آغاز سی و دومین نشست کومسک در استانبول

نگام ، بین الملل _ سی و دومین نشست کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان همکاری اسلامی و جلسه کارشناسان ارشد در استانبول آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی سی و دومین اجلاس کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان همکاری اسلامی موسوم به «کومسک» در سطح کارشناسان ارشد امروز (۲۱ نوامبر) در استانبول آغاز شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه قرار است روز ۲۳ نوامبر در مراسم افتتاحیه نشست هیئت وزرا سخنرانی کند.

یکی از موارد مهم دستور کار نشست سال جاری، تحقق گسترش بخش اقتصاد اسلامی از ۲ تریلیون دلار به ۷ تریلیون دلار است.

در این نشست که از سوی وزارت توسعه ترکیه برگزار می شود، علاوه بر شرکت ۵۷ کشور عضو و ۵ کشور ناظر نمایندگانی از نهادهای زیرمجموعه سازمان همکاری اسلامی و سازمان های بین المللی نیز حضور خواهند داشت.

فعالیت‌های مربوط به عملی شدن سیستم تجارت ترجیحی (TPS-OIC) که یکی از مهم ترین پروژه های کشورهای عضو این سازمان بوده و هدف آن افزایش تجارت میان کشورهای اسلامی است، ادامه دارد. انتظار می رود این پروژه که زمینه‌های حقوقی آن به پایان رسیده است طی دوره آینده به مرحله بهره برداری برسد.

کمیته دائمی همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی سازمان همکاری اسلامی در سال ۱۹۸۱ بر اساس مصوبه سومین اجلاس سران کشورهی اسلامی که در مکه- طائف برگزار گردید، تاسیس شده و چهارمین نشست کنفرانس وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی در کازابلانکا- مراکش در سال ۱۹۸۴، رئیس جمهور ترکیه به عنوان رئیس دائمی این کمیته معرفی و میزبانی جلسات آن به کشور ترکیه واگذار گردید.

این کمیته ۵۷ عضو دائم و ۵ عضو ناظر داشته و پس از سازمان ملل متحد دومین سازمان جهانی از لحاظ شمار اعضاست.

کمیته مذکور از آغاز تاسیس تاکنون در پی گسترش روابط تجاری و اقتصادی کشورهای عضو بوده است.

سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی ۱۰ تا ۱۶ آوریل ۲۰۱۶ در سطح وزرای کشورهای عضو سازمان در استانبول برگزار و طی آن ریاست دوره ای سازمان همکاری اسلامی به ترکیه واگذار شد.

با دیگران به اشتراک بگذارید: