پیام انتخابات آمریکا به روحانی

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که جامعه جهانی را به تعجب و حیرت فرو برد برای همه کنشگران و تحلیل‌گران سیاسی دارای آموزه‌های فراوانی است. یکی از عوامل مهم و تعیین کننده که باعث پیروزی ترامپ در این انتخابات شد این بود که برعکس رقیبش توجه خود را کاملا متمرکز به مسائل و مشکلات داخلی مردم آمریکا کرد.

او برنامه تبلیغاتی خود را معطوف به افزایش درآمد مردم، حل مشکل بیکاری، کاهش مالیات، جلوگیری از مهاجرت و همچنین بازگرداندن اقتدار به جامعه آمریکایی کرد. ترامپ با شناختی که از متن جامعه و توده‌های مختلف مردم داشت توانست در میان طوفان سهمگین تبلیغات رسانه‌ای و افشاگری‌های جریان رقیب نظر اکثریت مردم را همراه خود سازد. مواضع تند و تیز و بی‌ضابطه‌ای را که می‌گرفت به جای اینکه موجب ریزش آرای او شود افکار عمومی را متقاعد می‌ساخت که او قاطعیت لازم را برای اجرای وعده‌هایش دارد.

ترامپ زمانی که علیه جمهوری‌خواهان موضع گرفت و گفت اگر حمایت نکنند به تنهایی می‌آیم در واقع آرای مردم آمریکا را برای خود بلوکه کرد. برای مردم آمریکا دیگر مهم نبود که درباره ترامپ چه می‌گویند و چقدر او انسان بدی است. آنها به دنبال کسی بودند که مشکلاتشان را حل کند و اگر کلینتون به جای تمرکز بر سیاست خارجی آمریکا توجه خود را به مشکلات داخلی معطوف می‌کرد می‌توانست در بسیاری از آرای ترامپ سهیم بوده و امروز او رئیس جمهور آمریکا باشد.

دکتر حسن روحانی هم در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوم خود اگر می‌خواهد همچنان اعتماد مردم ایران را همراه خود داشته باشد نباید غفلت کند که آنچه موجب توجه مردم به او شد موضع صریح و قاطعی بود که در مناظره انتخاباتی گرفت و گفت در کنار چرخ هسته‌ای، چرخ زندگی مردم هم باید بچرخد.

ولی این روزها گفتمان غالب دولت و حتی خود آقای روحانی بیشتر متمرکز بر برجام، روابط بین‌الملل، تنش زدایی و … شده است که هرچند برای خواص جامعه قابل فهم است، ولی نه برای مردم نان می‌شود و نه برای روحانی رأی.

سرنوشت کلینتون می‌‌تواند برای مشاوران روحانی درس عبرتی باشد تا گفتمان غالب دولت را از مسائل خارجی و نخبه‌گرایی به گفتمان حل مشکلات ریز مردم متمرکز کنند.

برگرفته از روزنامه ۱۹ دی

با دیگران به اشتراک بگذارید: