تحلیلی تاریخی در مورد دلیل پیوند عاطفی لهستانی ها با ایرانیان

بسیاری از دوستان درمورد این صحبت جنجالی نماینده لهستان در پارلمان اتحادیه اروپا عکس العمل محققانه نداشتند ، فقط لذت بردند وبررسی نکردند که چرا ؟!!

این که دیگه مزدور جمهوری اسلامی نبود یا پول نگرفته بود که به نفع ایران حرف بزند،  پس علت این دفاع جانانه از ایران چه می تواند باشد؟

lahestan-maxresdefault-negaam

موضوع تاریخی که به جنگ جهانی دوم باز می گردد

lahestaniran6lahestaniran5

خیلی چکیده وخلاصه این که :

مهاجرت لهستانی‌ها به ایران پیرو جنگ دوم جهانی روی داد که با وجود بی طرفی ایران، مسائل و مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادی برای ایران به همراه داشت.

%wJ‡

lahestaniran7

در طی سالهای ۱۳۲۰ الی ۱۳۲۳ خورشیدی بیش از ۱۵۰ هزار نفر از لهستانی‌ها برای مهاجرت به آفریقا و یا هر کشوری که آنان رابعنوان پناهنده بپذیرد حتی اسرائیل ، از کشور اتحاد جماهیر شوروی وبلوک شرق وارد ایران شدند.

photographer: Mostafa Meraji, Qom city, Iranian Country, Persian

در آن زمان ایران خود با قحطی و کمبود مواد غذایی ، نابسامانی سیاسی و اقتصادی در اثر اشغال کشور و … مواجه بود ، با این وجود ایرانیان علی‌رغم مصائبی که داشتند از میهمان نوازی دریغ نکردند.

%s<

lahestaniran8

وزیر مختار لهستان – کارل بادر – در نامه‌ای به استاندار خراسان از این رفتار ایرانیان چنین یاد می‌کند: «نیات خیرخواهانه جنابعالی نسبت به هم میهنان من، مهاجران لهستانی، تاثیر عمیقی بر من بخشیده است.

طبق گزارش‌هایی که به من رسیده، جنابعالی از روی کمال مرحمت یک دستگاه عمارت بزرگ را در اختیار اطفال یتیم لهستانی گذارده‌اید که در آنجا آنها نگهداری شوند.

من از صمیم قلب از مراحم خیرخواهانه و نوع پرستانه جنابعالی متشکرم و اطمینان می‌دهم که لهستانی‌ها برای همیشه کمال امتنان را از جنابعالی خواهند داشت» .

نامه نمایندگان مهاجران لهستانی به دولتمردان ایرانی نیز حکایت از وجود چنین روحیه‌ای دارد:

«در این موقع که پناهندگان لهستانی بعد از سه سال اقامت در خاک پاک کشور شما از این سرزمین عزیمت می‌کنند، اینجانبان از آنجناب تمنا داریم که بهترین تشکرات صمیمانه ما را در مقابل میهمان نوازی و پذیرایی دوستانه که از طرف آنجناب و کلیه اولیای امور ایرانی و عامه مردم به عمل آمده، قبول فرمایند. این حسن میهمان نوازی و پذیرایی و همچنین تمام اقدامات و توجهاتی که از طرف اولیای کشوری و لشکری ایران به عمل آمده هیچگاه از خاطره ملت لهستان پاک نخواهد شد. تمام ماها که در وطن شما زندگانی کرده‌ایم بهترین یادبودها را از آن حفظ خواهیم کرد. ما نه تنها با قلبی مملو از امتنان ایران را ترک می‌کنیم بلکه بهترین ادعیه صمیمانه خود را برای سعادت و ترقی کشور شما و ملت ایران نثار می‌کنیم.

گورستان کاتولیک لهستانی‌ های تهران یادگار دوران از خود گذشتگی ایرانیان است. که نان خودشان را با لهستانی ها قسمت کردند بدون تعصب اینکه آنها یهودی یا ارمنی بودند فقط بخاطر اینکه همنوع و انسان بودند و آیین دینی و پیامبران ما کورش”ع” وزرتشت ” ع” و حضرت محمد” ص” ما را اینچنین آموخته بودند.

lahestaniran9

بسیاری از آنان در ایران ماندند و با دختران و پسران ایرانی ازدواج کردند دیروز میهمان و اکنون آنها خود و فرزندانشان هموطن ما هستند.

تحقیق: اکبر نعمتی

برگرفته از صفحه تلگرام شخصی نویسنده

با دیگران به اشتراک بگذارید: