فساد و رانت، پیامدهای ساختار غیرخلاقیتی است

نگام، سیاسی _ پیامدهای ساختار غیرخلاقیتی این است که فساد، رانت و دلالی پاداش بیشتری دریافت می‌کند و این در مقایسه با خلاقیت و نوآوری در تضاد خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، فرشاد مومنی با حضور در همایش پانزدهمین پیش‌کنگره حزب مردم‌سالاری ، درباره بحران فساد سیستمی در شرایط کنونی ایران گفت: تصور من این است که عنوان فساد سیستمی معنای اصطلاحی و معنای مضمونی دارد که از معنای مضمونی تفکیک وجوه گوناگون زندگی قراردادی ترسیم می‌شود و یک کل واحد می‌سازد و از این‌که چرخ‌های اقتصاد به خوبی نمی‌چرخد، می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاست هم شرایط به همین منوال است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب بیان کرد: اگر باور داشته باشیم که فساد سیستمی نیازمند بازشناسی کلی در نظام جمعی ماست، می‌توانیم متصور شویم که به نظام پاداش‌دهی مربوط خواهد بود.

او در ادامه گفت: برای ورود به چنین بخشی اگر قرار باشد منطق و علم حاکم باشد، ما نیاز به فهم نظری داریم و این فهم در مسائل پیچیده نیازمند نظریه جامع و ابرنظریه است که با همان منطق در رفتارهای سیاسی هم توضیح داده می‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: اگر قرار باشد تلاش‌مان سازمان‌یافته صورت گیرد، باید ابتدا در حیطه اندیشه، تنگناها را برطرف کنیم و رکن اصلی، صورت‌بندی دقیق از ساحت اندیشه است.

او بیان کرد: حیات جمعی انسان‌ها در کلی ‌ترین حالت بر خلاقیت استوار است که در همه عرصه‌های اجتماعی موضوعیت دارد و اگر ساختار نهادی مشوق خلاقیت باشد، از دل آن دانایی و مشارکت برمی‌آید در غیر اینصورت ساختار خود را در جهت توزیع مجدد یعنی خلاق نبودن تعریف می‌کند.

این استاد اقتصاد بیان کرد: پیامدهای ساختار غیرخلاقیتی این است که فساد، رانت و دلالی پاداش بیشتری دریافت می‌کند و این در مقایسه با خلاقیت و نوآوری در تضاد خواهد بود.

او با تاکید بر اینکه باید بر ساختار خلاقیت و نوآوری تکیه کنیم، گفت: در تمام ادیان توصیه می‌شود که با رانت و ربا مخالفت کنند، لذا این هم با ساختار خلاقیت در تضاد است و اگر به طور کلی به ما گفته شود ریشه اصلی فساد سیستمی کجاست در جهت مقابله با آن بر می‌آییم.

مومنی ادامه داد: این ساختار به مردم ضربه وارد می‌کند و بیشترین بهره‌برداری نصیب دلالان و رانت‌خواران می‌شود که اگر موجب ژرف‌نگری قرار دهیم، می‌بینیم که نظریه‌پردازان می‌گویند امنیت و استقلال ملی و کیفیت زندگی بهتر، باید در زمینه خلاقیت در مرکز توجه و پاداش‌دهی قرار گیرد

با دیگران به اشتراک بگذارید: