لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد همراه با حاشیه های آن

نگام ، سیاسی _ روز اربعین از سخنرانی علی مطهری در مشهد تحت عنوان «تحلیل واقعه کربلا» به دستور دادستان این شهر جلوگیری شد رحمانی فضلی: این برنامه تمامی مجوزهای لازم قانونی را از مراجع ذیصلاح دریافت کرده بود و معلوم نیست به‌چه‌دلیل در آخرین لحظات لغو شد؟

روز اربعین از سخنرانی علی مطهری در مشهد تحت عنوان «تحلیل واقعه کربلا» به دستور دادستان این شهر جلوگیری شد رحمانی فضلی: این برنامه تمامی مجوزهای لازم قانونی را از مراجع ذیصلاح دریافت کرده بود و معلوم نیست به‌چه‌دلیل در آخرین لحظات لغو شد؟ نامه مطهری به روحانی: لطفاً برای ما روشن فرمایید حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه؟ دفتر امام جمعه مشهد: آیت الله علم الهدی اصلا به چنین سخنرانی و مراسمی توجهی نداشته است و این حق را دارد که علیه شخص مفتری اقدام قضایی کند وزیر کشور به معاون سیاسی خود دستور پیگیری علت لغو سخنرانی مطهری را داد و اعلام کرد در این باره نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواهد نوشت پس از لغو سخنرانی مطهری، دفتر مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان مشهد هم با دستور دادستانی «پلمب» شد همزمان با رخدادهای مشهد، فرماندار این شهر برکنار شد.

 

توضیحات معاون سیاسی استاندار در پی لغو سخنرانی علی مطهری

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: از نظر استانداری مشکلی برای برگزاری مراسم اربعین و سخنرانی دکتر علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی وجود نداشت.
 سید جواد حسینی با بیان این مطلب اظهار کرد: مقرر شده بود این مراسم به منظور عزاداری در اربعین حسینی (ع) توسط یک تشکل مجوز دار، در محیطی مسقف و دانشگاهی با سخنرانی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شود.
وی با بیان این که از نظر ما هیچ مشکل امنیتی یا سیاسی و اجتماعی  برای برگزاری این مراسم وجود نداشت،  افزود: برگزار کنندگان مراسم حتی مکان اولیه مراسم (تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان) را نیز به دلیل این که در محوطه ی آن، مجلس بزرگداشت شهدای گمنام برگزار می‌شد؛ به تالار رازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انتقال داده و اطلاع رسانی کردند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: علی رغم این تدابیر، مقارن ساعت سه عصر روز شنبه ۲۹ آبان ماه، از سوی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، لغو مراسم در آن مکان، به فرماندهی انتظامی ابلاغ شد.
حسینی خاطر نشان کرد: شخصا در تماس با نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی، موضوع را پیگیری کردم که آن ها نیز برگزاری مراسم را بدون پیش بینی یا برآورد احتمال تخلف یا مشکل اعلام کردند و بر همین اساس، کتبا به دادستان اعلام شد که برگزاری این مراسم مشکلی ندارد و لغو آن آثار سوء سیاسی و اجتماعی به دنبال خواهد داشت که متاسفانه برغم تماس های مکرر از سوی ایشان پاسخی دریافت نکردیم.
وی تصریح کرد: از ان جا که ابلاغیه ی دادستان لغو مراسم در مکان تالار رازی را تاکید داشت و توضیحی ارائه نشده بود؛ استنباط برگزار کنندگان این بود که از نظر مقام قضایی مکان برگزاری مراسم مشکل دارد؛ لذا مکان جدید و مسقفی را پیش بینی کردند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: اما ساعت ۹ صبح روز اربعین  مصادف با ۳۰ آبان ماه و مقارن با زمان برگزاری مراسم، با دستور دادستان، این مکان پلمپ شد.
حسینی تاکید کرد: استاندار خراسان رضوی تلاش‌های گسترده ای را برای حل این مشکل با مقامات ملی، روسای دو قوه مقننه و قضائیه و نیز دادستان کل کشور صورت داد.
وی ادامه داد: حتی امروز ( سی ام آبان ماه) رسما مکاتبه ای از سوی استاندار خراسان رضوی با مقامات قضایی استان مبنی بر تمهید لازم و عدم احتمال بروز تخلف خاص برای برگزاری مراسم اربعین و سخنرانی دکتر علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، شد ولی عملا این مراسم به دلیل عدم تغییر حکم مقام قضایی در موعد مقرر برگزار نشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: در مجموع مدیریت عالی استان، از مسئولان قضایی انتظار داشت برای موضوعاتی از این دست که دارای ابعاد سیاسی و اجتماعی است و حتی می تواند ابعاد سوء استفاده های فرامرزی در داشته باشد؛ با مدیران امنیتی و سیاسی استان، همکاری بیشتری داشته باشند.

تغییر فرماندار مشهد در روز تعطیل

همزمان با این اخبار، خبر دیگری هم دیروز در رسانه‌ها منتشر شد که احتمال دارد چندان هم به لغو سخنرانی مطهری در مشهد بی‌ربط نباشد و آن هم خبر تغییر فرماندار این شهر بود. خبرگزاری ایلنا دیروز از قول امیر پورمهدی، مشاور استاندار خراسان رضوی در امور روابط عمومی نوشت که محمدرحیم نوروزیان به سمت فرماندار مشهد منصوب شد. این تغییر بدون مقدمه، آن هم در یک روز تعطیل مانند اربعین ذهن را تنها به سمت موضوع لغو سخنرانی مطهری در مشهد می‌برد. چه آنکه اگر بحث دیگری در میان بود مسئولان استانداری خراسان رضوی می‌توانستند خبر برکناری جواد منصوری را در یک شرایط عادی‌تر و در یک روز کاری هفته منتشر کنند نه تنها ساعاتی پس از برخورد با مراسمی که قرار بود مطهری طی آن به سخنرانی بپردازد.

مشهد فقط برای کنسرت‌های موسیقی شهر «ورود ممنوع» نیست. حالا حتی کار سخنرانی نایب رئیس مجلس با یک موضوع مذهبی هم به یک ایستگاه تکراری در مشهد رسیده است؛ ایستگاه «لغو». فعلاً که نوک پیکان انتقادات متوجه وزارت کشور است اما آن طور که خبرها حکایت می‌کنند، لغو سخنرانی دیروز علی مطهری در مشهد با دستور دادستان این شهر انجام شده است. دستوری که هنوز معلوم نیست علت آن چه بوده. علی مطهری خود در نامه‌ای که به رئیس جمهوری نوشته، به صورت تلویحی گمانه‌زنی کرده که این دستور با اعمال نظر امام جمعه مشهد صادر شده باشد. همزمان با لغو سخنرانی مطهری در مشهد، دفتر مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان نیز در این شهر با دستور دادستانی «پلمب» شده است. علی مطهری قرار بود دیروز با دعوت این مجمع با موضوع اربعین به سخنرانی بپردازد. خبرگزاری برنا نیز پیش از ظهر دیروز در حاشیه لغو این مراسم گزارش داد که ممانعت از سخنرانی علی مطهری در مشهد با درگیری‌هایی بین نیروهای انتظامی و لباس شخصی ها با برخی از شرکت‌کنندگان همراه بوده است. در همین حال معاون دادستان مشهد در واکنش به سؤال خبرگزاری «ایرنا» درباره دلیل لغو مراسم، پاسخگویی به این موضوع را در حوزه مسئولیت خود ندانسته و آن را برعهده غلامعلی صادقی، دادستان مشهد دانسته است. البته ساعاتی پس از لغو مراسم سخنرانی علی مطهری در مشهد، مقامات وزارت کشور هم نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند. ابتدا  سامانی، سخنگوی وزارت کشور به پایگاه اطلاع‌رسانی این وزارتخانه گفت: اقدام دادستان مشهد ناسازگار با مبانی حقوقی و قانونی مربوط به اداره امور استان بالاخص تداخل در مسئولیت و مأموریت شورای تأمین و نماینده عالی دولت است. پس از آن هم عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور خود وارد میدان شد و در دستوری خطاب به معاونت سیاسی خود، خواستار بررسی دلایل لغو سخنرانی نایب رئیس مجلس در مشهد شد.
صدور فرمان ایست توسط دادستانی مشهد
دیروز اولین خبرهای تکمیلی درباره جزئیات لغو مراسم سخنرانی مطهری در مشهد توسط بتول گندمی، دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی در گفت‌وگو با رسانه‌ها بیان شد. وی گفته است که اولین اخبار درباره لغو این مراسم یک روز قبل، یعنی روز شنبه به برگزار کنندگان اعلام شده است. به گفته وی، این خبر «بدون هیچ گونه ابلاغ کتبی» از طریق فرمانداری مشهد و استانداری خراسان رضوی به برگزارکنندگان ابلاغ شده است. او در گفت‌وگو با «ایسنا» تأکید کرده که دادستان مشهد در نامه‌ای به فرمانده نیروی انتظامی این شهر، خواستار لغو این سخنرانی شده است. گندمی حتی به این مسأله هم اشاره کرده که روز شنبه مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان حاضر به تغییر محل برگزاری مراسم هم شده بودند که این موضوع نیز مورد موافقت قرار نگرفته و به آنها اطلاع داده شده که «دستور مبنی بر برگزار نشدن برنامه است.» وی با بیان اینکه «باید از آقای استاندار بپرسیم چرا نایب رئیس مجلس نمی‌تواند در کلانشهر مشهد صحبت کند»، گفته است: «ما خواهان تعامل در مشهد هستیم، اما رفتارهایی که انجام می‌شود، حکایت از یک نگاه حذفی دارد که حتی شامل نایب رئیس مجلس هم می‌شود.» در پی این توضیحات، سید مسعود محولاتی، مدیرکل سیاسی استانداری خراسان رضوی با اشاره به لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد به خبرگزاری «ایسنا» گفت: «پیگیری‌های لازم از سوی استانداری انجام شد تا دادستان از نظرش برگردد اما بنا به دلایلی که خود ایشان می‌داند، موافقت نشد.» او با تأکید بر اینکه «این مراسم از نظر استانداری مشکلی نداشت»، اضافه کرد: «مقام قضایی شب قبل از مراسم ابلاغ می‌کند تا این مراسم انجام نشود، نیروی انتظامی نیز به فرماندار و رئیس شورای تأمین استان اعلام می‌کنند که دستور رسیده این برنامه برگزار نشود.»
نامه مطهری به روحانی
اخیرا در استان خوزستان نیز شبیه این ماجرا برای فرد دیگری پیش آمد. این وضعیت زیبنده دولت جناب عالی نیست؛ گرچه قبول دارم که تلاش برای محدودسازی آزادی بیان از سوی برخی نهادهای حکومتی معمولا در زمان دولت‌هایی که گرایش اصلاح‌طلبی دارند بیشتر است. چنانچه اقدام موثری در این خصوص مبذول نفرمایید مجلس چاره‌ای جز استفاده از اختیارات قانونی خود نخواهد داشت.

علی مطهری به خط قرمز اقتدارگرایان و تمامیت‌خواهان تبدیل شده است. البته برای اقتدارگرایانی که هیچ انتقادی را برنمی‌تابند سخنان فرزند خلف مرتضی مطهری هراس‌انگیز است. اما ظاهرا تندروهای استان خراسان از اختیاراتی بی حد و حساب برخوردارند تا جایی که باید منتظر باشیم که در خراسان ادعای خودمختاری کنند.

مقامات قضایی از سخنرانی اربعینی علی مطهری نماینده مجلس در مشهد جلوگیری کردند و پلیس با حاضر شدن در محل سخنرانی مردم را متفرق کرد. در همین حال دفتر مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی واقع در خیابان سناباد مشهد نیز ظهر امروز، از سوی دادستانی این شهر، پلمپ شد.

پس از لغو این مراسم سخنرانی، چهره‌ها و نهادهای مختلف در واکنش به این عمل غیرقانونی خواستار رسیدگی دولت شدند. علی مطهری نیز با انتشار نامه‌ای خطاب به رییس جمهور، لغو سخنرانی خود در مشهد را داعش‌گونه توصیف کرد و گفت که این وضعیت زیبنده دولت یازدهم نیست.

در نامه علی مطهری به حسن روحانی آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجت الاسلام آقای دکتر روحانی دامت برکاته

رئیس جمهور محترم

با اهداء سلام و تحیت، همان طور که مستحضر هستید برنامه سخنرانی اینجانب در مشهد در روز اربعین تحت عنوان “تحلیل واقعه کربلا” به دستور دادستان مشهد و به قول خودش بر اساس نامه‌ای که به او رسیده است لغو شد. امیدوارم این نامه از آقای علم الهدی امام جمعه مشهد نباشد. ارتباط این موضوع با دادستان و احیانا امام جمعه برای من روشن نیست. آن که در این موارد مسئولیت دارد استاندار و شورای تامین است که ظاهرا مسلوب الاختیارند. لطفا برای ما روشن فرمایید که حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه؟ نیروی انتظامی تحت فرمان استاندار است یا دادستان؟ و اساسا ورود دادستان در این گونه موارد بر چه اساسی است؟ آیا اینها با خود اندیشیده‌اند که این قانون شکنی چه تاثیری بر جوانانی که از راه دور برای شرکت در این جلسه آمده بودند خواهد داشت؟ تردید دارم که این قبیل اقدامات داعش‌گونه عالما عامدا علیه انقلاب اسلامی انجام می‌شود یا از روی سهو و نادانی؟

مستدعی است تمهیدی برای نجات استان خراسان رضوی از این گونه استبدادها بیندیشید؛ همان طور که بعد از حادثه شیراز اقدامات جناب عالی باعث نجات استان فارس از این گونه استبدادها شد.

اخیرا در استان خوزستان نیز شبیه این ماجرا برای فرد دیگری پیش آمد. این وضعیت زیبنده دولت جناب عالی نیست؛ گرچه قبول دارم که تلاش برای محدودسازی آزادی بیان از سوی برخی نهادهای حکومتی معمولا در زمان دولت‌هایی که گرایش اصلاح‌طلبی دارند بیشتر است. چنانچه اقدام موثری در این خصوص مبذول نفرمایید مجلس چاره‌ای جز استفاده از اختیارات قانونی خود نخواهد داشت.

برای جناب عالی و همکاران محترم آرزوی توفیق الهی دارم.

با تقدیم احترام/ علی مطهری/ اربعین ۱۴۳۸»

خبر پلمپ دفتر اصلاح طلبان خراسان رضوی!

img

دفتر مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی واقع در خیابان سناباد مشهد در پی لغو برنامه سخنرانی علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از سوی دادستانی این شهر، پلمپ شد.

دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی عصر یکشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هیچ علت و دلیلی برای این موضوع و اقدامات امروز در لغو برنامه های مجمع مشورتی ارائه نشده است.
بتول گندمی افزود: علت لغو برنامه سخنرانی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که قرار بود امروز صبح توسط این مجمع برگزار شود و مجوز رسمی از فرمانداری مشهد و استانداری نیز داشت، اعلام نشده است.
وی ادامه داد: علت پلمپ شدن دفتر مجمع مشورتی اصلاح طلبان را نمی دانیم، علت بستن سلف محل پذیرایی ناهار میهمانان برنامه امروز عزادری اربعین این مجمع را هم نمی دانیم.
دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی گفت: حتی دیروز که دادستانی مشهد اقدام به لغو برنامه در تالار رازی کرد با هماهنگی استانداری خراسان رضوی تالار ساپکو در مشهد را برنامه ریزی کردیم و در این رابطه با فرمانداری هم مکاتبه شد.
وی افزود: با این وجود از برگزاری آن برنامه هم ممانعت به عمل آمد در حالی که بخشی از میهمانان از شهرستانها دعوت و از قبل برنامه پذیرایی از هزار نفر تدارک شده بود.
گندمی گفت: با لغو برنامه و سرمای هوا، میهمانان شهرستانی به محل دفتر مجمع مشورتی انتقال یافتند تا زمان ناهار که به محل سلف بروند.
وی افزود: نیروی انتظامی در پی این امر به محل دفتر وارد شده و میهمانان و اعضا را از محل خارج کرده و در اصلی ساختمان پلمپ را پلمپ کرد.
دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی گفت: در این ساختمان یک دفتر اسناد رسمی و مجتمع دندانپزشکی هم وجود دارد.
وی افزود: در مرکز رفاهی دانشکده علوم پزشکی امکان پذیرایی با شله برای هزار نفر تدارک شده بود که ظهر امروز نیروی انتظامی مانع پذیرایی میهمانان ما در این مرکز هم شد و اعلام کردن ناهار باید به محل دیگری برای پذیرایی منتقل شود.
گندمی گفت: در پی این امر مقرر شد دیگهای شله به محل دیگری منتقل شده و در قالب ظرفهای سطلی در اختیار میهمانان قرار گیرد.
وی افزود: در مسیر انتقال دیگهای شله به محل جدید هم پلیس حضور یافت و آن را به مسیری دیگر هدایت کرد و در نهایت بخشی از غذای تدارک شده را در اختیار ما قرار داد.
تماس مکرر خبرنگار ایرنا با دادستان مشهد، معاون وی و مدیر روابط عمومی دادگستری خراسان رضوی برای کسب نظرآنان پیرامون این موضوع بی نتیجه ماند.

 

توضیحات مدیر کل سیاسی استانداری خراسان

سیدمسعود محولاتی مدیرکل سیاسی استانداری خراسان رضوی در مورد لغو این سخنرانی گفت: تا روز گذشته مشکل خاصی برای برگزاری این مراسم نبود و آقای مطهری شب گذشته به مشهد آمدند، اما مقام قضایی شب گذشته ابلاغ می‌کنند تا این مراسم انجام نشود، نیروی انتظامی نیز به فرماندار و رئیس شورای تامین استان اعلام می کنند که دستور رسیده این برنامه برگزار نشود.

محولاتی افزود: برگزار کنندگان این مراسم به دنبال این بودند تا محل برگزاری مراسم را تغییر دهند تا شاید مشکل برطرف شود اما ظاهرا اعلام شد که مراسم باید به طور کلی لغو شود. ما مکاتبه کردیم و اعلام کردیم این برنامه مشکل خاصی ندارد، سخنران هم قرار است در رابطه با اربعین سخنرانی کند اما موافقت نشد.

محولاتی با یبان اینکه با دادستان مشهد در رابطه با اینکه سخنران قرار نیست در این برنامه مطلب خاصی بگوید هم مکاتبه شده و هم مذاکره، گفت: اما در نهایت با برگزاری این مراسم موافقت نشد، پیگیری‌های لازم از سوی استانداری انجام شد تا دادستان از نظرشان برگردند اما بنا به دلایلی که خودشان می‌دانند موافقت نشد.

نامه وزیر کشور به رئیس قوه قضائیه

وزیر کشور در دستوری به معاون سیاسی وزارت کشور خواستار تشکیل هیاتی به منظور بررسی علت لغو سخنرانی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در مشهد شد.

به گزارش ایسنا، رحمانی فضلی با ابراز تاسف از لغو سخنرانی اقای علی مطهری در مشهد که قرار بود به مناسبت اربعین برگزار شود گفت: این برنامه تمامی مجوزهای لازم قانونی را از مراجع ذیصلاح دریافت کرده بود و معلوم نیست به چه دلیل در آخرین لحظات لغو گردید.

وزیر کشور پایبندی به قانون و مقررات کشور را از مصادیق حق الناس برشمرد و گفت: رعایت قانون برای همگان یکسان است و نباید اقدامات سلیقه ای را مبنای تشخیص قانون دانست و بر اساس قانون اساسی حوزه فعالیت قوا و دستگاه ها مشخص است و انتظار می رود در پایبندی به فرامین صریح مقام معظم رهبری در قانونمندی و رعایت حق الناس مسئولان پیشرو باشند.

رئیس شورای امنیت کشور افزود: به معاون سیاسی دستور داده ام بلافاصله با تشکیل تیم تحقیقاتی این موضوع را بررسی کند و گزارش آن را ارائه دهد و در صورت تخلف و اهمال مدیران اجرایی با آنها برخورد قاطع شود و چنانچه اقدامات خارج از اختیارات دولت و وزارت کشور می باشد در قالب گزارشی به استحضار مقامات ذیصلاح برسد. وزیر کشور همچنین خبر از تهیه و تنظیم نامه ای به رئیس قوه قضائیه در این خصوص داد.

سخنگوی دولت اصلاحات: خودمختاری و خود محوری در خراسان حاکم شده است

عبدالله رمضان‌زاده سخنگوی دولت اصلاحات در واکنش به لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد در اینستاگرام خود نوشت: آیا خراسان رضوی قصد جدایی از ایران دارد؟ به نایب رییس مجلس شورای اسلامی ایران اجازه سخنرانی ندادند.

او در مصاحبه با اصلاحات نیوز با اشاره به این موضوع اظهار داشت: راستش را بخواهید من گیج شده ام و نمی دانم این اقدامات به چه معناست، احمدی نژاد با وجود منع رهبری امروز به اسودگی در خوزستان سخنرانی می کند اما سخنرانی نایب رئیس قانونی و رسمی مجلس شورای اسلامی در یک مراسم عزاداری را بی هیچ قانون و دلیلی در مشهد لغو می شود.

او ادامه داد: این مسئله برایم قابل فهم نیست و اساسا متوجه این اقدامات نمی شوم اما با توجه به شرایط گمان می کنم نوعی خودمختاری، خودسری و خودمحوری در خراسان حاکم شده است که قصد تعطیل سازی قانون در این شهر را دارند و به نظر من تمام مقامات کشور باید موضعی واحد را در خصوص این مهم و بی قانونی های این شهر نشان دهند.

او با تاکید بر خطرناک بودن این قبیل خودمحوری ها در کشور بیان کرد: این اقدامات قانون گریزانه اگر رسم شود بهانه دست افرادی می دهد که ما از ابتدا با آنها بر سر پذیرفتن حاکمیت ملی کشور مشکل داشتیم بنابراین نباید اجازه داده شود این قبیل اقدامات خودسرانه به خصوص در مورد مسائل اساسی کشور باب شود چرا که به هر بهانه و دلیلی که باشد موجب خدشه دار شدن وحدت ملی شده و ما را دچار مشکل می سازد.

رمضان زاده با اشاره به حاکمیت قانون در ایران اسلامی خاطر نشان کرد: در ایران قانون به طور کامل حاکم است و به صورت یکپارچه اجرا می شود. او در پاسخ به این سوال که اگر دولت اصلاحات امروز بر سرکار بود و این اتفاقات در آن زمان رخ می داد واکنش این دولت به این مسئله چه بود، بیان کرد: در ابتدای امر استاندار که مسئول تامین امنیت استان مربوطه است باید پاسخگو باشد و سپس وزیر کشور و به طور کلی مجموعه دولت و در خاتمه نیز نمایندگان مجلسی که خواستار حاکمیت ملی هستند باید واکنش نشان می دادند و به حق است که بگویم واقعا گیج شده ام و نمی دانم این اقدامات به چه معناست.

رمضان زاده ادامه داد: مجموعه این اقدامات و به طور کلی این قبیل لغو و صلب آزادی های قانونی مردم در یک استان خاص اقدامی بسیار خطرناک است، هرشخصی بخواهد مطابق میل و خواست خودش رفتار کند و در مقابل اجرای قانون ایستادگی کند می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای کشور ایجاد کند و به وحدت ملی آسیب های بسیار جدی را وارد کند.

سخنگوی دولت اصلاحات با اشاره به سکوت مدعیان نهی از منکر امروز در مقابل فسادهای ۸ ساله دولت قبل اظهار داشت: اگر بحث ایستادگی و جلوگیری از منکر باشد باید در مقابل منکرها و فسادهای ۸ ساله دولت قبل ایستادگی می کردند که متاسفانه سکوت پیشه کردند اما من امروز این بی قانونی ها و خودسری ها را به مراتب خطرناک تر از آن سکوت می دانم چرا که کشور امروز و با توجه به شرایط محیطی در وضعیتی نیست که فردی بخواهد با بی قانونی وحدت ملی را خدشه دار کند.

او در خاتمه به وظایف نیروهای خواستار حاکمیت واحد در کشور اشاره کرد و گفت: وظیفه تمام نیروهای خواستار حاکمیت ملی و قانون در کشور است که در مقابل این بی قانونی ها،خود سری ها، خود مختاری ها و جدایی طلبی ها ایستادگی کنند. مطابق قانون هیچ شخصی نمی تواند آزادی های عمومی مردم را که قانون اساسی به آنها تاکید کرده است را زیر پا بگذراد و حتی اگر توسط مقام قضائی نیز صورت بگیرد باید فرد خاطی به پای میز محاکمه کشانده شود

واکنش نمایندگان مجلس به خودسری‌های دادستانی

رئیس فراکسیون امید در کانال تلگرامی خود نسبت به تبعیض بین مسئولین برای ایراد سخنرانی در اماکن عمومی انتقاد کرد.

در یادداشت تلگرامی عارف آمده است: ضمن تسلیت اربعین ابا عبدالله الحسین (ع ) و آرزوی سلامتی برای  همه زائرین کربلای معلی  از آنجا که یکی از اهداف حرکت امام حسین (ع) اصلاح کج روی ها و حاکمیت قانون بود جایز نیست در اربعین سالار شهیدان در پایتخت معنوی جهان اسلام شاهد ممانعت از حقوق مصرحه در قانون اساسی باشیم.تبعیض بین مسئولین برای ایراد سخنرانی در اماکن عمومی پذیرفته نیست.

محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس هم با انتشار دو مطلب جداگانه در صفحه توییتر خود نوشت: «‏سخنرانی علی مطهری در مشهد لغو شد. وزارت کشور چکاره است در مشهد؟! وزیر کشور باید به مجلس پاسخگو باشد. با توجه به تعلل استانداری خراسان در لغو سخنرانی نایب رئیس مجلس و انفعال وزارت کشور در موارد مشابه، استیضاح وزیر کشور مناسب‌ترین واکنش مجلس است.»

عبدالکریم حسین‌زاده، نایب رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «آیا سخنرانی نایب رییس مجلس هم حکم کنسرت دارد که در مشهد لغو شد؟»

فاطمه سعیدی، عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس هم در کانال تلگرامی خود نوشت: «برادر شجاع و آزاده‌ام علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در روز اربعین و کنار مضجع پاک امام هشتم اجازه سخنرانی ندارد! وزیر کشور و مسئولان استان خراسان رضوی باید توضیح دهند چه اتفاقی در این استان افتاده که دولت این چنین تسلیم فشارها در مشهد می شود.»

سیده فاطمه ذوالقدر، نماینده مردم تهران نیز در کانال تلگرامی خود نوشت:‌ «امام رضا (ع)علاوه بر معین الضعفاء وغریب الغرباء بودن، به عالم اهل بیت (ع) و عالم آل محمد (ص)، در جامعه اسلامی مشهورند، رمز و راز این موضوع را علاوه بر بعد علمی و معصومیت ایشان باید در شیوه، سیره و سبک زندگانی پربرکت حضرت ثامن الحجج (ع) به ویژه مواجهه ایشان با تضرب آرا، آزادی اندیشه، تفکر و نگاه امام رضا (ع) با آراء و اندیشه‌های مخالف و جایگاه آزاداندیشی در مکتب رضوی جستجو کرد. حال ممانعت از سخنرانی فرزند پاره تن امام(ره) آن هم در استان و شهری که هویت و برکت خود را از امام رضا (ع) دارد جای شگفتی و تامل داشته و با سیره و شیوه آن بزرگوار و عالم اهل بیت(ع) و عالم آل محمد (ص)در تضاد است.»

دستور پیگیری وزیر کشور

اما باز هم این پایان کار نبود چرا که مقامات وزارت کشور هم همزمان با نامه علی مطهری به رئیس جمهوری وارد میدان شدند و در این رابطه واکنش‌هایی نشان دادند.

وزیر کشور در دستوری به معاون سیاسی خود، خواستار تشکیل هیأتی به منظور بررسی علت لغو سخنرانی مطهری شد. به گزارش ایلنا، عبدالرضا رحمانی فضلی با ابراز تأسف از لغو سخنرانی مطهری گفت: این برنامه تمامی مجوزهای لازم قانونی را از مراجع ذیصلاح دریافت کرده بود و معلوم نیست به چه دلیل در آخرین لحظات لغو شد. وزیر کشور پایبندی به قانون و مقررات کشور را از مصادیق حق‌الناس برشمرد و گفت: رعایت قانون برای همگان یکسان است و نباید اقدامات سلیقه‌ای را مبنای تشخیص قانون دانست و براساس قانون اساسی حوزه فعالیت قوا و دستگاه‌ها مشخص است و انتظار می‌رود در پایبندی به فرامین صریح رهبر معظم انقلاب در قانونمندی و رعایت حق‌الناس مسئولان پیشرو باشند. وی همچنین خبر از تهیه و تنظیم نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه در این خصوص داد.
توضیح سخنگوی وزارت کشور
سامانی، سخنگوی وزارت کشور هم در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی این وزارتخانه، درباره جزئیات لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد به تصمیم دادستان برای جلوگیری از مراسم یاد شده اشاره کرد و گفت: «پس از مواجهه با این تصمیم دادستان، با هماهنگی استانداری خراسان رضوی محل دیگری به عنوان محل برگزاری سخنرانی پیش بینی می‌شود که مجدداً محل جدید هم با دستور دادستانی پلمب می‌گردد، در این رابطه از روز گذشته(شنبه) پیگیری و رایزنی‌های مستمری از سوی وزیر محترم کشور و استاندار خراسان رضوی با رئیس محترم قوه قضائیه، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و دادستان محترم کل کشور انجام می‌شود، متأسفانه با وجود مکاتبات متعدد با دادستانی و اعلام نظر نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی مبنی بر عدم وجود هرگونه چالش و تأکید بر رعایت چارچوب‌های قانونی در برگزاری مراسم فوق و پیگیری‌های مکرر، دادستانی مشهد به این مکاتبات پاسخی نداده و در عمل بی‌اعتنا بوده است.» وی تأکید کرد: «با عنایت به تدابیر اتخاذ شده از سوی استانداری خراسان رضوی در این رابطه، هیچ گونه نقض قوانین و مقررات از سوی سخنران، برگزار کنندگان و حتی شرکت کنندگان در جلسه متصور نبوده و اقدام یکجانبه دادستانی مشهد و عدم پاسخگویی به مکاتبات و تماس‌های مکرر مسئولان استان به هیچ وجه قابل قبول نمی‌باشد.» سامانی در ادامه اقدام دادستان مشهد را «ناسازگار با مبانی حقوقی و قانونی مربوط به اداره امور استان بالاخص تداخل در مسئولیت و مأموریت شورای تأمین و نماینده عالی دولت» دانست و افزود: «وزارت کشور به منظور روشن شدن تمامی زوایا و پایان دادن به برخوردهای سلیقه‌ای با این گونه امور، اقدامات قانونی خود را از طریق سران قوای سه‌گانه و در صورت نیاز ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی برای شفاف‌سازی صلاحیت نهادها در نحوه اداره امور کشور و برخورد با این گونه امور به عمل می‌آورد.»
واکنش نمایندگان به لغو سخنرانی مطهری

با گذشت ساعتی از انتشار خبر لغو مراسم سخنرانی مطهری در مشهد، واکنش نمایندگان به این ماجرا هم شروع شد. عبدالکریم حسین‌زاده، فاطمه سعیدی، محمود صادقی و سیده فاطمه ذوالقدر نمایندگانی بودند که با انتشار مطالب جداگانه‌ای درباره این اتفاق موضعگیری کردند. عبدالکریم حسین‌زاده، نایب رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: «آیا سخنرانی نایب رئیس مجلس هم حکم کنسرت دارد که در مشهد لغو شد؟» فاطمه سعیدی، عضو هیأت رئیسه فراکسیون امید مجلس هم در کانال تلگرامی خود نوشت: «برادر شجاع و آزاده‌ام علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در روز اربعین و کنار مضجع پاک امام هشتم اجازه سخنرانی ندارد! وزیر کشور و مسئولان استان خراسان رضوی باید توضیح دهند چه اتفاقی در این استان افتاده که دولت این چنین تسلیم فشارها در مشهد می‌شود.» اما محمود صادقی با جملاتی تندتر سراغ این ماجرا رفت و در توئیتر خود نوشت: «‏سخنرانی علی مطهری در مشهد لغو شد. وزارت کشور چکاره است در مشهد؟! وزیر کشور باید به مجلس پاسخگو باشد.» او در مطلب دیگری هم به «تعلل» استانداری خراسان و همین طور «انفعال» وزارت کشور «در موارد مشابه» انتقاد کرد و نوشت: «استیضاح وزیر کشور مناسب‌ترین واکنش مجلس است.» سیده فاطمه ذوالقدر، نماینده مردم تهران نیز در کانال تلگرامی خود با اشاره‌ای به سبک برخورد امام رضا(ع) با تضرب آرا، آزادی اندیشه و تفکر تأکید کرد: «ممانعت از سخنرانی فرزند پاره تن امام(ره) آن هم در استان و شهری که هویت و برکت خود را از امام رضا(ع) دارد جای شگفتی و تأمل داشته و با سیره و شیوه آن بزرگوار و عالم اهل بیت(ع) و عالم آل محمد(ص) در تضاد است.» در میان همه این اظهار نظرها آنچه بیشتر از بقیه به چشم آمد، موضعگیری محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید بود که در کانال تلگرامی خود نوشت: «تبعیض بین مسئولین برای ایراد سخنرانی در اماکن عمومی پذیرفته نیست.»
مشهد؛ شهر ممنوعه مراسم منتقدان

اتفاقات دیروز حاشیه‌های لغو مراسم در شهر مشهد را وارد فاز جدیدی کرد. فازی که قبل از این بیشتر بر موضوع کنسرت‌های موسیقی متمرکز بود. هر چند قبل از این نیز چند باری شهر مشهد شاهد لغو سخنرانی برخی چهره‌های سیاسی بود اما بعید به نظر می‌رسید که دامنه این اتفاقات به جلسه نایب رئیس مجلس، آن هم با یک موضوع مذهبی برسد. لغو مراسم دیروز در حالی اتفاق افتاد که علی مطهری خود یکی از جدی‌ترین منتقدان اتفاقات قبلی در مشهد و همین طور اقدامات و تصمیمات امام جمعه این شهر بود.

نایب رئیس مجلس چندی پیش در واکنش به اصرار آیت‌الله علم‌الهدی امام جمعه مشهد برای لغو کنسرت‌ها در مشهد با تأکید بر اینکه کشور ایران حکومت «فدرالی» ندارد، گفته بود که «اگر یک کنسرتی اشکال شرعی دارد، در هیچ‌جا مجاز نیست و اگر اشکال شرعی ندارد، برای همه شهرها قابل اجراست.» البته در آن سو هم آیت‌الله علم‌الهدی نیز قبلاً با سخنان خود درباره مطهری نشان داده بود که چندان دل خوشی از وی ندارد.
تا آنجا که پس از حمله برخی نیروهای لباس شخصی به مطهری در شیراز، وی را از «عنصر غیرارزشی و منحرف» خوانده بود. حال آنکه از نظر او حمله‌کنندگان به مطهری «مردم ارزش‌مدار» بودند.

لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد / محمودصادقی: وزارت کشور در مشهد چکاره است؟! / عزیزان مسئول! گویا مشهد جزیره ای جداست

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر در واکنش به لغو سخنرانی علی مطهری نوشت:
‏سخنرانی علی مطهری در مشهد لغو شد.
وزارت کشور چکاره است در مشهد؟!
وزیر کشور باید به مجلس پاسخگو باشد.
واکنش صادقی نسبت به لغو سخنرانی مطهری در مشهد: وزارت کشور باید به مجلس پاسخگو باشد
لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد / محمودصادقی: وزارت کشور در مشهد چکاره است؟! / عزیزان مسئول! گویا مشهد جزیره ای جداست
 حافظی:برخی لغو سخنرانی مطهری در مشهد را خدمت به نظام می‌دانند

برخی لغو سخنرانی مطهری در مشهد را خدمت به نظام می‌دانند

عضو شورای شهر به لغو سخنرانی نائب رییس مجلس در مشهد واکنش نشان داد.

 رحمت الله حافظی عضو شورای شهر تهران در صفحه توئیتر خود نوشت:

عده‌ای فکر می کنند با لغو سخنرانی مطهری در مشهد به نظام خدمت می‌کنند. واکنش مردم به این رفتارهای ضداجتماعی در انتخابات آتی نمایان می‌شود.

photo_2016-11-20_18-54-24

با دیگران به اشتراک بگذارید: