آستان قدس، «زائران حسینی» و «محرومان مشهدی»

 

هم‌زمان با انتشار عکس‌ها و «سلفی»های ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی با محرومان و حاشیه‌نشینان مشهد، اعلام شد که «آستان قدس رضوی روزی ۱۵۰ هزار پرس غذای گرم میان زائران حسینی» توزیع خواهد کرد.

این خبر را معاون هماهنگی «ستاد خدمت‌رسانی به زائران اربعین آستان قدس رضوی» اعلام کرده؛ او با اشاره به احداث آشپزخانه مرکزی با دو سوله در شهر مهران گفته است: «توزیع غذای گرم توسط آستان قدس رضوی به‌صورت منسجم و گسترده از ۵ روز قبل از اربعین آغاز می‌شود و تا ۵ روز پس از اربعین ادامه خواهد داشت.»

این‌چنین، و برمبنای گزارش این مقام مسئول آستان قدس رضوی، یک میلیون و ۵۰۰ هزار پرس غذای گرم در ۱۰ روز بین زائران کربلا و نجف توزیع خواهد شد.

ریخت‌و‌پاش‌های آستان قدس رضوی محدود به این نیست؛ این سازمان قدرتمند علاوه بر این با همکاری سپاه پاسداران، ۱۰ نانوایی سیار در مرز مهران مستقر کرده که روزانه ۲۰۰ هزار نان تولید می‌کند و در اختیار زائران قرار می‌دهد.

توزیع صبحانه، میان‌وعده، آب آشامیدنی و… از دیگر خدماتی است که ستاد اربعین آستان قدس رضوی در مرز مهران ارائه می‌دهد.

افزون بر اینها، آستان قدس رضوی شرایط اسکان موقت ۶ هزار زائر را نیز در مرز و شهر مهران مهیا کرده است. به گزارش مقام مسئول آستان قدس، تأمین چادرهای مورد نیاز در این پروژه نیز با همکاری سپاه پاسداران ممکن شده است.
raeesi-negaam

سلفی رییسی با حاشیه‌نشینان مشهد

هم‌زمان با اخبار فوق، ‌شماری از خبرگزاری‌های وابسته به سپاه پاسداران (همچون فارس) و رسانه‌های متعلق به اردوگاه راست افراطی و اقتدارگرایان (مانند رجانیوز) از بازدید تولیت آستان قدس رضوی از روستاهای حاشیه مشهد خبر داده‌اند.

برمبنای این اخبار، رییسی ـ که از ابتدای مهرماه سال‌جاری دیگر نه «حجت‌الاسلام» که «آیت‌الله» خوانده می‌شود ـ با حاشیه‌نشینان محروم به گفت‌وگو پرداخته و «از نزدیک با مشکلات و نیازهای آنان آشنا شده است.»

قابل توجه آن‌که در این گزارش‌ها تاکید شده که روستای مورد بازدید در فاصله ۵۰ کیلومتری مشهد «از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی محروم است.»

رییسی ـ که ازجمله گزینه‌های رهبری سوم در جمهوری اسلامی محسوب می‌شود ـ با محرومان این منطقه عکس گرفته و از آنجا راهی راهپیمایی اربعین حسینی شده است.

او که چند ماهی است به هر بهانه‌ای اظهارنظر یا بیانیه صادر می‌کند (ازجمله همین چند روز پیش در اعتراض به ترور عزاداران حسینی در نیجریه)، ضرورتی نمی‌بیند که به محرومان حاشیه‌ی مشهد توضیح دهد چرا نیروهای انسانی و پولی را که در راهپیمایی اربعین هزینه کرده، برای بهبود سریع وضع زندگی ناگوار همین حاشیه‌نشینان به‌کار نبسته است.

 

 

امپراتوری آستان قدس، محرومان مشهد و ایران

امپراتوری عریض و طویل آستان قدس متکی بر موقوفات و شرکت‌ها و موسسات پرشمارش زیر نظر ولی فقیه و نماینده وی (تولیت آستان قدس رضوی) اداره می‌شود.

ده‌ها شرکت و موسسه و بنگاه اقتصادی در زیرمجموعه امپراتوری آستان قدس رضوی مشغول فعالیت هستند. دایره‌ی فعالیت این کارتل منحصربه‌فرد ایران از نساجی تا صنایع غذایی، از معدن تا کمباین‌سازی، از خودروسازی تا فرآورده‌های لبنی، از کارخانه قند تا شرکت نفت و گاز، و از موسسه‌های مالی ـ پولی و اعتباری و کارگزاری تا دامپروری و ساخت‌وساز مسکن را دربر می‌گیرد.

نشریه اقتصادی و مشهور “فوربس” که هر سال فهرستی از ثروتمندترین افراد منتشر می‌کند برآورد میزان دارایی‌های آستان قدس رضوی را ناممکن ارزیابی کرده است.

محل اصلی استقرار و پایتخت امپراتوری آستان قدس رضوی، شهری است که برمبنای داده‌های رسمی، بیش از یک میلیون نفر در آن حاشیه‌نشین هستند. شمار حاشیه‌نشین‌های محروم مشهد حتی از تهران (پایتخت کشور) نیز بیشتر است.

شهریورماه گذشته، شهردار مشهد گزارش داد: «متاسفانه روستاهایی با جمعیت ۴۰ هزار نفر در حاشیه مشهد شکل گرفته که رها شده‌اند.» وی  مساحت حاشیه شهر و بافت‌های فرسوده مشهد را ۸ هزار هکتار اعلام کرد.

مشکلات مشهد کوچک نیست؛ مطابق داده‌های رسمی، درصد بیکاران مشهد از متوسط کشور بیشتر و افزون بر ۱۴ درصد است.

علاوه بر این، شهریورماه ۱۳۹۳ جانشین دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی از وجود ۳۴۰ هزار معتاد در این استان خبر داد و تاکید کرد که حدود ۷۵ درصد از این معتادان در مشهد ساکن هستند.

بر وضع پیش‌گفته باید سونامی طلاق در مشهد را نیز افزود؛ آنجا که از هر سه ازدواج یکی به طلاق منجر می‌شود.

تردیدی نیست که آستان قدس رضوی می‌تواند در صورت حضور مدبرانه و انسان‌دوستانه و جامعه‌نگر، دگرگونی اقتصادی ـ اجتماعی معناداری را نه فقط در مشهد که در خراسان رضوی و حتی فراتر، ایران موجب شود. مشکل اما آنجاست که آستان قدس رضوی به‌مثابه‌ی بازوی سیاسی ـ اقتصادی و ایدئولوژیک رهبر جمهوری اسلامی و سیاست‌های هسته اصلی قدرت عمل می‌کند. هزینه‌کرد نجومی و بی‌حساب و کتاب برای راهپیمایان اربعین در عراق تنها یکی از ریخت‌وپاش‌های آستان قدس رضوی است.

اولویت‌های آستان قدس رضوی کوبیدن بر طبلی است که مطلوب‌های سیاسی و ایدئولوژی حکومتی را بازتولید و تبلیغ می‌کند.

بیهوده نیست که رئیسی در جمع راهپیمایان اربعین در مسیر نجف ـ کربلا گفته که «راهپیمایی اربعین چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی در کره خاکی نمونه‌ای ندارد»، و افزوده است: «اندیشه اربعینی در مقابل اندیشه استکباری، تکفیری و انحرافی است، و امروز ما شاهد تقابل این دو اندیشه هستیم.»

با دیگران به اشتراک بگذارید: