نایب رییس‌مجلس هم حق سخن گفتن ندارد، خودی‌های مشهد چه کسانی‌اند؟

نگام ، سیاسی _ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در بیانیه‌ای لغو سخنرانی امروز علی مطهری در مشهد را محکوم کرده و نوشته اند: این رویداد و نمونه های مشابه قبلی اینگونه رفتارها نشان از اراده ای پولادین جهت یکدست کردن فضای فرهنگی و سیاسی این کلان شهر مذهبی و نادیده گرفتن تکثر طبیعی آن دارد. باید به این سوال که در بخشی از جامعه ایجاد شده پاسخ داده شود که اگر در این شهر نائب رئیس مجلس قانون گذاری کشور حق سخن گفتن در جمعی محدود را ندارد پس چه دایره ای از خودی ها برای این شهر تعریف می شود؟!

به گزارش کلمه، مقامات قضایی امروز از سخنرانی اربعینی علی مطهری نماینده مجلس در مشهد جلوگیری کردند و پلیس با حاضر شدن در محل سخنرانی مردم را متفرق کرد. در همین حال دفتر مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی واقع در خیابان سناباد مشهد نیز ظهر امروز، از سوی دادستانی این شهر، پلمپ شد.

پس از لغو این مراسم سخنرانی، چهره‌ها و نهادهای مختلف در واکنش به این عمل غیرقانونی خواستار رسیدگی دولت شدند. علی مطهری نیز با انتشار نامه‌ای خطاب به رییس جمهور، لغو سخنرانی خود در مشهد را داعش‌گونه توصیف کرد و گفت که این وضعیت زیبنده دولت یازدهم نیست.

متن این بیانیه را با هم می‌خوانیم:

بسم الله الرحمن الرحیم

انقلاب اسلامی با امید رسیدن به آرمان آزادی در چارچوب دین مبین اسلام حرکت خود را آغاز کرد و رهبران فکری و معنوی آن عزم راسخ خویش را برای دست‌یابی به این آرمان نشان دادند. تفکر مبتنی بر جذب حداکثری و آزاداندیشی جزء رویکردهای اصلی انقلاب بوده و خواهد بود. اما بنظر می‌رسد عده‌ای سعی در محدود کردن این رویکرد اصلی انقلاب اسلامی دارند.

شهر مقدس مشهد در سال های اخیر حواشی مختلفی در خصوص حضور و فعالیت سلایق مختلف فرهنگی و سیاسی در این شهر داشته است. در آخرین این موارد سخنرانی قانونی نائب رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، جناب آقای علی مطهری، به مناسبت اربعین حسینی در جمعی محدود شب قبل از برنامه لغو می شود. در ادامه این اقدامات در روز برگزاری برنامه، دفتر تشکل دعوت کننده، محل سخنرانی و محل پذیرایی از حاضرین پلمپ شده و تعدادی از افراد حاضر در محل دستگیر می شوند.

این رویداد و نمونه های مشابه قبلی اینگونه رفتارها نشان از اراده ای پولادین جهت یکدست کردن فضای فرهنگی و سیاسی این کلان شهر مذهبی و نادیده گرفتن تکثر طبیعی آن دارد. باید به این سوال که در بخشی از جامعه ایجاد شده پاسخ داده شود که اگر در این شهر نائب رئیس مجلس قانون گذاری کشور حق سخن گفتن در جمعی محدود را ندارد پس چه دایره ای از خودی ها برای این شهر تعریف می شود؟! تأسف بار اینکه بیشتر این واکنش ها به بهانه شأن مذهبی مشهد مقدس صورت می گیرد! حال آنکه از این تفکر مبتنی بر یکدست سازی و دفع و سرکوبِ سلایق هیچ نشانی نمی توان در سیره ولی نعمت این دیار، حضرت ثامن الحجج (ع)، پیدا کرد.

در این راستا ابزار نهادهای قضایی هم به کمک این اعمال آمده است. اقدامات کاملاً سیاسی از سوی نهادهای قضایی و دادستان محترم مشهد که باید نماینده مدعی العموم در این شهر باشد، شأن این نهاد را پایمال کرده و چیزی از آن در میان بخشی از جامعه باقی نگذاشته است. نهاد حامی مظلومان و پاسدار عدالت خود به سلایق سیاسی خود رفتار می کند و بدبختانه پاسخگوی هیچ سوال کننده ای هم نیست و شأن خود را بالاتر از توضیح دلایل آنچه کرده می داند! و چه مهجور است رفتار علی وار در قضاوت …

نهاد قضایی در مشهد خود عامل نادیده گرفتن ساختار ها و روندهای قانونی و عامل دخالت های فراقانونی در شهر شده است. این اولین بار نیست که در این شهر به بهانه های مختلف تصمیماتی بدون پشتوانه های قانونی و مستثنی از سایر کشور انجام شده و به شیوه جزایر خودمختار عمل می شود! ساختارشکنی نوین از سوی ساختار رسمی نظام، سایر بخش های حاکمیت را تحت تأثیر قرار می دهد و قبح قانون شکنی و قانون گریزی را خواهد شکست. و این زنگ خطری جدی از سوی دلسوزان این انقلاب عدالت خواهانه است …

در مقابل اما انفعال و سکوت محض مسئولین اجرایی وزارت کشور و مسئولین اجرایی استان ،که مستقیماً باید پاسخگوی اینگونه اعمال باشند، نا امیدی از اصلاح این رویه های ناصواب را فزونتر می کند. وزارت کشور و مسئولین اجرایی استان باید پاسخگوی این خودمختاری خودخوانده در شهر مقدس مشهد باشند و مجلس شورای اسلامی موظف است که به وظایف مصرّح خود در قانون اساسی جمهوری اسلامی جامه عمل بپوشاند و مسئولین و مسببان را به میدان پاسخگویی بکشاند تا شاید حساسیتی نسبت به این گونه رفتارها ایجاد شود و شاید مؤثر افتد …

این مواضع اعلام نگرانی جریان اصیل دانشجویی از انحراف از آرمان های انقلاب اسلامی و نادیده گرفتن قانون در حکومت اسلامی است و نه بازی در زمین بی سامان جریانات و احزاب سیاسی که هر کدام خود را به حق می دانند و قدرت خود را می طلبند. ما نگران میراث پیر جمارانی خویش هستیم و اتفاقات پیش آمده این نگرانی را تقویت می کند. امید آنکه آنان که دستی بر آتش دارند با درک این نگرانی ها امید نتیجه بخشی فریاد دانشجویان مسلمان پیرو خط امام را ناامید نکنند و فکری به حال انحرافاتی که در نظام جمهوری اسلامی انجام می گیرد، بکنند.

به امید پیروزی نهایی مستضعفین جهان

با دیگران به اشتراک بگذارید: