سریعترین جت مسافربری مافوق صوت جهان

نگام، علم و تکنولوژی – شرکت دانش‌بنیان Boom Technology از مدل اولیه‌ی هواپیمای مسافربری XB-1 Supersonic رونمایی کرد. هواپیمای مافوق صوت XB-1 نسخه‌ای از کانکوردهای افسانه‌ای به شمار می‌رود و سریعترین جت مسافربری مافوق صوت جهان خواهد بود.

در حال حاضر تنها طرحی از این هواپیما ارائه شده است. این ماکت در مقیاس یک سوم مدل واقعی ساخته شده و برای آزمایش فناوری‌های مورد نیاز و جدید در پروازهای مافوق صوت به کار می‌رود.
ساخت هواپیمای مافوق صوت XB-1 با الهام گرفتن از کانکورد
هواپیمای مافوق صوت XB-1 در کلورادوی آمریکا رونمایی شد و کارشناسان معتقدند که پیشرفته‌ترین فناوری‌های عرصه‌ی هوانوردی در این سیستم پروازی مدرن مورد استفاده قرار گرفته است. این جت مسافربری از سه موتور ۲۱-۸۵ تولید شرکت جنرال الکتریک استفاده می‌کند. شرکت «بوم تکنولوژی» اعلام کرد که در طراحی و ساخت XB-1 از ساختار هواپیماهای مافوق صوت فرانسوی انگلیسی به نام کانکورد (Concorde) الهام گرفته شده است.

برای طراحی سریعترین جت مسافربری مافوق صوت جهان، گروهی از طراحان حرفه‌ای دست به کار شدند. این طراحان سابقه‌ی همکاری با ناسا، اسپیس ایکس و بوئینگ را در کارنامه‌ی خود داشته‌اند.

گفته می‌شود که هواپیمای مافوق صوت XB-1 نسبت به هواپیمای پرمصرف و پرهزینه‌ی کانکورد از بازدهی بیشتری برخوردار بوده و سرعت آن نیز ۱۰ درصد بیشتر است. سرعت XB-1 به ۲.۲ ماخ معادل ۲۳۳۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد. این میزان سرعت ۲.۶ برابر بیشتر از سرعت سایر جت‌های فوق سریع امروزی است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: