کمیته بین المللی نجات: ترکیه میزبان بیشترین پناهنده در جهان است

نگام ، بین الملل _ نائب رئیس کمیته بین المللی نجات در حوزه اروپا اعلام کرد که ترکیه در میزبانی از بیشترین تعداد پناهنده رتبه اول جهان را در اختیار دارد

به گزارش ت ر ت فارسی سانژ سریکانتهان، نائب رئیس کمیته بین المللی نجات در حوزه اروپا که در نشست «کمیته اقتصادی و امنیت» شصت و دومین مجمع پارلمانی ناتو در استانبول سخنرانی می کرد، با اعلام این که ترکیه در میزبانی از بیشترین تعداد پناهنده رتبه اول جهان را در اختیار دارد، گفت: می توان گفت که ترکیه خیلی بیشتر از مسئولیت خود در این باره کار انجام داده است.

سریکانتهان که در جلسه ای با عنوان «بحران پناهندگان اروپا از منظر جابه جایی جهانی، درگیری ها و تهدیدات امنیتی» درکمیته اقتصادی و امنیت مجمع پارلمانی ناتو سخنرانی می کرد، با اشاره به اینکه در دنیا ۶۵ میلیون پناهنده به دلیل درگیری ها و یا تغییرات آب و هوایی محل زندگی خود را ترک کرده اند، گفت: کسانی که به دنبال شرایط بهتر اقتصادی اند، از این تعداد نیز بیشتر هستند.

وی ضمن اشاره به اینکه انسان امروزه انسان دیجیتالی است، گفت: “این انسان‌ها با جهان در ارتباط هستند و می‌دانند که دستیابی به صلح در کشورهایشان دشوار است. این مهاجران به کشورهایی مانند لبنان، اردن، ترکیه، کنیا و اتیوپی به خاطر زندگی سفر نمی‌کنند، بلکه برای عبور به این کشورها می آیند و مقصد آن ها یکی از کشورهای اروپا است”.

او همچنین از کشورهای سوریه، عراق و افغانستان را سه کشور اول در فهرست پناهنده فرست ترین کشورها خواند و خاطر نشان کرد: ۲ میلیون ۷۰۰ هزار نفر سوری اجبارا در مناطق مختلف در داخل کشورشان آواره شده‌اند.

این مقام کمیته بین المللی نجات در حوزه اروپا همچنین با اعلام اینکه تمامی افرادی که از این کشورها به اروپا می آیند، پناهنده نیستند؛ مشکل اصلی اروپا در رابطه با بحران پناهندگان را عدم امکان تشخیص پناهندگان از مهاجرین اقتصادی عنوان کرد.

سریکانتهان با بیان اینکه بحران مهاجرت در جهان به اوج خود رسیده، تاکید کرد: این پدیده سراسر اروپا را فرا گرفته و باید راه حلی برای آن یافت کنیم.

وی در پایان تاکید کرد که در صورت عدم انجام اقدامات لازم جهت پایان دادن به درگیری‌ها، شاید تعداد پناهجویان جهان از ۶۵ میلیون به ۱۰۰ میلیون نفر برسد.

شصت و دومین نشست مجمع پارلمانی ناتو به میزبانی مجلس ترکیه و پشتیبانی خبری و تصویری خبرگزاری آناتولی در استانبول درحال برگزاری است.

با دیگران به اشتراک بگذارید: