. چنین تصمیمی را نه پایتختهای اروپایی بلکه باید انکارا اتخاذ کند.”

با دیگران به اشتراک بگذارید: